آژانس هواپیمایی طاها گشت لطفا منتظر بمانید...

جاهای دیدنی مسکو در سال 2019

  • تاریخ : 04 خرداد 1398
  • نویسنده : تیم خبری طاهاگشت
  • بازدید : 2816

جاهای دیدنی مسکو

شهر تاریخی مسکو، پایتخت و مرکز اصلی تمام فعالیت های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی روسیه است، و با داشتن حدود 12 میلیون نفر جمعیت، پر جمعیت ترین شهر اروپا و ششمین شهر پر جمعیت جهان محسوب می شود.

مسکو نهمین شهر گران قیمت جهان می باشد که پیشرفت چشمگیر آن در صنعت جذب توریست و گردشگری باعث شده است که سالانه حدود 21 میلیون نفر گردشگر از سراسر جهان به این شهر سفر کنند.

این شهر نام خود را از رودخانه ای به همین نام (مسکو) که از میان آن عبور می کند و به معنای مرطوب می باشد، گرفته است.

شهر دیدنی مسکو یکی از پر جنب و جوش ترین پایتخت های اروپا با بیش از 800 سال قدمت می باشد. و با وسعت و جمعیتی همانند یک کشور، به اندازه کافی از مکان های تاریخی ، تفریحی و گردشگری برخوردار می باشد که می تواند هر مسافر را ماه ها سرگرم خود کند. در اینجا فهرستی از جاهای دیدنی مسکو از قدیمی ترین قلعه اروپا تا آسمان خراش های آینده نگر شهر آورده شده است.

میدان سرخ

میدان سرخ بزرگترین و مشهوررین میدان روسیه می باشد که تاریخ ساخت ان به دهه 1490، زمانی که کاخ کرملین در مسکو ساخته شد باز میگردد، به منظور حفاظت از دیواره شرقی کاخ کرملین، که به رودخانه راه داشت ساخته شده بود. که امروزه به عنوان قلب و محبوب ترین نقطه مسکو شناخته می شود. با ایستادن در میدان سرخ، سازه های مهم دیگر روسیه نظیر آرامگاه لنین، کلیسا سنت بالیس، موزه تاریخ کشورو ... که میدان را احاطه کرده اند نیز قابل مشاهده می باشند.

به جرئت می توان گفت نیمی از مسافران این شهر به دلیل این میدان و بنای تاریخی اطراف ان می باشد که بلیط هواپیما مسکو را تهیه کرده و وارد این هر می شوند.

 

 

کاخ های کرملین

این مجموعه تاریخی شامل 5 کاخ و 4 کلیسا می باشد که توسط دبوار و برج های مراقبت دور تا دور محاصره شده اند. کرملین اصلی سازه ای چوبی بود که در سال 1156 در شمال رودخانه مشکو ساخته شده بود. اما در اواخر دهه 1400 به دستور شاهزاده ایوان سوم با استفاده از تخصص معماران ایتالیایی برای نمایش قدرت به مجموعه کاخ کرملین امروزی تبدیل شد. 

مجموعه کاخ های کرملین از سمت جنوب به رودخانه مسکوا، از سمت غرب به باغ الکساندرا و از سمت شرق هم به میدان سرخ مشرف می باشد. بزرگترین ساختمان این مجموعه کاخ بزرگ کرملین با داشتن 700 اتاق از قبیل اتاق های خصوصی برای اعضا خانواده سلطنتی ، اتاق هایی برای اشخاص اول کشور، اتاق های خدمه، اتاق جلسات و ... مربوط به قرن 19 میلادی می باشد.

به طور کلی بیش از نیمی از این کاخ اجازه بازدید ندارد و در روز های پنج شنبه به طور کل تعطیل می باشد. توجه داشته باشید که عکاس برداری از داخل کاخ های مجموعه ممنوع می باشد.

 

کاخ کرملین

 

مقبره ولادیمیر لنین

آرامگاه لنین نیز یکی دیگر از سازه های برجسته مسکو واقع در میدان سرخ و قلب شهر می باشد. ولادیمیر ایلیچ اولیانوف که به نام لنین شناخته می شود، رهبر اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی و انقلاب 1917 روسیه می باشد. پس از مرگ لنین در سال 1924 جسد او در این موزه مومیایی شده و پس از 90 سال تا به امروز نگهداری می شود.

جسد لنین وی با کت و شلوار مشکی و بلوز سفید در مقبره ای هرمی شکل فریز شده است. و گردشگران پس از ورود به مقبره متوجه سردی آنجا خواهند شد.

 

مقبره ولادیمر لنین

 

چند نکته درباره بازدید از آرامگاه

ساعات بازدید از این مجموعه به غیر از روزهای دوشنبه و پنج شنبه همه روزه از ساعت 10 تا 13 برای عموم آزاد می باشد.

هزینه ورود به آرامگاه و بازدید از جسد مومیایی شده رایگان می باشد.

پس از ورود به آرامگاه تمام بازدید کنندگان باید به جسد ادای احترام کنند.

این آرامگاه تحت نظارت تدابیر شدید امنیتی بوده و عکاسی و فیلم برداری ممنوع می باشد.

کلیسای جامع سنت باسیل

کلیسای جامع سنت باسیل واقع در میدان سرخ مسکو به دستور ایوان چهارم یا ایوان مخوف برای بزرگداشت پیروزی در جنگ ساخته شد. این مجموعه زیبا از یک کلیسا اصلی به نام تیلثت و هشت کلیسا کوچک تر در اطراف آن تشکیل شده است، که ساخت ان از سال 1554 تا 1561 به طول انجامیده است.

براساس  اسناد موجود مختلف نخستین بار گفته شده است که 2 معمار روس به نام های بارما و پوستینک این کلیسا را ساخته اند. اما بعد ها در برخی اسناد یافت شده است که این 2 نام در واقع یک نفر بوده است؛ و براساس روایتی دیگر ایوان چهارم پس از پایان ساخت کلیسای جامع سنت باسیل دستور می دهد معمار یا معماران آن را کور کنند تا دیگر نتوانند رقیبی زیباتر از کلیسا در جهان بسازند.

 

کلیسا جامع سنت باسیل

 

ایستگاه ها مترو مسکو

مسکو با داشتن 14 خط و 206 ایستگاه یکی از قدیمی ترین سامانه های ریلی شهری جهان را دارد. در طراحی و ساخت ایستگاه های مترو سطح شهر که ده سال 1930 باز می گردد از نقش های برجسته، سنگ های مرمر، شیشه های رنگارنگ، مجسمه های برنزی ، موزاییک های متنوع و نقاشی های خاص استفاده شده است؛ که تقریباً شبیه به طراحی های روم شرقی می باشد.

 

moscow metro

 

ویژگی های خاص مترو مسکو

این مترو رکورد دقیق ترین سیستم حمل و نقل در زمان ورود و خروج به موقع  قطار را دارد.

در زمان های شلوغی فاصله قطار ها به 90 ثانیه می رسد.

عمیق ترین ایستگاه مترو جهان با عمق 74 متر در ایستگاه پابدی پارک، متعلق به سیستم مترو مسکو می باشد.

بنای فتح آسمان

در سال 1964 در شمال شرق مسکو، سازه ای به ارتفاع 107 یا 110 متر از جنس تیتانیوم برای بزرگداشت برنامه های فضایی این کشور ساخته شده است و بر روی آن موشک کوچکی به سمت فضا وجود دارد. داخل این ساختمان که به تازگی برای بازدید عموم باز شده است موزه ای از وسایل و اطلاعات فضایی قرار گرفته است.

 

space view

 

تئاتر بالشوی

سالن مجلل و باشکوه بالشوی مهم ترین سالن تئاتر و باله مسکو و یکی از برجسته ترین سالن های تئاتر جهان می باشد. معماری این مجموعه بی نظیر به عهده ژوزف بوه بوده است که در سال 1776 به دستور کاترین کبیر ساخته شده است. ساختمان این مجموعه سه مرتبه در سال های 1805، 1812 و 1853 میلادی آتش گرفته و سپس به طور کامل بازسازی شده است. در اواخر قرن 18 نوازندگان این مجموعه تنها 13 نفر بوده اند که پس از بزرگ شدن فضای داخلی سالن این تعداد به 700 نوازنده و هنرمند زسده است.

 

تئاتر بالشوی

 

ناقوس تزار

این ناقوس با حدود 200 تن وزن و 6 متر ارتفاع، بزرگترین ناقوس جهان .اقع در کرملین مسکو می باشد.ساخت این ناقوس در سال 1733 به دستور آنا ایوانوویا و توسط ایوان و ماکس مانوردین روسی شروع و در سال 1735 به اتمام رسید. اما در سال 1737 در پی آتش سوزی کاخ کرملین نگهبانان برای حفظ اثر مقدار زیادی آب بر وری ناقوس می ریزند، همین امر باعث جدا شدن تکه ای 11 تنی از ناقوس می باشد که امروزه نیز در همان جا در کنار ناقوس قرار دارد. بنابراین این ناقوس که گفته می شود اگر به صدا در می آمد تا 50 کیلومتری شنیده می شد، هیچ گاه نواخته نشد.

 

ناقوس تزار

 

توپ تزار

توپ جنگی بزرگ که بیشتر به صورت نمادین و برای ترساندن دشمن در سال 1586 به دستور ایوان چهارم یا ایوان مخوف ، و توسط آندری چوخوف روسی ساخته شد. وزن این توپ جنگی 40 تن به طول 5.94 متر می باشد که خوشبختانه هیچ گاه مورد استفاده قرار نگرفت و امروزه تنها یک جاذبه ی تاریخی در شهر مسکو، کاخ کرملین می باشد. در ابتدا توپ تزار در نزدیکی دروازه اسپاسکی قرار داشت اما در سال 1706 به کاخ کرملین برده شد.

 

 

صومعه ناوادویچی

صومعه ای زیبا در جنوب غرب مسکو که به دستور پرنس واسیلی در سال 1524 ساخته شد. این صومعه با 16 گنبد ابتدا بریا یادبود و گرامیداشت پیروزی نیروهای روس بر نیرو های لیتوانی و لهستانی در سال 1514 ساخته شد. این صومعه امروزه محل دفن افراد معروف و سرشناس بسیاری مانند چخوف نویسنده روسی، توپولوف مهندس و طراح هواپیما، خروشچف رئیس جمهور سابق شوروی، یلتسین اولین رئیس جمهور فدرال روسیه، ابوالقاسم لاهوتی شاعر دوره مشروطه ایرانی و ... می باشد.

 

صومعه ناوادویچی

 

باغ وحش مسکو

در کنار بازدید از اماکن تاریخی شهر، باغ وحش مسکو پیشنهادی فوق العاده برای خانواده ها و کودکان می باشد. ساخت این باغ وحش مربوط به سال 1864 میلادی می باشد؛ که در حال حاضر بیش از 6000 گونه گیاهی و جانوری در آن زندگی می کنند. ساعت کاری مجموعه به غیر از دوشنبه ها همه روزه از ساعت 10 تا 20 می باشد.

 

باغ وحش مسکو

 

تمام موارد بالا تنها جاذبه هیا بسیار محبوب مسکو می باشند این شهر به اندازه ای جاذبه و مکان دیدنی و تفریحی دارد که در یک مطلب کوچک جای نمی شود. اگر تصمیم به سفر به این شهر دیدنی دارید به راحتی می توانید در این قسمت بلیط هواپیما این پایتخت بزرگ را تهیه کنید.

آژانس هواپیمایی طاها گشت