آژانس هواپیمایی طاها گشت لطفا منتظر بمانید...

شهر آبی جوداپور

  • تاریخ : 08 آذر 1397
  • نویسنده : تیم خبری طاهاگشت
  • بازدید : 2430

جوداپور هند

شهر آبی جوداپور دومین شهر بزرگ و شگفت انگیز واقع در ایالت بیابانی و غربی راجستان می باشد.

با یک نگاه به شهر جوداپور متوجه می شوید که تمام خانه ها آبی رنگ می باشند؛ به همین دلیل به «شهر آبی» شهرت یافته است.

داستان ها و نقل قول های زیادی مبنی بر این که چرا تمام خانه ها و دیوار های شهر آبی رنگ هستند وجود دارد؛ اما همه آنها حدس و گمان می باشند .

اما به تازگی به گفته ساکنین شهر جوداپور به یک خبرگزاری معتبر مطرح شده است که: رنگ آبی خانه ها را در برابر گرمای طاقت فرسای تابستان هوای داخل خانه ها را خنک نگه می دارد.

لرد شیوا یک خدای مقدس در هند است، که به رنگ آبی می باشد. در طول تاریخ بسیاری از پیروان شیوا در جوداپور زندگی می کردند، که معتقد بودند رنگ آبی مقدس است. اکثر مردم اعتقاد دارند استدلال رنگ آبی شهر این می باشد.

رنگ آبی ترکیبی از آهک و سولفات مس می باشد سنگ آهک یکی از مصالح ساختمانی در جوداپور است که در ساخت بسیاری از خانه ها و کاخ ها استفاده شده است. در طول تاریخ بسیاری از گیاهان انجیو در نزدیکی جوداپور وجود داشته است . و با ترکیبات این گیاه می توان رنگ آبی تولید کرد.

    jodhapur

در سفر به جوداپور بازدید از چه مکان هایی را نباید از دست داد

 

قلعه مهرانگهر

 

قلعه مهرانگهر با ابهت بر بالای کوهی برفراز شهر جوداپور ایستاده است. این قلعه یکی از بزرگترین و معروف ترین قلعه های هند می باشد. بخشی از این قلعه به روی عموم باز و به موزه تبدیل شده است. قلعه مهرانگهر در سال 1438 توسط« رو جودا» ساخته شده است ، خیلی قبل تر از این که اسم شهر جوداپور شود.

یک صحنه از فیلم معروف «شوالیه تاریکی برمی خیزد» از مجموعه سریال بتمن در سال 2012 در قلعه مهرانگهر جوداپور برداشت شده است.

  قلعه مهرانگهر

زیپ لاین قلعه

 

 

بیشتر گردشگرانی که مسافر جوداپور هستند ، پس از آشنا شدنو بازدید از قلعه معروف شهر حتما یکبار زیپ لاین قلعه ( معروف به زیپ لاین روباه ) را هم امتحان می کنند . سیم زیپ لاین از طریق قرقره به یک سیم بوکسل وصل شده است ؛ و ماجراجویانی که سوار زیپ لاین روباه می شوند مسافتی بین دو دیوار بند در قسمت شرقی قلعه را طی می کنند . هزینه تقریبی استفاده از این زیپ لاین برای بزرگسالان 1700 روپیه و برای دانش آموزان و کودکان 1400 روپیه می باشد zip-line jodhapur

.

بازدید از برج ساعت و بازار قدیمی شهر

 

سفر به جوداپور بدون بازدید از شهر قدیمی، سفری کامل نیست. خیلی از مسافران تور هند وقتی از این شهر بازدید می کنند تصمیم می گیرند که بقیه اقامت خود را در این منطقه بگذرانند، چرا که برخی از بهترین هتل های مقرون به صرفه هند ، در جوداپور واقع شده است، با منظره ای فوق العاده از قلعه افسانه ای مهرانگهر وشهری فوق العاده خاص و زیبا.

شهرت قدیمی شهر، برج ساعت، درست در قلب آن قرار گرفته است و هنوز هم کار می کند. در کنار این ساعت بازار روستایی و سنتی وجود دارد. بازاری رنگارنگ و شلوغ که شامل خیلی از اقلام می شود از جمله صنایع دستی، ادویه جات، پارچه و ... .

برج ساعت  

 

آژانس هواپیمایی طاها گشت