آژانس هواپیمایی طاها گشت لطفا منتظر بمانید...

مسجد سلیمانیه

  • تاریخ : 07 اردیبهشت 1402
  • نویسنده : تیم خبری طاهاگشت
  • بازدید : 739

این مسجد زیبای خیره کننده ویژگی‌های متمایزی از سایر مساجد همتای خود دارد که از این ویژگی‌ها می توان به ساخته شدن این مسجد توسط توسط معمار افسانه ای، معمار سینان اشاره کرد. طرح این مسجد به عنوان یکی از شاهکارهای او و بزرگترین طرح او شناخته می شود.

از ویژگی های این مسجد می توان به گنبد مرکزی آن که 47 متر ارتفاع دارد و دکوراسیون داخلی خاص آن اشاره کرد. این فضا به حس فضا و نور در نیمه گنبدهای پشتیبان در شمال غربی و جنوب شرقی و فضاهای قوسی به یاد ماندنی در جنوب غربی و شمال شرقی مورد تاکید قرار گرفته است.

تاریخچه مسجد سلیمانیه:

soleymanie masque

ساخت این مسجد 8 سال به طول انجامید و در سال 1557 ساخت این مسجد تکمیل شد، این مسجد همچنین ادای احترامی به سلطان سلیمتن بوده است.

گفته می شود که سلیمان طولانی ترین سلطان امپراتوری عثمانی در طول سال های (1520-1566) بود و برخی به دلیل هماهنگی و عدالت تحت حکومت او به عنوان "سلیمان دوم" شناخته می شوند. ب

تاریخچه ای پر فراز و نشیب:

مسجد سلیمانیه

تاریخچه مسجد سلیمانیه بسیار پر فراز و نشیب بوده و در طی سال های مختلف این مسجد دستخوش اتفاقات خوب و بدی شده که در طی سال ها یرای آن اتفاق افتاده

یکی از اتفاقات آن بود که این مسجد در سال 1660 در اثر آتش سوزی ویران شد و هنگامی که توسط معمار فوساتی (تحت فرمان سلطان مهمت چهارم) بازسازی شد، به سبک باروک تر تغییر یافت و به طرح اصلی این مسجد که در ابتدا ساخته شده بود آسیب زد.

همچنین از دیگر اتفاقاتی که موجب آسیب دیگری به این مسجد شد در سال 1956 بود که از آنجا که حیاط این مسجد به عنوان انبار اسلحه استفاده می شد قسمتی از انبار اسلحه دچار آتش سوزی شد و بازسازی آن چند سال به طول انجامید.

چه چیزهای دیگری در مجموعه مسجد سلیمانیه وجود دارد؟

همچنین در مجموعه مسجد Sülemaniye Külliyesi (مجموعه مسجد) میتوانید چیزهای دیگری که در این مسجد وجود دارد:

  • مدرسه (مدرسه مذهبی)
  • آشپزخونه
  • بیمارستان
  • کاروانسرا
  • کتابخانه
  • بازار
  • و چندین بقعه

وجود دارد. برخی از این امکانات امروزه نیز مورد استفاده قرار می گیرند. یکی دیگر از چیزهای زیادی که بسیاری در این مسجد قابل توجه است مقبره های باشکوه سلیمان و همسرش Haseki Hürrem (همچنین به نام Roxelana) قابل توجه است.

از دیگر چیزهایی که در این مسجد می توان آن را تماشا و تحسین کرد: چوب های منبت کاری شده و معماری با فلزات گرانبها، سنگ ها و شیشه های رنگی و مقبره های خاص و زیبایی است که در این مسجد به چشم می خورند.

چه جاذبه های دیگری به مسجد سلیمانیه نزدیک است؟

مسجد سلیمانیه

مسجد سلیمانیه از آنجایی که در شبه جزیره قدیمی تاریخی واقع شده است، به تعدادی از دیدنی های دیگر از جمله بازار بزرگ

بازار ادویه

مسجد رستم پاشا

مسجد جدید

 نزدیک است و حتی در چند قدمی این مسجد می توانید از زیبایی های کاخ توپکاپی و مسجد آبی دیدن کنید که از زیباترین و مشهورترین مکان ها در استانبول هستند.

چگونه به مسجد سلیمانیه برویم

ساده ترین راه این است که با تراموا به بازار بزرگ بیازیت یا دانشگاه لاللی بروید که از آنجا پیاده روی کوتاهی تا این مسجد داشته باشید.

ساعت کاری مسجد سلیمانیه چقدر است؟

این مسجد همه روزه بین ساعت 9 صبح تا 6 بعد از ظهر باز است، اما در اوقات نماز مسجد بسته می شود و امکان بازدید تا چند ساعت وجود ندارد. این مسجد برای ورود از شما هزینه ای دریافت نمی کند اما اگر علاقه مند باشید می توانید هزینه ای را برای کمک به این مسجد اهدا کنید.

منطقه:

SÜLEYMANIYE

 ساعات ملاقات:

9:00 - 18:00

همه روزه باز است

 مبلغ ورودی:

بدون هزینه

کاروانسرا، آشپزخانه و باغی زیبا در کنار مسجد سلطان سلیمان:

همچنین در جلو و بیرون دیوارهای مسجد، کاروانسرایی وجود دارد که در حا حاضر کاروانسرا بر روی عموم بسته شده  اما آشپزخانه این کاروانسرا به روی عموم باز است و تبدیل به یک رستوران زیبا شده که غذاهای خاصی و خوش مزه ای در آن سرو می شود.

 

آژانس هواپیمایی طاها گشت