آژانس هواپیمایی طاها گشت لطفا منتظر بمانید...

قیمت بلیط هواپیما چگونه تعیین می شود؟

 • تاریخ : 26 شهریور 1398
 • نویسنده : تیم خبری طاهاگشت
 • بازدید : 2622

تعیین قیمت بلیط هواپیما

حتماً شما هم شاهد نوسان قیمت بلیط هواپیما در زمان های مختلف بوده اید. این نوسان قیمت دلایل بسیار زیادی دارد که هر کدام در بالا و پایین شدن آن تاثیر می گذارند.

البته اکثر افراد به اشتباه این تصور را دارند که تنها شرکت های هواپیمایی این قیمت را تعیین می کنند.اما در واقع عوامل بسیاری وجود دارد که قیمت بلیط هواپیما را بالا یا پایین می برد. در ادامه به طور کامل چگونگی تعیین قیمت بلیط هواپیما را توضیح خواهیم داد.

 

تعیین قیمت بلیط هواپیما

 

این قانون در سراسر جهان و در همه موارد وجود دارد که، وقتی تقاضایی برای یک کالا یا خدمات بالا می رود قیمت آن نیز افزایش پیدا می کند. این مسئله در مورد بلیط هواپیما نیز مشهود است. به طوری که قیمت بلیط هواپیما برای مقاصدی که طرفدار و مسافر بیشتری دارد همیشه بالا می باشد. و یا در زمان تعطیلات که افراد بیشتری تصمیم به سفر می گیرند بلیط هواپیما و دیگر عوامل سفر همچون رزرو هتل، بیمه مسافرتی و ... افزایش پیدا می کند.

با مشاهده و مقایسه بلیط های موجود در سایت فروش آنلاین و بین المللی Google Flight نیز متوججه این نوسانات به صورت لحظه ای خواهید شد. البته برای ما امکان خرید بلیط هواپیما از یان سایت وجود ندارد و تنها برای مقایسه و مشاهده قیمت می توانید از آن استفاده کنید.

البته در تعیین قیمت بلیط هواپیما چه خارجی و چه داخلی عوامل ثابت و متغییری وجود دارد که این تاثیر بیشتر از عوامل متغییر حاصل می باشد. از عوامل ثابت می توان به گزینه های زیر اشاره کرد، که می توان گفت قیمت پایه یک بلیط را تعیین می کند و در سراسر جهان و برای تمامی مقاصد دور و نزدیک وجود دارد.

 

خرید بلیط هواپیما

 

عوامل ثابت تعیین کننده قیمت بلیط هواپیما

 • سوخت هواپیما
 • هزینه خدمات و امکانات
 • هزینه خدمات و حمل بار
 • حقوق پرسنل پرواز و خلبان
 • هزینه پرسنل پشتیبانی پرواز و فروش
 • هزینه استهلاک سالانه هواپیما
 • هزینه پرداختی ایرلاین به فرودگاه برای فرود و برخاست
 • هزینه تبلیغات و بازاریابی برای پرواز
 • هزینه ناوبری هوایی
 •  هزینه پرسنل و امکانات هواشناسی

 

عوامل متغییر در تعیین قیمت بلیط هواپیما

 

عوامل متغییر تعیین کننده قیمت بلیط هواپیما

همان طور که در بالا گفته شد، هزاران دلیل وجود دارد که هر کدام در بالا و پایین رفتن قیمت یک بلیط تاًثیر می گذارد، که موارد زیر بیشترین تاًثیر را دارند.

زمان سفر و پرواز

به طور حتم می دانید که در زمان تعطیلات، حتی اگر مقصدتان یک کشور خارجی باشد، در زمان تعطیلات کشور مقصد هزینه بلیط به دلیل تقاضا بیشتر افزایش پیدا می کند.

پس اگر می توانید و یا به دنبال کاهش هزینه های سفرتان می باشید. خرید بلیط هواپیما در این زمان ها اصلاً توصیه نمی شود. چرا که بلیط هواپیما در بیشترین حد ممکن قیمت گذاری شده است.

تصور کنید قصد سفر به دبی یا مسکو را دارید، چه زمانی را برای سفر خود انتخاب می کنید؟ به طور حتم برای دبی فصل پاییز و زمستان و برای مسکو هم بهار و تابستان را انتخاب می کنید. پس با توجه به توضیحات و قوانین گفته شده در بالا باید توقع داشت که قیمت بلیط هواپیما مسکو در 6 ماه اول و بلیط هواپیما دبی در 6 ماه دوم گران تر شود.

می توان نتیجه گرفت که قیمت بلیط هواپیما هر شهر نسبت به بهترین زمان سفر به آن بالاتر برود.

 

زمان خرید بلیط هواپیما

 

ارزان ترین زمان خرید بلیط هواپیما

در صورت کلی هر شهر و کشور زمان سفر و فصل پیک حاص خود را دارد، اما در حالت کلی اگر بلیط هواپیما ارزان می خواهید بلیط خود را برای پرواز های اواسط هفته که کمتر کسی تصمیم به سفر می گیرد و اوایل صبح که افراد کمتری به آن توجه می کنند تهیه کنید.

یکی از امتیازهای ویژه ای که آژانس طاهاگشت در اختیار مسافران خود قرار برای  خرید آنلاین بلیط هواپیما قرار داده است، قیمت بسیار پایین مبلغ بلیط می باشد که می توانید به راحتی با مقایسه با سایت دیگر آن را مشاهده کنید.

بلیط هواپیما سیستمی

بلیط هواپیما سیستمی را از هر کجایی که تهیه کنید، یک قیمت می باشد و به قیمت مصوبی که ایرلاین اعلام کرده است به فروش می رسد. تنها با نزدیک شدن به زمان پرواز می باشد که قیمت بلیط افزایش پیدا می کند. بنابراین بهتر است از چند هفته قبل از سفر اقدام به خرید بلیط هواپیما سیستمی کنید.

معمولاً هزینه این نوع بلیط بیشتر از بلیط چارتر می باشد. اما از ویژگی های بسیار خوب آن می توان به شرایط کنسلی و استرداد بلیط اشاره کرد که برای زمانی که شما از سفر خود اطمینان کامل ندارید بسیار مناسب می باشد.

بلیط هواپیما چارتی

گاهی آژانس های مسافرتی به دلیل تقاضا زیاد سفر به یک مقصد تعدادی از صندلی های یک پرواز را با قیمت بسیار پایین تر از شرکت هواپیمایی اجاره می کنند، به این شرط که تمام صندلی ها را به فروش برسانند.

به آژانس مسافرتی چارتر کننده و به بلیط صندلی های اجاره شده بلیط چارتر گفته می شود که با قیمت های مختلف و در قالب تور به فروش می رسد. این نوع بلیط معمولا باغث کاهش و یا افزایش قیمت بلیط به یک مقصد می شود.

 

قیمت های بلیط هواپیما کلاس های پروازی مختلف

 

بلیط هواپیما در کلاس های پروازی گوناگون

صندلی های هر هواپیما معمولاً به سه کلاس پروازی اکونومی، بیزینس و فرست کلاس تقسیم می شود که بدون شک قیمت هر کدام نسبت خدماتی که ارائه می دهد متفاوت می باشد.

 • بلیط هواپیما اکونومی: بخش اکونومی عادی ترین بخش هر هواپیما می باشد که در تمامی هواپیماها وجود دارد و کمترین قیمت بلیط نیز مربوط به این بخش می باشد.
 • بلیط هواپیما بیزینس: شرایط و امکانات بیزینس کلاس ما بین دو کلاس اکونومی و فرست می باشد که مسافران شرایط راحت تری دارند. قیمت این بخش نیز ارزان تر از فرست و گران تر از اکونومی تعیین می شود.
 • بلیط هواپیما فرست کلاس: قسمت فرست کلاس بهترین بخش هر هواپیما می باشد که بهترین امکانات در اختیار مسافران قرار می گیرد. قیمت این بخش نیز بیشتر از تمامی کلاس های پروازی می باشد.

معمولا صندلی های کلاس پروازی اکونومی که از همه بیشتر نیز می باشد، سریعتر به فروش می رسد. بنابراین گاهی اتفاق می افتد که بلیط هواپیما اکونومی یک پرواز کاملا به فروش می رسد و برای تهیه آن مجبور به پرداخت هزینه بیشتر و خرید بلیط هواپیما بیزینس و فرست می شوید.

 

بلیط هواپیما انواع کلاس پروازی

 

بلیط هواپیما مقاصد مهم داخلی

در کشورمان چند شهر کیش، مشهد، قشم، شیراز و ... وجود دارد که سالانه بیشترین مسافران را در داخل کشور دارند. به همین دلیل همیشه قیمت بلیط هواپیما به این مقاصد بیشتر از سایر شهر ها می باشد. در جدول زیر قیمت پایه بلیط هواپیما تهران به این مقاصد آورده شده است.

 

ردیف

مبداً

مقصد

نرخ پایه بلیط هواپیما

عوارض فرودگاهی

عوارض نظارت بر ایمنی

عوارض شهرداری

قیمت نهایی بلیط هواپیما

1

تهران

کیش

4،700،000

70،000

10،000

282،000

5،100،000

2

تهران

مشهد

3،600،000

70،000

10،000

216،000

3،900،000

3

تهران

قشم

5،200،000

70،000

10،000

312،000

5،600،000

4

تهران

شیراز

3،500،000

70،000

10،000

210،000

3،800،000

5

تهران

اصفهان

2،600،000

70،000

10،000

156،000

5،400،000

6

تهران

تبریز

2،800،000

70،000

10،000

168،000

3،100،000


 

 • تمامی نرخ های فوق به ریال بوده در زمان های گوناگون متغییر می باشند.
آژانس هواپیمایی طاها گشت