آژانس هواپیمایی طاها گشت لطفا منتظر بمانید...

مکان های دیدنی موریس

  • تاریخ : 20 دی 1396
  • نویسنده : تیم خبری طاها گشت
  • بازدید : 3031

شهر پورت لوئیس(Port Louis)

پورت لوئیس با جمعیت 148,000 نفری ، مرکز سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و پرجمعیت ترین شهر موریس که در بخش غربی رودخانه منطقه سیاه ، با آب و هوایی نیمه خشک وگرم قرارگرفته است.

در سال 1683 فقط کاربری بندری داشته و درسال 1735 فرانسویان، این شهر را مرکز اداری موریس تعیین نمودند. امروزه پورت لوئیس بزرگترین بندرمنطقه هند با فرهنگ های متنوع(منعکس شده در معماری و هنر آن) بحساب میاید.

این شهرزیبا، پر از ساختمانها و بناهای تاریخی ازجمله: کاخ دولت، کلیسا، مسجد، محله چینی ها، معبد، سالنهای تئاتر با بازتابی از تاریخ غنی و متنوع موریس میباشد.

یکی از مهمترین و زیباترین مناطق موریس، محله چینی ها میباشد. این منطقه دارای رستوران، معابد، خانه، بتکده و مغازه های سنتی است که توسط اولین چینی های مهاجر به موریس ساخته شد.

 

آپراواسی گات(Aapravasi Ghat)

درزبان هندی، آپراواسی به معنای مهاجرت و گات به معنای انبار است.

درسال 1860 انباری در قسمت شرقی خلیج پورت لوئیس، در زمان استعمار به دستور بریتانیا بنا شد تا نیروی کار هندی از طریق انبار مهاجرت به موریس وارد و در تمام مزارع مشغول به کار شوند. این مجموعه شامل یک ساختمان مسکونی و یک بیمارستان بود که امروزه تنها قسمتی کوچک از بخش مسکونی و از ساختمان بیمارستان فقط اتاق عمل و دفتر مدیریت سالم مانده است. امروزه قسمتی از انبار را به یک تفرجگاه ساحلی تبدیل کردند.

انبار مهاجرت به میدان مهاجرین معروف است و نقش بسیارمهمی در شکل گیری و تاریخ اجتماعی کشور ایفا کرد بطوریکه 68% جمعیت فعلی موریس را مردمانی با اصل و نسب هندی تشکیل میدهند، ازین بابت در فهرست جهانی یونسکو ثبت شده است.

 

آبشار چامارِل(Chamarel Waterfall)

بلندترین آبشار موریس در روستای چامارل ، جنوب شرقی پورت لوئیس قراردارد و یکی از بهترین و زیباترین مکانهای گردشگری موریس شناخته شده که هفت رنگ زمین را در خود نهفته کرده است.

روستای چامارل با 783 نفر جمعیت ، یکی از بکرترین و دست نخورده ترین مناطق موریس محسوب میگردد. در زمینهای اطراف آبشار ،کلیسای زیارتی ، درخت نخل ، مزارع نیشکر ، گیاهان قهوه عربیکا و میمونهای بازیگوشی موجود میباشد.

آبشار زیرآب (Under Waterfall)

این پدیده در ظاهر یک آبشار زیر آب بنظر میاید اما در واقع یک توهم تصویری است که از حرکت شن، ماسه، رسوبات و لجن های سواحل توسط جریانهای اقیانوسی به نوک جنوبی جزیره ، ایجاد میشود.

 

آکواریوم پیمنتس(Payments Aquarium)

آکواریوم پیمنتس درشمال غربی موریس، با 200 گونه جاندار دریایی (ماهی ها، بی مهره گان، مرجان، کوسه، نئون زرد درخشان و روشن، گیاهان دریایی و بنفش دریایی) و معماری مدرن بنا شد. درزمان تغذیه ، بازدیدکنندگان فرصت تماشای کوسه ها ، لاک پشتها و دادن خوراکی به آنهارا دارند.

در محوطه سالن آکواریوم، فروشگاه خرید سوغاتی و رستورانی کوچک برای بازدیدکنندگان احداث کردند.

 

پارک ماسکارگنس(Mascareignes Park)

پارک ماسکارگنس بیش از 3,5 هکتار مساحت درجنوب موریس توسط آقا و خانم رانتری و گریفیتس درسال1985 با محوطه طبیعی مملو از بامبو غول پیکر، درختان خرما و موز تاسیس شد و 1000 لاک پشت عظیم الجثه (پیرترین آنها بنام دومینو با 90 سال سن و 275کیلوگرم وزن)، 2000 تمساح نیل ، نمایشگاه حشرات ( شامل 23 هزار گونه پروانه و حشره ) و پستانداران(میمون، گوزن، ایگوانا) در اینجا نگهداری میشوند.

زمین بازی کودکان، موزه لاک پشت ها و رستوران با ظرفیت 120 نفر در پارک موجود است.

   

پارک کازلا(Casela Park)

پارک کازلا، دربخش غربی جزیره موریس، نزدیک ساحل تامارین قراردارد. این پارک در حدود 14 هکتار با گلها و گیاهانی عجیب و محل زندگی 1500 پرنده بیش از 150 گونه و تعدادی شیر، چیتا، ببر، گورخر، لاک پشت و بزکوهی است.

امکاناتی که برای پارک درنظرگرفته شده شامل: زمینی مناسب پیاده روی، باغ وحش ، رستوران ، زمین بازی کودکان، طناب بازی در آب، صخره نوردی، راندوپاپ، سگوی و دوچرخه سواری میباشد.

   

باغ گیاه شناسی(SSR Botanical Garden)

یکی از کهن ترین باغهای گیاه شناسی در نیمکره جنوبی، توسط باغبانی بنام Pierre Poivre اواسط قرن 18 ، در روستای پمپلوسس(11 کیلومتری شمال پورت لوئیس) ساخته و نگهداری شد.

سالیان متوالی، (ازنظرزیبایی وتنوع گونه) در رتبه سوم جهان قرارداشت. گونه های باغ شامل درختان بومی و سیاه رنگ ، گیاهان غیربومی مانند نیلوفرهای آبی غول پیکر و 85 درخت نخل وارداتی از امریکا، آسیا، آفریقا و جزایر اطراف هند است که اکثر آنها توسط شاهزادگان و رهبران جهان ازجمله: شاهزاده مارگارت، کنتس اسنوان، ایندیرا گاندی، رابرت موگابه و فرانسوا میتران کاشته شده است.

 

فانوس دریایی(Albion Lighthouse)

در اقیانوس اطلس و جنوب موریس، ورودیه بندر چارلستون در سال 1910 با حدود 30 متر ارتفاع ازسطح دریا برای راهنمایی کشتی های درحال ورود به جزیره، فانوس دریایی بنا شد.

گردشگران پس از بازدید 4 طبقه فانوس، از گنبد و بالکنی که نمای زیبای شهر از آن قابل رؤیت است، دیدن میکنند.

فانوس دریایی آلبیون در سال 1982 به ثبت ملی اماکن تاریخی یونسکو درآمد.

کوه سیگنال(Signal Mountain)

مکانی مناسب برای مشاهده بندرلوئیس و پیاده روی صبح و بعدازظهر است. از جاده کوه سیگنال برای رسیدن به جزیره موریس استفاده میکنند.

این جاده به راه سلامت معروف است و مملو از درختان اقاقیا، تابلوها و علائم رومی، گل نیلوفر، تجهیزات ورزشی، و نیمکتهایی مناسب برای استراحت میباشد.

آژانس هواپیمایی طاها گشت