آژانس هواپیمایی طاها گشت لطفا منتظر بمانید...

راهنمای سفر به استانبول

 • تاریخ : 07 آبان 1401
 • نویسنده : تیم خبری طاهاگشت
 • بازدید : 752

شهر استانبول با داشتن مساجد مربوط به دوره عثمانی که در فاصله کوتاهی از موزه‌ها، گالری‌های هنر معاصر و گالری های فرش قرار گرفته است و همچنین با داشتن کافه ها و رستوران های مجلل، به گونه ای زیبا دو دوره قدیم و جدید را در هم آمیخته و هر کس را که حتی ذره ای به سفر علاقه مند باشد متقاعد میکند تا بلیط هواپیما خود را به مقصد این شهر رزرو کند.

این شهر که هر گوشه آن حال و هوایی متفاوت از گوشه دیگر دارد از سراسر دنیا بازدیدکنندگان را به سوی خود جذب کرده و شما را مجاب می سازد تا بتوانید هفته ها در غرق در جذابیت های بی پایان آن شوید. از این رو با با همراه شوید تا با هم به تماشای زیبایی های این شهر بنشینیم.

راهنمای سفر به استانبول

اقدامات پیش از سفر به استانبول

هر سفر بیش از هرچیزی نیاز به برنامه ریزی و انجام اقدامات مهم و ضروری دارد و این در مورد سفر به استانبول نیز صدق می کند. مهم ترین اقدامات پیش از سفر به استانبول شامل موارد زیر است:

انتخاب بهترین وسیله برای سفر

این که چه وسیله ای را بهتر است برای سفر خود انتخاب کنید همیشه یکی از دغدغه های قبل از سفر مسافران بوده و هست. و این کاملا بسته به روحیه و یا هزینه ای دارد که قصد دارید برای سفر خود بپردازید.

 • هواپیما
 • قطار
 • ماشین

بدون شک رزرو بلیط هواپیما می تواند بهترین راه برای سفر به استانبول باشد چرا که مانند قطار زمان بر نیست و مانند سفر با ماشین هزینه ها و دردسرهای کاپتاژ کردن ماشین را ندارد.

ویزا

درست مانند سفر به هر مکان دیگری، اگر از کشور دیگری می آیید، باید ویزا دریافت کنید اما خوشبختانه اگر ایرانی هستید و پاسپورت ایران دارید از انجام این مرحله معاف هستید.

آب و هوا را بسنجید

شاید بتوان یکی از مهم ترین آیتم ها در سفر را پیگیری آب و هوا دانست چرا که این مساله می تواند روی تمام موارد از جمله بستن چمدان تا حتی تفریحاتی که می توانید از آن بهره ببرید در سفر شما تاثیر بگذارد.

بهترین زمان سفر از نظر آب و هوایی

ماه های سرد برای سفر

سرد ترین زمان سفر

از اواسط آوریل تا ژوئن و سپتامبر تا اکتبر

29 نوامبر تا 25 مارس

فوریه

 

نحوه لباس پوشیدن برای توریست ها در استانبول را بدانید و متناسب با آن برای سفر خود لباس بردارید:

استانبول شهری تا حدودی مذهبی است چرا که بیشتر مردمان این کشور را مسلمانان تشکیل می دهند از این رو بهتر است در نحوه لباس پوشیدن خود دقت کنید.

به طور مثال: برای مثال خانم ها بهتر است که اگر می خواهند دامن بپوشند این دامن تا روی زانو باشد و از پوشیدن لباس های خیلی باز پرهیز شود

پوشیدن لباس در اماکن مذهبی:

در اماکن مذهبی نظیر مسجد از پوشیدن دامن پرهیز کرده و برای آقایان پوشیدن شلوارک ممنوع است همچنین خانم ها بهتر است با یک شال موهای خود را بپوشانند.

هماهنگی ترانسفر فرودگاهی

بهتر است زمانی که تور استانبول خود را رزرو می کنید در مورد اینکه ترانسفر فرودگاهی شامل حالتان می شود یا خیر اطلاع حاصل نمایید که این کاملا بسته به لوکیشن هتل شما دارد.

در 90% مواقع اگر تور را به صورت کامل رزرو نمایید ترانسفر شامل حا شما می شود اما اگر در پکیج خود این آپشن را نداشتید بهتر است به صورت جداگانه و با هزینه شخصی حدود 50 دلار برای خودتان ترانسفر رزرو نمایید تا در بدو ورود دچار مشکل نشوید.

اپ های مورد نیاز سفرتان را پیش از سفر دانلود کنید

اپ ها در سفر می توانند تا حد زیادی در زمان شما صرفه جویی کنند و مسائل را برای شما راحت تر کنند.

اپ استانبول کارت

استانبول کارت یکی از ضروری ترین مواردیست که در سفر به استانبول باید همراه داشته باشید چرا که تا حد زیادی هزینه های سفر شما را در مورد وسایل نقلیه کاهش می دهد از این رو با دانلود کردن اپ استانبول کارت به راحتی می توانید هزینه9 های کارت خود را مدیریت کرده و به راحتی آن را شارژ کنید

استانبول کارت

اپ Grand bazaar

بازار بزرگ ترکیه با بیش از 4000 مغازه و تعداد بازدیدکنندگان روزانه بین 250000 تا 400000 نفر، یکی از بزرگترین و قدیمی ترین بازارهای سرپوشیده در جهان است.

از این رو پیدا کردن

 • رستوران ها
 •  مغازه ها
 •  سرویس های بهداشتی
 •  ATM

ها و بسیاری موارد دیگر می تواند برای بازدید کنندگان دشوار باشد از این رو بهتر است قبل از سفرتان این اپ را نصب کرده تا بتوانید به راحتی با این برنامه در این بازار تردد کرده و در وقت خود در سفر صرفه جویی کنید.

بهتر است پیش از سفر چند کلمه ترکی آموزش ببینید

مردمان ترکیه مردمانی متمدن هستند که با مهربانی از شما در کشورشان از شما پذیرایی می کنند و بهتر است شما نیز رسم ادب را به جا آورده و چند کلمه ای را به زبان ترکی فرا بگیرید این به آنها نشان می دهد که شما فقط از مکان های گردشگری بازدید نمی کنید، بلکه در واقع به مردم و زبان آنها اهمیت می دهید. ضمن این که اغلب مردمان ترکیه به زبان انگلیسی مسلط نیستند و دانستن لغات ضروری می تواند در سفر تا حد زیادی به شما کمک می کند.

بلیط فستیوال هایی که قرار است به آن ها بروید قبل از سفر رزرو کنید

در زمان هایی که فستیوال و یا کنسرتی قرار است در این شهر برگزار شود ترکیه به شدت شلوغ شده و ازدحام جمعیت در شهر و قسمت هایی که بلیط این مراسم را به فروش می رسانند به شدت شلوغ می شود.

از این رو برای وقت خود ارزش قائل شده و قبل از سفر بلیط این فستیوال ها را خریداری کنید و این نکته را نیز در نظر داشته باشید که هرچه به زمان برگزاری مراسم نزدیک می شوید هزینه ها افزایش می یابد.

دانستنی های کاربردی برای سفر به استانبول

مقدمات قبل از سفر را می توان به اندازه خود سفر مهم و ضروری دانست از این رو همیشه افرادی که قبل از سفر چک لیستی از کارهای مهم برای خود تهیه می کنند یک قدم از مابقی افراد جلو تر هستند و قطعا در طول سفر نیز احتمال اینکه به مشکل پیشبینی نشده ای بر بخورند کم تر خواهند شد. از این رو ما در این مقاله مهم ترین اقداماتی را که قبل از سفر باید انجام دهید را برایتان در این لیست قرار داده ایم. دانستنی های کاربردی سفر به استانبول که باید پیش از سفر بدانید.

دانستی های کاربردی برای سفر به استانبول

برای سفر به استانبول چند روز زمان نیاز دارید

در سفر به استانبول مکان های زیادی هست که بهتر است حتما از آن ها دیدن کنید از این رو سپری کردن 1 تا دو روز برای تماشای این شهر کافی نیست.

اگر برای اولین بار به استانبول سفر می کنید و استانبول تنها شهری است که در سفر به ترکیه قرار است از آن بازدید کنید بهتر است تور استانبول خود را برای یک هفته رزرو کنید چرا که این زمان زمان مناسبی برای

 • تماشای جاذبه های دیدنی مهم
 • استفاده از حمام ترکی
 • امتحان کردن غذاهای ترکی

است.

در سفر به استانبول داشتن بیمه مسافرتی ضروری نمی باشد اما...

داشتن بیمه مسافرتی در سفر به استانبول ضروری نیست اما از آنجا که هیچگاه حادثه خبر نمی کند بهتر است که حتما بیمه را تهیه کنید.

بیمه با 3 سقف

 • 10.000 یورو
 • 30.000 یورو
 • 50.000 یورو

موجود است که در سفر به استانبول می توانید هرکدام که مایل باشید را انتخاب  کنید هر 3 بیمه اتفاقاتی نظیر

 • تصادف
 • سرماخوردگی
 • شکستگی
 • کرونا

را با سقف های مختلف بسته به این که کدام بیمه را انتخاب کردید پوشش می دهد.

بیشتر ATM های ترکیه کارمزد دریافت می کنند

اکثر ATM  های موجود در ترکیه حدود 5 درصد کارمزد از حساب شما بابت هر تراکنش کسر می کنند و تنها چند دستگاه خود پرداز محدود مانند بانک زیارک بدون کارمزد میباشد. همچنین دستگاه های خودپرداز ترکیه محدودیت برداشت 3000-5000 لیر دارند.

سیم کارت استانبول

خرید سیم کارت در استانبول آسان است، اما توریست ها انتخاب های محدودی دارند

اگر شهروند ترکیه نیستید و اجازه اقامت ندارید، در خرید سیم کارت گزینه های محدودی خواهید داشت. بسته های کم هزینه برای خارجی ها در دسترس نیست و اکثر شرکت های مخابراتی فقط یک بسته استاندارد برای توریست ها ارائه می دهند.

با حدود 350 لیر می توانید به راحتی یک سیم کارت خریداری کنید که خرید و فعالسازی آن تنها 15 دقیقه طول می کشد. برای ثبت نام نیاز به یک کپی از پاسپورت خود دارید، بنابراین مطمئن شوید که آن را همراه داشته باشید. سیم کارت توریستی پس از 60 روز به طور خودکار منقضی می شود.

استانبول کارت در سفر به استانبول تا حد زیادی هزینه های شما را کاهش می دهد

اگر قصد استفاده از حمل و نقل عمومی را دارید، استانبول کارت یک خرید ضروری برای شما خواهد بود. استانبول کارت برای

 • مترو
 • اتوبوس
 • تراموا
 • کشتی

معتبر است و هزینه های شما را در سفر به طور قابل توجهی کاهش می دهد. این کارت در کیوسک ها و دکه های روزنامه فروشی و داخل ایستگاه های مترو به قیمت 50 TRY فروخته می شود و می توانید از یک کارت برای چند نفر (حداکثر پنج نفر) استفاده کنید.

انعام دادن در استانبول بسیار مرسوم است

در بار ها و رستوران در صورتی که از خدمات راضی هستید: 10 درصد

برای رانندگان تاکسی: رند کردن مبلغ به قیمت بالایی

حمام ترکی و آرایشگاه ها: 10 الی 20 درصد

انعام دادن در استانبول

حمل و نقل از تمامی فرودگاه های استانبول با هاواایست و هاواباس امکان پذیر است

حمل و نقل فرودگاهی با شاتل هاوا ایست: از فرودگاه IST به بیشتر نقاط شهر

حمل و نقل فرودگاهی هاواباس: بین فرودگاه صبیحا تا کادیکوی و میدان تکسیم در حرکت است

بهتر است از آب لوله کشی استانبول آب ننوشید

 • به دلیل اضافه شدن برخی مواد به آب این شهر
 • سیستم قدیمی لوله کشی

بهتر است از آب لوله کشی استفاده کنیم.

هزینه های سفر به استانبول

استانبول یک مقصد اروپایی محبوب برای مسافران در سراسر جهان است. استانبول همچنین در مقایسه با سایر شهرهای اصلی اروپایی مقصد ارزانی است.

در این مقاله ما به سوالاتی مهم در مورد هزینه های سفر به استانبول پاسخ داده ایم با ما همراه باشید

هزینه های سفر به استانبول به 7 دسته اصلی نظیر

 • هزینه بلیط هواپیما
 • هزینه اقامت
 • هزینه خروج از کشور
 • هزینه ویزا
 • هزینه غذا
 • هزینه تفریحات
 • هزینه حمل و نقل بین شهری
 • هزینه خرید

تقسیم کرد.

فصل هایی با قیمت بالا برای سفر:

ماه های جون تا آگست فصل های اوج گردشگری در استانبول است بنابراین هزینه های

 • بلیط هواپیما
 • اقامت
 • جاذبه های دیدنی

گران تر از سایر فصل هاست.

فصل هایی با قیمت بالا برای سفر:

دسامبر تا فوریه ارزان‌ترین ماه‌ها برای بازدید از استانبول هستند، اما شرایط بارانی، برفی و سرد استانبول از آنجا که دمای هوا بین 30 تا 50 درجه سانتی‌گراد است می تواند بازدید از بسیاری از مکان ها را برای شما دشوار کند.

هزینه بلیط هواپیما

هزینه بلیط هواپیما استانبول بسته به این که از چه کشوری بدان سفر می کنید متفاوت است و همچنین در هر فصل با توجه به آب و هوای فصلی قیمت متفاوتی دارد.

هزینه اقامت

هاستل

هتل های 2 و 3 ستاره

هتل های 4 ستاره

هتل های 5 ستاره

شروع قیمت برای 2 نفر از شبی 1.000.000 تومان

شروع قیمت برای 2 نفر از شبی 1.100.000 تومان

شروع قیمت برای 2 نفر از شبی 1.500.000 تومان

شروع قیمت برای 2 نفر از شبی 1.800.000 تومان

 

توجه داشته باشید که هزینه اقامت بسته به محل هتل و دسترسی های محل اقامت شما و همچنین با توجه به اینکه در زمان اوج گردشگری به ترکیه سفر . می کنید یا خیر متفاوت خواهد بود. برای اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله راهنمای انتخاب هتل در استانبول از وبسایت طاهاگشت نیز مراجعه نمایید..

هزینه خروج از کشور

هزینه خروج از کشور، مبلغی است که بسته به این که چندمین بار است به سفر خارجی می روید متفاوت است

سفر اول: 400 هزار تومان

سفر دوم: 600 هزار تومان

سفر سوم به بعد:800 هزار تومان

هزینه ویزا:

اگر از ایران و با پاسپورت ایرانی به ترکیه سفر می کنید باید بدانید که سفر به ترکیه نیاز به ویزا ندارید اما اگر در مورد ملیت های دیگر این مساله متفاوت است.

هزینه غذا:

 • برای یک بشقاب دونفره قیمت 30-40 لیر
 • چای در یک کافه حدود 3.5-4 لیر
 • قهوه ترک بین 7-9 لیر
 • بشقاب کباب مرغ شامل برنج، سبزیجات و لواش در رستوران بین 35 تا 40 لیر
 • مک دونالد 80 لیر

در کل هزینه غذا

 • در  رستوران ارزان در حدود: 90.00 لیر
 • غذا برای 2 نفر، رستوران میان رده برای 3 وعده : 400.00 لیر

هزینه های سفر به استانبول

هزینه تفریحات:

سرگرمی ها و فعالیت ها در استانبول معمولاً بسته به سبک سفر هر فرد متفاوت است اما به طور متوسط 293 لیر برای هر نفر در روز هزینه دارند. این شامل هزینه های پرداخت شده برای بلیط ورودی به موزه ها و جاذبه ها، تورهای روزانه و سایر هزینه های گشت و گذار می شود.

برای مدیریت بهتر هزینه های سفر به استانبول باید جاذبه های گردشگری آن را بشناسید که لینک آن در ادامه مقاله قرار داده شده است

هزینه حمل و نقل بین شهری:

هزینه حمل و نقل بین شهری بسته به مبدا و مقصد شما متفاوت است

حمل و نقل عمومی: برای هر نفر 15 لیر

تاکسی: با تاکسی متر هزینه ورودی 9.8 لیر به اضافه هر متر 6.3 لیر

هزینه خرید:

خرید کاملا به سبک استایل شما در سفر بستگی دارد اما درکل استانبول در مقایسه با سایر کشورها، محصولات لوکس را با قیمت های نسبتا ارزان تری ارائه می دهد، حتی برای محصولات اصلی که از خارج وارد می شوند، زیرا شاخص مصرف در استانبول بالا است، بنابراین، اتفاقاً همه معاملات با قیمت های ارزان تری نسبت به سایر کشورها انجام می شود.

هتل های استانبول

در انتخاب هتل چند نکته مهم است که اگر بدان توجه نشود ممکن است مجبور به پرداخت هزینه های دیگری نظیر حمل و نقل باشید انتخاب هتلی که

 • موقعیت مکانی خوب
 • دسترسی مناسب

داشته باشد همیشه در اولویت است اما نباید از تمیزی و بسیاری موارد دیگر چشم پوشی کرد.

هتل های استانبول

هتل بوتیک های کلاس ویژه

فضای کلاسیک این هتل ها مناسب دوست داران و عاشقان سبک های سنتی دوران قدیم ترکیه است و بهتر است اگر شما هم از این دست افراد هستید از این هتل ها برای اقامتتان استفاده کنید.

هتل های 5 ستاره تاپ

 • لوکس بودن
 • امکانات رفاهی مناسب
 • خدمات ویژه
 • دسترسی مناسب
 • چشم انداز زیبا

همه و همه از مواردی است که در اکثر هتل های 5 ستاره تاپ باید آن را جست و جو کنید.

 • هتل کانراد
 • هتل فور سیزن
 • هتل هیلتون استانبول
 • هتل هایت
 • هتل اینترکنتیننتال
 • هتل کمپینسکی
 • هتل رادیسون
 • هتل سوئیستل
 • هتل دبلیو

از بهترین هتل های 5 ستاره تاپ استانبول هستند که اقامت در آن قطعا سفری بی نظیر را برایتان رقم خواهد زد.

هتل های 4 ستاره تاپ:

این هتل ها از نظر آن که هزینه کم تری نسبت به هتل های 5 ستاره دارند اما به همان میزان امکانات را به شما ارائه می دهند ارزش بالایی برای اقامت دارند.

این هتل ها که به تعداد زیادی در منطقه های توریستی نظیر بی اوغلو و تکسیم وجود دارند به خصوص از آن جا که در سفر شما از همه امکانات هتل خود استفاده نمی کنید قطعا گزینه های مناسبی برای اقامتند.

هتل های 3 ستاره:

آسایش و راحتی در کنار هزینه مناسب، از ویژگی این هتل ها هستند. همه اتاق های مهمان دارای

 • تهویه مطبوع
 • حمام اختصاصی
 • تلویزیون
 • وای فای
 • صبحانه خوب

 هستند.

اگر انتخاب درستی داشته باشید می توانید تعدادی از این هتل ها در کنار مناطق توریستی نظیر سلطان احمد واقع شده اند که دسترسی مناسبی به سایر مکان ها دارد.

هتل استانبول

هتل های ارزان قیمت 1 و 2 ستاره:

این اقامتگاه ها بسیار ساده هستند و هزینه بسیار پایینی دارند اما همگی مجهز به وای فای می باشند. برخی دارای حمام خصوصی و تلویزیون هستند  و گاها صبحانه را نیز شامل می‌شود.

در بخش قدیمی استانبول می توانید این هتل ها را با هزینه هایی بسیار ارزان بیابید

جاذبه های گردشگری استانبول

استانبول را می توان یکی از مکان های زیبا برای گردشگران دانست. اگر قصد داشته باشید که تمام جاذبه های استانبول را ببینید باید بدانید که نیاز به هفته ها زمان دارید از این رو بهتر است جاذبه ها را به چند دسته کلی تقسیم کرده و از سعی کنید در سفر چند روزه خود از مهم ترین و اصلی ترین آن ها بازدید نمایید.

جاذبه های اصلی استانبول به چند دسته کلی نظیر:

 • موزه ها
 • حمام های ترکی
 • کلیسا ها و مسجد ها
 • قایق سواری
 • خرید

موزه های استانبول:

علاقه مندان به جاذبه های گردشگری استانبول که به فرهنگ این کشور علاقه دارند می توانند از این موزه ها دیدن کنند:

 • قصر توپکاپی
 • برج گالاتا
 • موزه کورا
 • موزه هنر اسلامی ترکیه
 • موزه فرش و گلیم ترکیه
 • کاخ دولما باغچه

و بسیاری از موارد دیگر از گزینه هایی هستد که در سفر به استانبول حتما باید از آن دیدن کنید.

حمام های ترکی:

اگر به دنبال ریلکس کردن و تجربه یک تفریح کاملا متفاوت از هر آنچه که تا به امروز تجربه کرده اید هستید پیشنهاد ما برای شما حمام های ترکی است.

این حمام ها که در گذشته به جز محل نظافت مکانی برای

 • معاشرت
 • گپ زدن
 • با خبر شدن از اوضاع جامعه

بوده است، امروزه شکل تاریخی خود را حفظ کرده و خدمات مختلفی نظیر

 • ماساژ
 • دراز کشیدن بر روی سنگ های داغ
 • کیسه کشی

ارائه می دهد.

 • حمام خرم سلطان ایا صوفیه
 • حمام گالاتاسرای
 • حمام جاگالوگلو
 • حمام کیلیک علی پاشا
 • و ...

از مهم ترین و بهترین حمام های این شهر هستند.

جاذبه های استانبول

کلیسا ها و مسجد ها:

از دیگر مکان های دیدنی و جذاب ترکیه می توان کلیسا ها و مساجد را نام برد. مساجد استانبول نظیر مسجد ایاصوفیه بخشی از  فرهنگ و معماری تاریخ استانبول است و مساجد استانبول در ترکیه نقشی  بیش از از مکانی برای عبادت را ایفا می کنند.

 • مسجد ایاصوفیه استانبول
 • مسجد سلطان احمد یا مسجد آبی استانبول
 • مسجد سلطان سلیمان یا سلیمانیه استانبول
 • مسجد رستم پاشا در ترکیه
 • مسجد مهرماه سلطان استانبول
 • مسجد جدید استانبول یا مسجد ینی جامی

از مهم ترین و دیدنی ترین مساجد و کلیسا های استانبول هستند.

قایق و کشتی سواری در تنگه بسفر:

تنگه بسفر یکی از زیبا ترین و جذاب ترین دریاهاییست که به طرز اعجاب انگیزی بخش آسیایی و اروپایی را از یکدیگر جدا می کند.

یکی از تفریحات هیجان انگیز ترکیه کشتی سواری بر روی این دریای شگفت انگیز است. این کشتی ها از هزینه ای معادل 15لیر شروع می شوند و تا 600 لیر بسته به نوع خدمات هزینه دارند.

خرید کردن:

هزینه های خرید در استانبول به طرز شگفت انگیزی مقرون به صرفه است به گونه ای که بسیاری از بازدیدکنندگان فقط به این قصد به ترکیه سفر می کنند.

مرکز خرید های مقرون به صرفه استانبول:

 • مرکز خرید دمیرورن استقلال
 • مرکز خرید میدان عمار
 • مرکز خرید Historia

مرکز خرید های گران قیمت استانبول:

 • مرکز خرید Istinye Park
 • مرکز زورلو
آژانس هواپیمایی طاها گشت