آژانس هواپیمایی طاها گشت لطفا منتظر بمانید...

قیمت بلیط هواپیما داخلی و خارجی بر چه اساسی تعیین می شود؟

  • تاریخ : 25 خرداد 1398
  • نویسنده : تیم خبری طاهاگشت
  • بازدید : 1900

قیمت بلیط هواپیما داخلی و خارجی بر چه اساسی تعیین می شود؟

با توجه به اقتصاد داخلی کشور قیمت همه چیز در حال نوسان و کم و زیاد شدن می باشد. قیمت بلیط هواپیما نیز از این امر مستثنی نیست، همچنین به دلیل خرید قطعات به دلار، دارای نوسانات بسیار بیشتر و حتی نوسانات لحظه ای می باشد. نمی توان گفت که این تغییر قیمت تنها مختص به پرواز های خارجی می باشد چرا که در تعیین قیمت بلیط داخلی نیز تاًثیر بسیاری دارد. حال در ادامه با طاهاگشت به بررسی قیمت بلیط هواپیما داخلی و خارجی و عوامل تعیین کنننده قیمت آن ها می پردازیم.

اگر قصد سفر هوایی دارید می توانید در وب سایت ما به صورت آنلاین با وارد کردن شهر مبدا و مقصد، زمان سفر و تعداد مسافرین در بخش خرید بلیط هواپیما به راحتی و با مناسب ترین قیمت بلیط سفر خود را تهیه کنید.

 

قیمت بلیط هواپیما داخلی و خارجی

 

سفر هوایی

مسافرت چه به روستایی نزدیک یا به کشوری دیگر باشد. در هر صورت بهترین روش استراحت و فرار از روزمرگی زندگی است. وقتی تصمیم به سفر گرفته می شود در اولین مرحله برای جابه جایی و رسیدن به مقصد، البته اگر نزدیک باشد، اتومبیل شخصی انتخاب می شود. اما اگر قرار است استراحت کنید و از تعطیلات خود لذت ببرید رفت و آمد راحت و بی دردسر نیز تاثیر بسزایی دارد. و با اطمینان می توان گفت سفر با هواپیما بهترین گزینه می باشد. در بین تمام وسایل حمل و نقل راحت ترین و جالب تر از همه این که، ایمن ترین وسیله حل و نقل هواپیما می باشد. و همین امر باعث افزایش سفر هوایی شده است.

همانطور که می دانید هر گونه سفری که با هواپیما یا وسیله شبیه به آن مانند هلیکوپتر، بالن هوایی، صورت می گیرد را سفر هوایی می نامند. استفاده از سفر هوایی از دهه 1980 میلادی به بعد اهمیت بسیار زیادی پیدا کرد و محبوبیتی خاص در بین تمام افراد جهان پیدا کرد. در حال حاضر نیز با روز به روز بیشتر شدن مسافران سفر هوایی، ایرلاین ها و آژانس های بسیار زیادی با ارائه خدماتی بهتر با یکدیگر به رقابت می پردازند. همین رقابت و هزاران عوامل دیگر باعث نوسان مداوم قیمت بلیط هواپیما می شوند.

در حال حاضر نیز این مسئله که چه عواملی قیمت بلیط را کاهش یا افزایش می دهد، و از همه مهم تر این که چه زمانی بهترین زمان برای خرید بلیط هواپیما می باشد سوالی است که اکثر مسافران در هنگام سفر و خرید بلیط هواپیما به دنبال آن می گردند. در ادامه مطلب به طور خلاصه و مفید اطلاعات کامل درباره این موارد داده شده است.

 

سفر هوایی با طاهاگشت

 

عوامل تعیین کننده قیمت بلیط هواپیما

حال که تصمیم به سفر با هواپیما گرفته اید و شروع به جستجو بلیط خود کرده اید، با قیمت های بسیار گوناگونی در هر ساعت، روز و ایرلاین مواجه می شوید. قیمت بلیط های هواپیما واقعا غیر قابل پیش بینی بوده و همواره عوامل بسیاری در تعیین آن تاثیر دارد. این عوامل ها خود به دو دسته ثابت و متغییر تقسیم می شوند. عوامل ثابت آن دسته از موارد هستند که قیمت پایه بلیط را تعیین می کند و تقریبا می توان گفت خیلی احتمال کمی دارد که تغییری در قیمت داشته باشد. و اما عوامل متغیر آن دسته ای هستند که باعث نوسان این چنین شدید بلیط ها می شوند.

اگر با این عوامل متغیر آشنا باشید می توانید در بهترین زمان مناسب ترین قیمت بلیط هواپیما را تهیه نمایید. از این عوامل متغیر می توان به نوع کلاس پروازی، ساعت پرواز، روز هفته، نوع ایرلاین، چارتر یا سیستمی بودن و ... اشاره کرد، که در ادامه بیشتر توضیح داده شده است.

 

عوامل تعیین کننده قیمت بلیط هواپیما

 

نوع کلاس پروازی

همانطور که می دانید طبق قوانین سازمان بین المللی هوایی، صندلی های یک هواپیما دارای کلاس بندی های گوناگون می باشد که هر مسافر می تواند با پرداخت هزینه ای بیشتر در کلاس پروازی بهتر جا رزرو کند.

به طور کلی کلاس های پروازی به سه دسته اکونومی ( اقتصادی )، بیزینس ( تجاری ) و فرست کلاس تقسیم می شود که تقریباً می توان گفت در تمام پرواز ها هر سه کلاس پروازی وجود دارد. البته برخی از ایرلاین های کلاس های پروازی دیگری را نیز در بین کلاس های پروازی خود دارند. به طور مثال کلاس پروازی اکونومی پریمیوم، یکی از این کلاس های پروازی می باشد که برخی ایرلاین های به پرواز های خود اضافه کرده اند. کلاس پروازی اکونومی پریمیوم به این گونه است که تمام امکانات کلاس پروازی اکونومی را دارد با این تفاوت که جای پا و صندلی مسافر به مقدار قابل توجهی بیشتر بوده و سفر راحت تری را می گذراند.

اکونومی

بیشتر صندلی های هر هواپیما متعلق به کلاس پروازی اکونومی بوده که در تمام پرواز ها وجود دارد. پایین ترین قیمت بلیط هر هواپیما متعلق به کلاس اکونومی می باشد که به این جهت به آن کلاس اقتصادی نیز گفته می شود. در این قسمت از هواپیما صندلی مسافران در کنار یکدیگر چیده شده و همگی از امکاناتی ساده و یکسان برخوردار می باشند. گاهی به علت طولانی بودن سفر، خارج از عرف معمولی بلیط کلاس پروازی اکونومی پریمیوم زودتر از کلاس پروازی اکونومی عادی به فروش می رسد.

بیزینس

بیزینس دومین کلاس پروازی هر هواپیما بوده که تقریبا می توان گفت در تمام پروازها وجود دارد. بدون شک شرایط صندلی و امکانات بخش بیزینس از اکونومی بسیار بهتر و راحت تر بوده و برای رزرو صندلی در این بخش باید هزینه بیشتری پرداخت شود.

 

کلاس هاس پروازی هواپیما

 

فرست کلاس

 همان طور که می دانید بهترین جای هر هواپیما متعلق به بخش فرست کلاس می باشد؛ که مسافر شرایطی همچون هتل را در پرواز تجربه خواهد کرد. این کلاس پروازی با ارائه امکاناتی بسیار ویژه و عالی به قیمتی بسیار بیشتر از اکونومی و بیزینس دارد. این کلاس پروازی مشتری های خاص خود را دارد و معمولا بسیار دیرتر از دو کلاس پروازی پایین تر به فروش می رسد.

در هنگام پر شدن و رزرو بلیط های یک پرواز به ترتیب اول کلاس پروازی اکونومی و سپس بیزینس و فرست به فروش می رسد. اما گاهی به علت شلوغی و یا نزدیک بودن به زمان پرواز، صندلی های اکونومی پر شده و کلاس های پروازی بالاتر جای می دهند. همین امر یکی از عوامل مهمی است که در هزینه بلیط یک پرواز اثر می گذارد.

در سایت طاهاگشت امکان خرید بلیط هواپیما خارجی و داخلی به صورت آنلاین در هر زمان و به هر کجا که بخواهید امکان پذیر می باشد.

زمان خرید بلیط هواپیما

پس از کلاس پروازی پارامتری که در تعیین قیمت بلیط اثر می گذارد، انتخاب زمان سفر و خرید بلیط می باشد. به طور کلی هر چه به زمان پرواز نزدیک می شویم قیمت بلیط ها افزایش پیدا می کند.

حتی ممکن است قیمتی که یک مسافر برای خرید بلیط پرداخته است بسیار کم تر از مسافری باشد که بلیط پرواز خود را نزدیک به زمان پرواز تهیه کرده باشد. خوب است که اگر برنامه سفر دارید زودتر اقدام به خرید بلیط هواپیما و همچنین رزرو هتل خود نمایید. یکی دیگر از مزایای زود خریدن بلیط این می باشد که شما به غیر از پرداخت کم تر می توانید به راحتی صندلی در بخش اکونومی پیدا کنید. چون همانطور که در بالا گفته شد گاهی کلاس اکونومی پر شده و مجبور به خرید بلیط در کلاس های پروازی بالاتر با قیمت بیشتر می شوید.

 

بهترین زمان خرید بلیط هواپیما

 

ارزان ترین روز هفته

این مسئله که زمان پرواز شما در کدام روز هفته باشد نیز در تعیین قیمت بلیط هواپیما تاثیر دارد. معمولا پرواز هایی که در روزهای دوشنبه و سه شنبه انجام می شود پایین ترین قیمت را دارند. و تجربه نشان داده است قیمت بلیط هواپیما از چهارشنبه تا شنبه در بیشترین حالت به فروش می رسد. اگر بتوانید حرکت یا زمان برگشت خود را به اواسط هفته موکول کنید، مبلغ بسیار کمتری را برای بلیط خود پرداخت خواهید کرد. البته این مسئله تنها مربوط به پروواز های سیستمی می باشد. و بلیط چارتر در تمام  طول هفته با یک قیمت و تنها در زمان تقاضا بیشتر با قیمت بالاتر به فروش می رسد.

ارزان ترین ساعت در طول روز

ساعات پرواز در طول روز نیز تاثیر کمی در قیمت بلیط می گذارد. به طوری که قیمت بلیط در ساعات اولیه روز کمتر و هر چه به آخر روز نزدیک می شود گران تر می شود. شاید سفر در اول صبح کمی سخت باشد اما مزایای سفر با پرواز های اول صبح، در اولین نکته هزینه پایین آن و پس از ان به دلیل تقاضا کمتر خلوتی فرودگاه می باشد. این امر باعث می شود که شما با استرس کمتر و راحت تر کارهای پرواز خود را انجام داده و سوار هواپیما شوید.

نکته مثبت دیگری که درباره پرواز های صبح وجود دارد این است؛ که طبق آمار گفته می شود کمترین تاخیر  پرواز ها مربوط به پرواز های اول صبح می باشد. حتی اگر شما از پرواز صبح جا بمانید کلی وقت و پروازدیگر در طول روز وجود دارد تا شما خریداری کرده وخیلی منتظر نمانید.

چارتر یا سیستمی؟

شاید این سوال برایتان پیش آید که چطور تا این حد بلی هواپیما به یک مقصد با یکدیگر تفاوت قیمت دارد. البته جدا از خیلی موارد دیگر که قیمت بلیط را کم و زیاد می کند این که بلیط چارتر شده یا به صورت انلاین به فروش می رسد، بسیار تاثیر گذار می باشد. در حالت کلی تمام بلیط ها به صورت سیستمی به فروش می رسند. مگر زمانی که یک آژانس هواپیمایی اقدام به چارتر کردن بلیط و فروش آن با قیمتی پایین تر کند.

بلیط چارتر به این صورت است که گاهی آژانس های هواپیمایی اقدام به خرید همه یا بخشی از صندلی های یک هواپیما با قیمتی بسیار کم تر از حالت عادی از ایرلاین مربوطه می کنند، در عوض باید تمام صندلی ها را به فروش برسانند و پر کنند. به همین دلیل نیز بلیط های خریداری کرده را با سودی بسیار کم به همراه هتل در قالب تور به فروش می گذارند.

چارتر شدن بلیط یک مقصد بستگی به تعداد مسافرین و تقاضا آن دارد. معمولا بلیط هواپیما استانبول از مقاصد خارجی هستند که همیشه بلیط چارتر دارند.

 

بلیط چارتر و سیستمی

 

هزینه های هواپیما

اگر بخواهیم این تغییر را از نظر هزینه هایی که برای هواپیما انجام می شود بررسی کنیم، هزینه سوخت اصلی ترین آن ها می باشد. هزینه ی سوخت هواپیما به طور مستقیم به تغییر قیمت نفت خام جهانی بستگی دارد و بالا و پایین شدن آن هزینه  سوخت مصرفی و سپس هزینه بلیط تغییر پیدا می کند. البته معمولا ایرلاین ها برای جلوگیری از نوسان زیاد بلیط از قبل مقدار زیادی نفت را خریداری می کنند، تا بتوانند تا مدت ها تغییر چندانی در قیمت بلیط خود ندهند.

پس از سوخت هزینه تعمیر خرابی و قطعات هواپیما می باشد. برای تعمیر این وسیله غول پیکر احتیاج به وسایل تخصصی و نیروی انسانی حرفه ای می باشد که هر کدام هزینه های هنگفتی برای شرکت هواپیمایی دارند. همچنین در هنگام خرابی و تاخیر هواپیما شرکت مجبور به آماده کردن وسایل رفاه مسافران یا گاهی حتی باز پرداخت بخشی از مبلغ پرداختی می شوند.

به غیر از دو مورد بالا هر ایرلاین برای فرود و پارک هواپیما خود مجبور به پرداخت هزینه ای به فرودگاه می شوند، این هزینه اضافه نیز بسته به قیمتی که فرودگاه اعلام می کند، بر روی پرواز هایی که در آن فرودگاه به زمین می نشیند اضافه می شود.

 در آخر دو عاملی که قیمت بلیط را تعیین می کند، میزان تجربه و حرفه ای بودن خلبان و کارکنان، و نوع هواپیما می باشد. هر چه هواپیما بهتر و جدیدتر، و کارکنان و خلبانان با تجربه تر و ماهر تر، قیمت بلیط نیز افزایش پیدا می کند.

 

هزینه تعمیرات هواپیما

 

ایرلاین های ارزان قیمت

همانطور که در بالا با هم بررسی کردیم عوامل بسیاری هستند که قیمت بلیط هواپیما را تعیین می کنند. اما گاهی مشاهده می کنیم که هزینه برخی ایرلاین ها همیشه کم تر از دیگر ایرلاین ها می باشد. این ایرلاین ها به جای ارائه خدمات لوکس و اضافه تر برای برخی از مشتریانی که به دنبال سفری اقتصادی می باشند، شرایطی فراهم کرده اند که بتوانند با هزینه ای کمتر سفر کنند. این ایرلاین ها برخلاف تصور از نظر کیفیت اصلا پایین نیستند، تنها  بخش های دیگری همچون وعده غذا یا پذیرای در طول سفر، اجازه حمل بار کم تر و ... را حذف کرده اند.

این نوع ایرلاین ها در سراسر جهان و به مقاصد دور و نزدیک وجود دارند. که معمولا بخش فرست کلاس و حتی گاهی بیزینس کلاس را از میان کلاس های پروازی خود حذف کرده اند. از این ایرلاین های ارزان می توان به فلای تودی، پگاسوس و ... اشاره کرد.

 

ایرلاین های ارزان قیمت

آژانس هواپیمایی طاها گشت