آژانس هواپیمایی طاها گشت لطفا منتظر بمانید...

معرفی 8 مورد از عجیب ترین غارهای ایران

  • تاریخ : 21 فروردین 1399
  • نویسنده : تیم خبری طاهاگشت
  • بازدید : 4189

گردشگری در غارهای ایران

یکی از عوامل تعیین کننده میران محبوبیت و گردشگران یک شهر جاذبه های طبیعی، تاریخی و تفریحی آن می باشد. غارها یکی از جاذبه های مهم در گردشگری می باشند که به غیر از گردشگران توجه افراد زیادی از جمله محققان، زمین شناسان، غارنوردان آماتور را به خود جلب می کند.

در ایران نیز غارهای عجیب و غریب بسیاری وجود دارد که در ادامه با طاهاگشت با چند مورد از خاص ترین غارهای ایران بیشتر آشنا خواهید شد.

غار یخ مراد

 

غار یخ مراد

 

غار یخ مراد یکی از آثار ملی ایران می باشد و در 4 کیلومتری گچسر در جاده چالوس واقع شده است. ویژگی منحصر به فرد این غار قدیمی 4 طبقه بودن آن می باشد.

قدمت این غار مربوط به حدود 50 تا 230 میلیون سال قبل می باشد که با یخ هایی شفاف همانند کریستال که از زمین سربرآورده اند تزئین شده است.

غار قلعه قوری

 

غار قلعه قوری

 

غار قلعه قوری که با نام قلعه قلا نیز شناختته می شود ، بزرگترین قار در خاورمیانه است. این قار بزرگ پیشینه ای نزدیک به 65 سال دارد. نام این غار بزرگ و منحصر به فرد در لیست هفت اثر طبیعی ایران ثبت شده است. این غار نیز مانند دیگر غار های موجود از ویژگی های منحصر به فردی برخورد دار است. در این اثر زیبا و طبیعی بخش های مختلفی وجود دارد،  می توانید هنگام بازدید از این غار فوق العاده از بخش های تالار مریم، تالار کوهان شتر ، تالار بلور و تالار عروس درون این غار نیز بازدید کنید.

غار کتله خور

 

غار کتله خور

 

غار کته خور در استان زنجان و در شهرستان خدابنده قرار دارد. این غار دیدنی اولین بار در سال 1331 خورشیدی توسط گروهی از کوهنوردان آن منطقه کشف شد. این غار به درون یکی ار کوه های کم ارتفاع قرار گرفته است ؛ در برخی از مناطق غربی ایران به کوه های کم ارتفاع کتله می گویند شاید به همین دلیل است که این غار به این عنوان نام گرفته است. این غار از سه طبقه مجزا و دیدنی تشکیل شده است و درون هر یکی از این طبقه های قندیل های مخلوطی از سقف ها به دلیل اثر نداشتن ناخالصی ها رنگ های متنوعی به خود گرفته اند.  غار کته خور به عنوان یکی از زیباترین غار های موجود در کشور شناخته می شود.

غار یخی چما

 

غار یخی چما

 

غار یخی چما در مجاورت روستای شیخ علیخان در استان چهار محال و بختیاری قرار گرفته است. به دلیل وجود دره های عمیق و انباشته شدن مقدار زیادی برف در چندین سال سبب شده است که همیشه قندیل های یخ و توده های عظیمی از برف ها در تمامی فصول مختلف سال باقی بمانند. علاوه بر این ویژگی این غار به بزرگترین منبع آب شیرین ایران نیز شهرت دارد.

غار رود افشان

 

غار رود افشان

 

این غار در بالای ارتفاعات شمال شرقی روستای رود افشان قرار دارد. این غار به دلیل مسیر مناسبی که دارد برای سفر های یک روزه بسیار مناسب بوده است. این غار در شهرستان دماوند قرار دارد.

غار کرفتو

 

غار کرفتو

 

غار کرفتو در استان کرمانشاه قرار دارد. و غار کرفتو یکی از غار های آهکی ایران است که اینگونه که از پژوهش های باستان شناسان معلوم شده است مربوط به دوره سوم زمین شناسی است.

غار علی صدر

 

غار علی صدر

 

غار علی صدر یکی از مشهورترین جاذبه های ایران می باشد که علت سفر افراد زیادی به همدان می باشد. این غار قدیمی در تاریخ 15 دی سال 1387 جز آثار میراث فرهنگی و میراث طبیعی ایران به ثبت رسید. این غار دارای طولانی ترین مسیرقایقرانی در دالان های تو در تو می باشد.

یکی از مناطق بی نظیر و فوق العاده جذاب ایران غار علی صدر می باشد که هر ایرانی حداقل یک بار باید از آن دیدن کند.

غار سنگ شکنان

 

غار سنگ شکنان

 

این غار که بزرگترین غار دست ساز جهان می باشد در دامنه های رشته کوه البرز در شهر جهرم واقع شده است.

شگفتی غار سمگ شکنان این می باشد که افرادی که این غار را کنده اند تا از سنگ های آن استفاده کنند با محاسباتی چنین دقیق این کار را انجام داده اند که تاکنون هیچ قسمتی از غار ریزش و سقوط نداشته است؛ چرا که با دقت ستون هایی به جامانده است که سقف غار را نگه داشته است.

با دیدن این غار از هنر و توانایی مردمان این منطقه شگفت ذده خواهید شد.

آژانس هواپیمایی طاها گشت