آژانس هواپیمایی طاها گشت لطفا منتظر بمانید...

مکان های دیدنی مسکو

  • تاریخ : 20 دی 1396
  • نویسنده : تیم خبری طاها گشت
  • بازدید : 2349

آرامگاه لنین

 

آرامگاه لنین یکی از مقبره های باشکوه و یادبودی ماندگار است که بعد از مرگ ولادیمیر لنین در سال 1929 توسط یکی از معماران روس به اسم aleksei shchusev طراحی و ساخته شد. بنا به صورت هرمی و لایه لایه با سنگ های گرانیت قرمز، سیاه، سفید و خاکستری می باشد که با ساختمان کرملین که در پشت آن واقع شده است تناسب و هماهنگی چشمگیری دارد.


 

 

مقبره لنین دارای 2 طبقه در زیر زمین می باشد که به منظور نظارت بر روند مومیایی کردن لنین و استراحتگاه کارگران کرملین در نظر گرفته بودند. البته امکان بازدید عمومی از این طبقات میسر نمی باشد.


 

موزه جنگ جهانی دوم

 

موزه جنگ، حاصل بازمانده های روسیه در طول جنگ بزرگ سال های 1941 – 1945 می باشد که با هزینه های مردمی کشور ساخته شده است. نمایشگاه های موقت با موضوعات گوناگونی در این موزه برگزار می شود. این موزه مجلل از 2 بخش کلی تشکیل شده است.


 

بخش اول: بنایی با فرم نیم دایره است که در آن عکس هایی از جنگ، ادوات و تسهیلات جنگی به نمایش گذاشته شده است.

 

بخش دوم شامل فضای بازی است که در آن هواپیماهای جنگی، ضد هوایی و سلاح های مورد استفاده در جنگ جهانی دوم در آن نگهداری می شود.

هنگام ورود به موزه، "تالار افتخار" اولین مکانی است که بازدیدکنندگان در آن مجسمه " سرباز پیروز" را مشاهده می کنند. دیوارهای تالار نمایشگر رویدادهای تاریخی آن دوره می باشند. علاوه بر "تالار افتخار"، 2 تالار دیگر به اسم های "خاطره" و "ماتم" در طبقه زیرین قرار دارند که مجسمه "زن عزادار" در آن قرار دارد.


 

از دیگر آثار به نمایش گذاشته شده در این تالار می توان به "کتاب یادبود" که اسامی رزمندگانی که جان سپرده در جنگ در آن نوشته شده است، اشاره کرد.

 

بخش جالب دیگر این موزه، سینماهایی است که در آنها مستندهای جنگ با موضوعات مردمی و عملیاتی به نمایش گذاشته می شود. 

مرکز خرید مانژ

 

مانژ یکی از مرکز خریدی است که در آن اکثریت برندهای معروف دنیا همچون تامی، بنتون، موتیفی و ... شعبه دارند. این مرکز دارای سقف گنبدی عظیم و زیبایی است که در شب جلوه به خصوصی دارد.


مرکز خرید یوروپیسکی

 

این مرکز خرید یکی از مراکز خرید زیبا و جدیدی است که در سال 2006 ساخته شده است. از لحاظ موقعیت جغرافیایی در نزدیکی ایستگاه مترو "کیفسکی" قرار دارد و همچون مرکز خرید" مانژ"، برندهای معتبر دنیا در آن دور هم گرد آمده اند. این مرکز خرید علاوه بر فروشگاه البسه دارای فروشگاه های مواد غذایی و چندین سالن سینما می باشد.


مجتمع تجاری گوم

 

یکی از مراکز تجاری زیبای مسکو، گوم بوده که دارای موقعیت جغرافیایی مناسبی می باشد. این مرکز در مجاور میدان سرخ و در مرکز شهر و واقع شده است. گوم به عنوان یکی از بزرگترین مراکز تجاری دنیا در سال 1893 افتتاح شد. این مرکز خرید 3 طبقه ای، دارای اجناس روسی با قیمت های مناسب بوده ولی در حال حاضر به یکی از مراکز خرید معروف با مارک های بین المللی مبدل شده است.


مرکز خرید دتسکای میر

 

دتسکای میر یکی از مراکز خرید مهیج و دیدنی به خصوص برای کودکان است که در آن انواع اسباب بازی یافت می شود. واژه دتسکای میر به زبان روسی به معنی دنیای کودک است. این مرکز خرید دارای شعبات متعددی بوده که در آن می توان انواع سوغاتی های سایر کشورها را یافت.


 

کلیسای واسیلی بلاژنوا

 

کلیسای واسیلی بنایی شناخته شده و دارای معماری زیبا و چشم نوازی است که در میدان سرخ خودنمایی می کند. این بنا به عنوان نماد کشور روسیه شناخته شده است. کلیسای واسیلی بنا به درخواست ایوان مخوف به دلیل پیروزی روسیه در جنگ " کازان خانلقی" که منجر به اتحاد تمامی اراضی مسکو شد ساخته شده است. مجموعه شامل 9 کلیسا است که 8 کلیسا حول کلیسای مرتفع تر با ارتفاع 47/5 متر به اسم پاکروفسکی با ساختار خیمه ای قرار گرفته اند.

 

پس از آزادسازی کرملین، در سال 1818 مجسمه یادبود " مینین" و " پاژارسکی" در میدان سرخ نصب و بعدها با ساخت آرامگاه لنین، مجسمه " پاژارسکی" به محدوده کلیسا منتقل شد. 

میدان سرخ، تماشاگر همیشگی حوادث تاریخی روزگار روسیه بوده است و جشن ها و جنگ های بسیاری را به خود دیده است. امروزه بنا به تاریخی بودن این میدان امکان وروود وسایل نقلیه به میدان ممنوع می باشد.

میدان سرخ از لحاظ زیبایی، همچون میدان های "سن مارکو" شهر ونیز، "کونکورد" پاریس و کلیسای " پتر مقدس" شهر رم می باشد. 

کاخ کرملین

 

کاخ کرملین دارای فرم مربعی می باشد که در مساحتی حدود 20 هزار متر مربع ساخته شده است. این کاخ به عنوان قلعه ای در مرکز شهر حکومت بوده است. این کاخ عظیم و مجلل یکی از شاهکارهای معماری است که دارای مساحتی حدود 28 هکتار می باشد. این بنا مجموعه ای از چندین کلیسا، قصر و برج است که حول آن با دیواری به طول 2235 متر و ارتفاع حدود 10 تا 21 متر در بر گرفته شده است.


 

برج های کرملین شناخته شده ترین بناهای این مجموعه هستند که در سال1458 اولین برج ساخته شده است. ارتفاع این برج 67 متر می باشد که ساعت بزرگ و معروف کرملین روی آن نصب شده است. قطر این ساعت 6/12 متر می باشد و وزنی برابر با 25 تن دارد. صدای ساعت توسط چندین ناقوس پخش می شود که یکی از این ناقوس ها با وزن 65 تن بروی برج توسط یکی از معماران ایتالیایی طراحی شده شده است و در سال 1505 نصب شده است.


تئاتر بالشوی

 

تئاتر بالشوی یکی از بناهای با شکوه همراه با معماری فاخر می باشد که یکی از بزرگترین تئاترهای اروپا بوده و محل اجرای اپراتورهای مختلف می باشد.


بازیگران و خوانندگان به نامی در این تئاتر حضور داشته اند و برنامه اجرا کرده اند. نمایش باله این تئاتر نیز شهرت فراوانی دارد که از جمله این نمایش ها می توان به فندق شکن، فواره های باغچه سرا و ... اشاره نمود.

هتل متروپل یکی از بناهای زیبای مسکو می باشد که در میدانی که تئاتر قرار دارد، واقع شده است. این بنا دارای معماری با سبک مدرن است که در قرن 20 ساخته شده است.


 

میدان پیروزی

یادبود پیروزی در تپه های پاکلونایا جهت یادبود پنجاهمین سالگرد پیروزی شوروی در جنگ میهنی ساخته شد. مجموعه دارای موزه ای یادبود از حوادث جنگی و همچنین کنیسه و کلیسا نیز می باشد.


میدان مانژ

میدان مانژ بنایی است با شکوه که توسط یک معمار اسپانیایی در سال 1817 شاخته شد. طرح اولیه میدان دارای پلانی مربعی شکل بوده است که در طرح اجرائی یک گوشه از میدان پخ خورده شد. در اطراف این میدان بناهای مهمی همچون تئاتر بالشو، بنای قدیمی دانشگاه مسکو، هتل ناسیونال و ساختمان مانژ واقع شده اند

قلعه پتر

 

یکی از بناهای زیبای مسکو، قلعه پتر است که دارای نمای بیرونی زیبایی است که بیش تر ظاهری شبیه به قلعه دارد.این بنا دارای برج هایی سرخ رنگ دنده داری است که بسیار چشم نوار می باشند.


 

طراحی داخلی بنا در طبقه پایین با ستون های کوزه ای و پنجره های فلشی مزین شده است. اتاق زیر شیروانی دارای طرح سنتوری است که ملهم از سبک باروک بوده است. گنبد عظیمی همچون جام بزرگ وارونه در میانه بنا به چشم می خورد که زیبایی بنا را دو چندان کرده است. این ساختمان رویایی توسط "کازاکوا" معمار بومی که پیرو سبک نئوگوتیک بوده بنا شده است.


صومعه نوادویچی

 

صومعه نوادویچی بنایی چشمگیر، که توسط واسیلی سوم در سال 1524 به مناسبت پیروزی دولت روسیه بر لهستان ساخته شده است.

 

موقعیت مکانی صومعه، در جنوب مسکو می باشد که در بسیاری از جنگ ها به عنوان پایگاه مورد استفاده قرار می گرفته است. صومعه نوادویچی مقر شاهزادگان، خانواده های رده بالا و تزارهای روسی بوده و به خوبی از آنها حمایت شده است.


آربات جدید و خانه سفید

آربات جزء یکی از خیابان های قدیمی مسکو می باشد که ما بین میدان آربات و سادووایاکالچا واقع شده است. فرم خیابان بر اساس خطوط هندسی منظم می باشد. در این خیابان ساختمان های بلند مرتبه، کافه، بار، رستوران و مغازه های متعددی وجود دارد.

 

خانه سفید، ساختمانی است 20 طبقه که محل استقرار هیئت دولت کشور می باشد. این ساختمان از 2 قسمت اصلی تشکیل شده است، که بخش اول، 7 طبقه پایینی است که از بقیه طبقات مجزا می باشند. در طول این خیابان اّلمان های زیبایی همچون " کارگر و زن روستایی" اثر "موخینا" به چشم می خورند

متروهای مسکو

ایستگاه های مترو مسکو جزء زیباترین خطوط حمل و نقل عمومی دنیا به حساب می آیند که به کاخ های زیرزمینی منسوب شده اند. در متروهای مسکو از حدود 20 نوع مرمر مختلف، سنگ های گرانیتی، عقیق رنگارنگ و سنگ های طبیعی استفاده شده است.

 

دیوارهای مترو با تصاویر برجسته و تزئینات باشکوه مزین شده اند. "مایکوفسکایا" یکی از ایستگاه های مترو زیبا مسکو به حساب می آید که دارای ستون های فولادی است و با گرانیت و فولاد ضد زنگ پوشیده شده اند. این ایستگاه برنده جایزه زیباترین ایستگاه مترو شده است. 

ساختمان های هفت خواهر استالین

خواهر از جاذبه های دیدنی مسکو می باشد که بنا به درخواست استالین به منظور تجلیل از دولت شوروی در پایان جنگ جهانی دوم ما بین سالهای 1948- 1958 ساخته شده است.

 

هدف از ساخت این ساختمان ها، رقابت با ساختمان های بلند مرتبه آمریکا بوده است. کاخ شوراها که نماد عظمت دوران سوسیالیسم است در مرکز واقع شده است و بقیه بناها حول کاخ شوراء که به عنوان ساختمان اصلی مطرح بوده است متمرکز شده اند.

منارهای مخروطی شکل یکی از وجوه مشترک هفت خواهران می باشد که به دستور استالین جهت ایجاد مغایرت با آسمان خراش های آمریکایی ساخته شده اند. هر یک از بناهای 7 خواهر بروی یک تپه واقع شده اند.

اما رویای ساخت کاخ شوروی هیچ وقت به واقعیت تبدیل نشد و جای خود را به کلیسای عیسی منجی داد.

ساختمان های 7 خواهر شامل: 1. دانشگاه دولتی مسکو 2. وزارت امور خارجه 3. وزارت حمل و نقل 4. هتل اوکراین 5. هتل لنینگراد 6. میدان

کودریتسکایا 7. خیابان کاتلنیچسکایا

   

آژانس هواپیمایی طاها گشت