آژانس هواپیمایی طاها گشت لطفا منتظر بمانید...

مسجد سلطان احمد

  • تاریخ : 02 اسفند 1401
  • نویسنده : تیم خبری طاهاگشت
  • بازدید : 248

مسجد سلطان احمد که ازبهترین  مساجد استانبول و یک  مسجد امپراتوری در استانبول و نماد معماری عثمانی است. این مسجد ترکی که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است خواستگاه گردشگران و بازدید کننده‌هایی است که هرساله به استانبول سفر می‌کنند.

این مسجد با داشتن کاشی های آبی رنگ بر روی دیوارهای داخلی خود به نام مسجد آبی استانبول نیز شناخته می‌شود و یکی از معروف‌ترین و خاص‌ترین مساجد استانبول به شمار می آید.

ساخت مسجد سلطان احمد (مسجد آبی استانبول):

سلطان احمد

معمار سدفکار محمد آقا این مسجد را برای سلطان احمد اول طراحی کرد و ساخت آن از سال 1609 تا 1616 به طول انجامید. کولیه (مجموعه) مسجد مقبره سلطان احمد اول، آسایشگاه و مدرسه، یک موسسه آموزشی اسلامی است. همچنین منطقه ای که مسجد کبود در آن قرار دارد به میدان سلطان احمد معروف است.

تاریخچه مختصری از مسجد سلطان احمد:

سلطان احمد

مسجد سلطان احمد که امروزه از جاهای دیدنی استانبول است  بین سال های 1609 و 1616 در زمان سلطنت سلطان احمد اول عثمانی ساخته شد. این مسجد اولین بار در قرن هفدهم در پاسخ به شکست شکست امپراتوری عثمانی در جنگ عثمانی و صفوی (1603-1618) ساخته شد.

ایده ساخت این مسجد از آن جا گرفته شد که اولین بار سلطان احمد اول قصد کرد تا با یک شاهکار معماری خیره کننده که نبوغ و قدرت عثمانی ها را تقویت می کرد، امپراتوری را احیا کند. از این رو این مسجد ساخته و به یکی از شگفتی ها و بناهای خاص استانبول تبدیل شد.

یکی از مشکلاتی که هنگام ساخت مسجد آبی با آن مواجه شدند ساخت و ساز گران قیمت و بحث برانگیز این بود. هزینه چنین بناهایی معمولاً با غنایم جنگی پرداخت می شد، اما سلطان احمد اول با توجه به شکست در جنگ، هزینه آن را با استفاده از وجوه بیت المال پرداخت کرد.

مسجد سلطان احمد که در محل کاخ های امپراتوران بیزانس ساخته شده است، به سرعت به مسجد اصلی امپراتوری تبدیل شد.

مسجد سلطان احمد از نظر گردشگری:

 این مسجد که در ترکی به عنوان سلطان احمد کامی شناخته می شود از جاذبه های دیدنی استانبول بوده و  به عنوان یک عبادتگاه فعال عمل می کند. رهبران جهان و مسلمانان از سراسر جهان در این مسجد حضور دارند. موقعیت نزدیک بازار بزرگ یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین بازارهای سرپوشیده جهان در فاصله چند قدمی مسجد آبی این مسجد را به یکی از پر بازدیدترین جاذبه‌های گردشگری ترکیه تبدیل کرده است.

سبک معماری مسجد سلطان احمد

مسجد سلطان احمد

معماری مساجد عثمانی قرن ها قبل از ساخت مسجد سلطان احمد در حال تحول بوده است. به این ترتیب، مسجد آبی دو سبک متمایزی دارد که شامل دو سبک

  • معماری سنتی اسلامی
  • معماری بیزانسی

می شود.

مسجد آبی در کنار ایاصوفیه، یکی دیگر از مکان‌های دیدنی ترکیه، و مسجد اصلی استانبول قرار دارد تا زمانی که مسجد سلطان احمد تکمیل شود. بسیاری از عناصر ایاصوفیه مربوط به دوران بیزانس  گنبدها و مناره ها در مسجد آبی که مورخان آن را آخرین مسجد بزرگ دوره کلاسیک معماری عثمانی می دانند، منعکس شده است. معمار صدفکار محمد آقا در ایجاد این مسجد، تعالیم مربی خود سینان را بافته است: عظمت، مقیاس، و ایجاد قصری شایسته خداوند.

ویژگی های بارز مسجد سلطان احمد:

مسجد سلطان احمد

جزئیات معماری مسجد سلطان احمد آن را به یکی از زیباترین مساجد ترکیه تبدیل کرده است:

 

1. کاشی های آبی: نمای داخلی مسجد دارای حدود 20000 کاشی آبی رنگ شده به سبک سفال ایزنیک است. این کاشی های ایزنیک دارای 60 طرح منحصر به فرد لاله است. نور از طریق 260 پنجره شیشه ای رنگی به داخل می ریزد. محراب جهت مکه را نشان می دهد.

2. شش مناره: سه مناره در سمت چپ مسجد به صورت موازی و سه مناره در سمت راست آن قرار دارند. مسجد آبی یکی از تنها پنج مسجد در ترکیه است که دارای شش مناره است. ارتفاع مناره‌ها به ۲۱۰ فوت می‌رسد و هر کدام دو یا سه بالکن دارند. یک منادی پنج بار در روز از پلکان باریک و مارپیچ بالا می رفت تا از این بالکن ها وقت نماز را اعلام کند.

3. گنبدها: مسجد سلطان احمد دارای یک گنبد مرکزی است که با چهار گنبد اصلی دیگر و هشت گنبد فرعی احاطه شده است.

آژانس هواپیمایی طاها گشت