آژانس هواپیمایی طاها گشت لطفا منتظر بمانید...

کلیسای جامع سنت جورج

  • تاریخ : 07 اسفند 1401
  • نویسنده : تیم خبری طاهاگشت
  • بازدید : 725

 استانبول شهری است که تعداد زیادی از بناهای تاریخی و فرهنگی را در خود جای داده است که قدمت برخی از این بناها به دوران عثمانی بازمی‌گرد. بسیاری از کاخ ها و مساجدی که در این شهر هستند امروزه به عنوان بنای تاریخی نگه داری شده و بسیاری از توریست ها از سراسر جهان برای تماشای این شکوه و عظمت به استانبول سفر می کنند.

اما نکته مهم در مورد استانبول تنوع فرهنگی آن است چرا که در طول تاریخ، افراد مختلف از ملیت‌های مختلف استانبول را برای زندگی انتخاب کردند و به همین دلیل، فرهنگ‌ها و باورهای مختلفی در این شهر وجود دارد.

یکی از بناهی تاریخی و زیبای این شهر کلیسای جامع سنت جورج است. کلیسای جامع سنت جورج که در یکی از قدیمی‌ترین بخش‌های استانبول، در منطقه فاتح واقع شده است، یک کلیسای ارتدکس یونانی است که هنوز هم فعالیت آن ادامه دارد. فضای داخلی آن از نظر شکوه و زیبایی  تماشاییست و قدمت آن به قرن شانزدهم می رسد.

کلیسا سنت جورج یکی از کلیساهای استانبول است زمانی که به عنوان مقر کلیسای قسطنطنیه شناخته می شد و همچنین به این کلیسا امروزه به رهبر معنوی مسیحیان ارتدوکس شرقی در سراسر جهان شناخته شده است.

درباره کلیسای کلیسای جامع سنت جورج در طول تاریخ:

کلیسا سنت جورج

این کلیسا به نام سنت جورج، یک بزرگ مسیحی نامگذاری شده است. نمای بیرونی این کلیسا بسیار زیبا است، و فضای داخلی با تزئینات ریز آراسته شده، یکی از اجزا قدیمی و با ارزش این کلیسا جعبه های یادگاری از دو قدیس به نام های قدیس گرگوری الهی و سنت جان کریزوستوم است.

نمای داخلی این کلیسا از نظر طراحی نئو کلاسیک است و طراحی آن این به سال های 1600 در تاریخ بازمی گردد.

خدمات کلیسا سنت جورج:

دوشنبه تا جمعه: 08:00 (Orthros)، 16:00 (Vespers)

شنبه: 08:00 (Orthros)، 16:00 (شب بزرگ)

یکشنبه: 08:00 (Orthros)، 09:30 (نمایش الهی)، 16:00 (عشاء)

روزهای اعیاد: 08:00 (Orthros)، 09:30 (نمایش الهی)، 16:00 (عشاء)

کلیسا سنت جورج در طول سال های متمادی:

سنت جورج کلیسا

همه ما می دانیم که استانبول در طول تاریخ متحمل زلزله ها و آتش سوزی های زیادی شده است و در نتیجه، کلیسای جامع سنت جورج چندین دور بازسازی را پشت سر گذاشته است. کلیسایی که امروزه وجود دارد، تقریباً کاملا متفاوت با آن چیزیست که در گذشته ساخته شده بود

معماری کلیسای جامع سنت جورج:

همانطور که اشاره کردیم، معماری کلیسای جامع سنت جورج با نقشه اولیه آن کمی متفاوت است. و امروزه شکل متفاوتی به خود گرفته است همچنین صندلی های بلند با چوبی بسیار مرغوب که از گذشته وجود داشته هنوز به همان صورت در داخل کلیسا قرار گرفته است.

در پشت محراب اصلی یک نما مقدس نیم دایره بزرگ وجود دارد، و در اینجا صندلی های بزرگی وجود دارد که برای بازدید از بزرگان، مانند کشیشان و افراد بلندپایه در کلیسا در نظر گرفته شده است.

درگاه اصلی دارای طراحی نئوکلاسیک است که قبلاً به آن اشاره کردیم، با قاب های تزئین شده در اطراف لبه بیرونی. در داخل کلیسا نیز زیور آلات و مصنوعات مختلفی را خواهید دید که توسط مسیحیان ارتدکس از سراسر جهان در طول تاریخ به کلیسا اهدا شده است و بسیاری در سفر به تور استانبول از آن دیدن می کنند.

همچنین پس از ساخت کلیسا آتش سوزی دیگری در سال 1941 رخ داد که باعث آسیب به کلیسا شد، اما در سال 1991 به شکوه فعلی خود بازگردانده شد و بسیاری از موزاییک ها و سایر آثار از آسیب نجات یافتند.

بازدید از کلیسای جامع سنت جورج:

کلیسا سنت جورج

می توانید هر روز از ساعت 8:30 صبح تا 4 بعد از ظهر از کلیسای کلیسای جامع سنت جورج دیدن کنید. اما برخی از زمان ها به دلیل وجود بازدیدکنندگان از کشورهای دیگر ممکن است ساعت بازگشایی کمی متفاوت باشد.

معماری داخلی کلیسای جامع سنت جورج قطعاً چیزی است که باید اگر از این کلیسا بازدید می کنید، باید به آن دقت کنید.

البته، منطقه فاتح به خودی خود دارای زیبایی های فراوانی است که باید از آن دیدن کنید از این رو اگر از کلیسای سنت جورج به خوبی دیدن کردید می توانید به بیرون از فضای کلیسا رفته و از منطقه اطراف دیدن کنید و جواهرات تاریخی و فرهنگی دیگری را که در این منطقه وجود دارد تماشا کنید.

آژانس هواپیمایی طاها گشت