آژانس هواپیمایی طاها گشت لطفا منتظر بمانید...

کباب ترکی

  • تاریخ : 10 اسفند 1401
  • نویسنده : تیم خبری طاهاگشت
  • بازدید : 1243

هر زمان که صحبت از غذاهای ترکی به میان می آید کباب ترکی در صدر لیست جدول قرار می گیرد. برای اکثر مردم، فکر کردن به غذاهای ترکی به طور کلی تصاویر بی‌شماری از کباب‌های خوشمزه را در ذهن تداعی می‌کند. اما در بیشتر موارد، این تصورات محدود به دونر کباب و شیشکباب استانداردی است که دنیای غرب به آن عادت کرده است. اما در واقع، انواع کباب های موجود در ترکیه بی شمار هستند و انواع بسیار خوشمزه تری را ارائه می دهند. با ما همراه باشید تا شما را با شما به تور شکم گردی این شهر زیبا در ترکیه برویم.

1.شیش کباب (Şiş Kebab (Shish kebab)):

شیش کباب

یک کباب سنتی و آشنای ترکی از گوشت و سبزیجات که معمولاً قبل از کباب شدن به صورت مکعبی روی سیخ کشیده می شود و با نان و برنج همراه با سالاد سرو می گردد. شیش کباب نوعی کباب پرطرفدار است که با تکه های کوچکتر گوشت درست می شود و به طور کلی روی سیخ های چوبی پخته می شود.

2.آدانا کباب (Adana Kebab):

آدانا کباب

کباب آدانا که از استان جنوب شرقی ترکیه به همین نام می‌آید، یک کباب تند است که از گوشت چرخ‌کرده‌ای تهیه می‌شود که روی یک سیخ پهن، شکل می‌گیرد و روی زغال کبابی می‌شود. نوع دیگری از این کباب از یک شهر مجاور اولین بار به استانبول آمده است و به کباب اورفا معروف شده است. هر دو کباب با سبزی کبابی و بلغور پلو سرو می شود.

3.اسکندر کباب (Iskender Kebab):

اسکندر کباب

این مدل کباب الهام بخش اسکندر افندی برای اختراع کباب عمودی بوده است و اولین بار از شهر ساحلی او بورسا به استانبول آمد. این کباب در اصل دونر کباب است که با کره ذوب شده روی یک بستر نان و با ماست در کنار آن سرو می شود.

4.چاگ کباب (Cağ Kebab):

این کباب معمولاً به عنوان سلف دونر کباب مدرن پذیرفته شده است. از گوشت گوسفندی تهیه می شود که قبل از برش دادن و کباب شدن روی سیخ روی یک جوجه گردان افقی پخته می شود. این بره کبابی را معمولا با نان لواش می خورند. Cağ Kebab اغلب به عنوان کباب ترکی مورد علاقه بازدیدکنندگان در تور طعم های شهر قدیمی ما نامیده می شود.

5.پتلیجان کباب (Patlıcan Kebab):

پتلیجان کباب

اگر از طرفداران بادمجان هستید، ترکیه مکان مناسبی برای شماست. 2 نوع کبابی پاتلیجان در ترکیه وجود دارد.

مدل اول از گوشت کباب مرینیت شده، با بادمجان بر روی سیخ و پخته شده در فر تهیه می شود که در نهایت معمولا با سس و ماست سرو می شود.

و در مدل دوم، کوفته یا تکه های بزرگ گوشت بره، پیاز، گوجه فرنگی را در یک سینی دایره ای بزرگ با تکه های بادمجان چیده و در فر می پزند و هر دو طعم فوق العاده ای دارند.

6.کباب جگر (Ciğer Kebab):

کباب جگر

این کباب ترکی خوشمزه تر از آن چیزی است که به نظر می رسد. این کباب خوشمزه را از قسمت‌هایی از جگر گوسفندی تهیه می کنند که با سبزیجات خرد شده و مرینیت می‌شود و قبل از سرو با نان و سالاد روی سیخ کباب قرار می گیرد.

7.دونر کباب (Döner Kebab):

دونر کباب

این کباب ترکی که در دنیا بسیار معروف شده در زبان ترکی به معنای کباب چرخان است. این غذای خوش مزه از گوشت بره، مرغ یا گاو درست می‌شود، به آرامی روی یک شی چرخان ​​عمودی برشته می‌شود و سپس به صورت نازک برش می‌شود. دونر به دوصورت:

  • در بشقاب با سالاد و برنج یا سیب زمینی
  • به صورت ساندویچی

تهیه می شود.

8.سلطان کباب سلطان کباب):

این کباب به کباب سلطان نیز معروف است زیرا کباب مورد علاقه سلاطین عثمانی بوده است. این غذا از گوشت بره تکه شده تهیه می شود که روی گیاه بادمجان به همراه پوره خامه ای سرو می شود.

9.تندیر کبابی (Tandır Kebabı):

تندیر کباب

این کباب از آناتولی مرکزی یا شرقی می آید، این کباب از تکه های بره  تهیه می شود که به آرامی طی ساعت ها در یک اجاق سنتی منحصر به فرد به نام تندیر پخته می شود. اگر قصد سفر به تور استانبول را دارید به شما توصیه می کنیم که تست این کباب خوش مزه را فراموش نکنید نتیجه یک گوشت لطیف و خوش طعم است که با نان و پیاز خام سرو می گردد.

10.کباب سفالی (Testi Kebabı):

کباب کوزه ای

این کباب ترکی فوق العاده خوش طعم تهیه شده از گوشت و سبزیجاتی است که در دیگ سفالی روی آتش پخته می شود و مزه بسیار فوق العاده ای دارد که در سفرتان به ترکیه بهتر است حتما آن را امتحان کنید.

11.بیتی (Beyti):

بیتی کباب

بیتی یک کباب ترکی تازه اختراع شده است که از گوشت چرخ کرده گوساله یا گوسفند، سیخ شده و کبابی تهیه می شود. سپس در لواش پیچیده می شود و روی آن را با سس گوجه فرنگی و ماست سرو می کنند. در حالی که دو طرف آن آبدار باقی می ماند.

این غذا از نام خالق آن بیتی گولر، صاحب رستوران معروف «بیتی» در استانبول گرفته شده است

12.کوکتمه کباب (Çökertme Kebabı):

کوکتمه کباب

گوشت فیله برش خورده جولین روی سیب زمینی سرخ شده نازک با ماست سیر و سس گوجه فرنگی سرو می شود. زیره آسیاب شده، فلفل چیلی، پیاز و آویشن همگی چاشنی های عالی برای استفاده برای کبابی چوکرتمه هستند.

13.فیرفان کباب :(Fırın Kebabı)

فیر فان کباب

کباب فیرفان فقط به دو ماده نیاز دارد: گوشت بره و نمک. در تهیه این غذا فقط از ساعد و دنده بره یا گوسفند استفاده می شود. در این نوع غذا بره به

مدت 4 ساعت در اجاق های پر شده با چوب بلوط پخته می شود

.فیرین کبابی را بعد از پخته شدن روی نان پیتا می گذارند و با پیاز تازه سرو می کنند.

14.کباب کاغذی(Kağıt Kebabı )

کباب کاغذی

Kağıt Kebabi یکی از غذاهای اصلی آشپزی مالاتیا است. این غذا بدین صورت است که ابتدا گوشت بره را به قطعات قابل کوچک تر برش می دهند و سپس با ادویه جات و ترشی جات در کاغذ روغنی می پیچند. برای آبدار ماندن گوشت روی این کاغذها چربی  گذاشته می شود.

این غذا باید قبل از سرو به مدت 8 تا 12 ساعت در تنورهای هیزمی پخته شود.

15.کیلیس کبابی (Kilis Kebabı):

کیلیس کباب

مواد تشکیل دهنده این غذا  گوشت چرخ کرده بره، فلفل قرمز، پیاز و سیر است. گوشت چرخ کرده گوسفند ترشی شده با ورز دادن در سینی حالت صافی به خود می گیرد و در فر با گوجه فرنگی و فلفل ورقه شده کنار سینی پخته می ش

16.تاووک شیش کباب (Tavuk Şiş Kebab):

تاووک شیش کباب

یکی از پرطرفدارترین کباب های ترکیه شیشلیک مرغ است. این غذا متشکل ازتکه های مرغ است که مرینیت می شوند، سپس به سیخ کشیده شده و کباب می شونداین غذا عمدتا از سینه مرغ که در ماست، شیر و رب گوجه فرنگی ترشی شده درست می شود.

17.توتک کباب (Tokat Kebabı):

توتک کباب

توکات کبابی یک کباب سنتی ترکی است که از منطقه توکات ترکیه می آید. صدها سال است که به صورت محلی تهیه می شود و به دلیل طعم غنی آن که از ترکیبی شامل گوشت بره تازه، سیب زمینی، بادمجان، گوجه فرنگی، فلفل دلمه ای سبز، سیر، روغن زیتون و غیره به دست می آید، در سراسر کشور محبوب شده است. ادویه جات همه با پیاز پخته شده

18.کباب یوغورتلو (Yoğurtlu Kebap):

کباب یوغورتلو

در تهیه این غذا گوشت چرخ کرده را با نمک و فلفل سیاه و فلفل قرمز ورز می دهند. سپس گوشت چرخ کرده را روی سیخ ها گذاشته و روی کباب های زغالی می پزند. نان پیتا با روغن های گوشت در حال پخت خیس می شود و نرم می شود. نان را در بشقاب گذاشته و روی نان ماست تازه زده شده می ریزند. گوشت های پخته شده را روی ماست گذاشته و با کره ذوب شده روی آن سرو می کنند

19.اورمان کباب (Orman Kebabı):

اورمان کباب

همه کباب ها را سیخ نمی کنند، اما گاهی می توان آن را در قابلمه به عنوان خورش پخت. یکی از این کباب های قابلمه ای اورمان کبابی است که از غذاهای عثمانی است  و غذایی منحصر به فرد در منطقه بولو ترکیه است. این غذا عمدتاً از گوشت بره تهیه می شود و با سبزیجات مختلفی مانند کرفس، بادمجان، فلفل، هویج و نخود فرنگی طبخ می شود.

20.سوگان کباب (Soğan Kebabı):

سوگان کباب

کباب پیاز یک غذای مبتکرانه ترکی است که با کوفته گوشت گوسفندی که در داخل خلال‌های پیاز قرار گرفته و با سس انار و فلفل سیاه تازه آسیاب شده طعم‌دار می‌شود درست می‌شود.

آژانس هواپیمایی طاها گشت