آژانس هواپیمایی طاها گشت لطفا منتظر بمانید...

قوانین استانبول که باید بدانید

  • تاریخ : 24 آبان 1401
  • نویسنده : تیم خبری طاهاگشت
  • بازدید : 524

استانبول که بین بخش غربی آسیا و شرق اروپا واقع شده است، یک شهر خاورمیانه‌ای غنی از فرهنگ است که تحت تأثیر امپراتوری‌های

  • رومی
  • یونانی
  • عثمانی
  • بیزانس
  • و ایران

قرار گرفته و در نهایت به شکل امروزی شهری مدرن و تاریخی تبدیل شده است.

استانبول امروزه به عنوان یک شهر گردشگری جذاب در سراسر جهان شناخته می‌شود که مانند هر شهر و کشور جدیدی پیش از سفر باید با فرهنگ و قوانین آن آشنا شوید تا بتوانید سفری بی دردسر و آرام را تجربه کنید. قوانین این شهر جز دانستنی های کاربردی سفر به استانبول می باشد.

هنگامی که در حال کاوش در این کشور مسحور کننده هستید، در مورد کارهایی که در ترکیه نباید انجام دهید مراقب باشید تا تجربه خوشایند داشته باشید!

قوانین استانبول

9 کاری که در نباید در استانبول انجام داد

تمدن ترکیه در قرن یازدهم زمانی که ترک‌های سیجون در این منطقه ساکن شدند، آغاز شد. بنابراین ترکیه دارای طیف متنوعی از فرهنگ، هنر، معماری و غیره است. با این حال، مواردی وجود دارد که هنگام اقامت در ترکیه باید از انجام آنها اجتناب کنید. در اینجا برخی از آن چیزهایی است که باید در لیست بایدها و نبایدها در تعطیلات ترکیه قرار دهید.

1.هنگام ورود به عبادتگاه کفش نپوشید

ترکیه به خاطر مساجد بسیار زرق و برق و با طراحی خاص حود مانند مسجد آبی معروف است.

اگر برای اولین بار است که به ترکیه سفر می‌کنید، پس باید در مورد این رسم که ترک‌ها به شدت به آن اهمیت می‌دهند بدانید: هنگام ورود به مساجد کفش‌های خود را درآورید.

شاید متوجه شده باشید که آنها حتی در خانه خود کفش نمی‌پوشند. بنابراین، هنگامی که در ترکیه هستید، هنگام ورود به مسجد، کفش های خود را در بیاورید، در غیر این صورت قطعاً مردم محلی را آزار خواهید داد زیرا آنها آن را به عنوان تمسخر یا توهین به آداب و رسوم و اعتقادات خود تعبیر می‌کنند و همچنین ممکن است از شما خواسته شود که آن را ترک کنید یا فقط بعد از درآوردن کفش هایتان بیرون بروید و وارد شوید. این یکی از کارهای مهمی است که در ترکیه نباید انجام دهید.

در استانبول با کفش وارد خانه و مساجد نشوید

2.رعایت آداب سفره را فراموش نکنید

غذا را می‌توان به عنوان یکی از معتبرترین راه‌ها برای دریافت بینش نسبت به فرهنگ یک مکان در نظر گرفت.

غذاهای ترکی دارای برخی از لذیذترین غذاهای کل دنیا هستند. با این حال، هنگامی که صحبت از غذا می‌شود، گردشگران هرگز نباید آداب اولیه سفره را فراموش کنند، زیرا ترک‌ها در مورد این مسئله بسیار حساس هستند.

به عنوان مثال، هنگام استفاده از خلال دندان، پیشنهاد می‌شود آن را کمی محتاطانه انجام دهید. به این دلیل است که تمیز کردن دندان‌های خود بدون پوشاندن دهان با دست، بی ادبانه به نظر می‌رسد. کلمه ترکی خلال دندان «کردان» است.

3.سوار تاکسی نشوید که نشان تاکسی ندارد

خارجی‌ها اغلب توسط رانندگان ترکیه‌ای که آنها را فرصتی برای به دست آوردن پول اضافی می‌بینند سوار می‌شوند. آنها از ناآگاهی مسافران در مورد نرخ‌های معمولی و مسیرهای شهری استفاده می‌کنند.

آنها کارکرد تاکسی مترهای نصب شده در وسایل نقلیه خود را تغییر می‌دهند و مسیرهای طولانی تری را به مقصدی که مشتریانشان به آنجا می‌روند طی می‌کنند.

شما می‌توانید یک تاکسی قابل اعتماد تهیه کنید که خدمات بی‌عیب و نقصی را ارائه می‌دهد. برای جلوگیری از هرگونه سردرگمی یا مشکل احتمالی، آرم تاکسی را در بالا بررسی کنید!

تاکسی های دروغین در استانبول

4.از زبان ترکی سوء استفاده نکنید

هر زمان که بلیط هواپیما تهیه می کنید و به یک کشور خارجی سفر می‌کنید، این فقط مقصد نیست که مورد ارزیابی قرار می‌گیرد، بلکه چیزهای زیادی در دست شماست تا یک تصور خوب یا بد در مورد کشور خود را توسعه دهید یا از بین ببرید.

استفاده نامناسب از زبان این کشور می‌تواند به احساسات مردم آسیب برساند و همچنین ممکن است به شرایط ناخوشایندی منجر شود.

بنابراین، ضروری است که برخی از آداب آنها و ترجمه ترکی کلماتی مانند "متشکرم"، "ببخشید"، "لطفا" و غیره را یاد بگیرید. این حرکات حتی به شما کمک می‌کند تا روابط صمیمانه‌ای با مردم محلی برقرار کنید.

5.از باقی ماندن غذا در بشقاب اجتناب کنید

اگر برای یک وعده غذایی مهمان یک خانواده ترک شدید و در نهایت هر چیزی را که در بشقابتان است نخورید، توهین محسوب می‌شود.

زیرا اگر چیزی را در بشقاب خود بگذارید، میزبان شما فکر خواهد کرد که شما چیزی را که آنها ارائه کرده بودند دوست ندارید. این نشانه احترام شدید و رفتار مناسب است که چیزی در بشقاب باقی نماند.

باقی گذاشتن غذا در استانبول ممنوع

6.از مصرف زیاد الکل خودداری کنید

همانطور که قبلا ذکر شد، ترکیه یک کشور مسلمان است که نسبتاً به سختی سایر کشورها نیست. در حالی که خود شهروندان ترکیه از یک یا دو نوشیدنی در مناسبت‌های شاد لذت می‌برند، نوشیدن بیش از حد یا به طور منظم  و برخورد با کسی که در انظار عمومی به صورت مست چیزی نیست که آنها خیلی به آن علاقه داشته باشند. پس بهتر است در طول تور استانبول خود به این نکته توجه ویژه ای داشته باشید.

7.به سیگار کشیدن افراد سر میز شام اهمیت ندهید

گاهی اوقات، به سادگی نگاه کردن به اطراف و مشاهده افراد به شما می‌گوید که در ترکیه چه کاری را انجام ندهید. اما برعکس، افراد زیادی را در اطراف خود می بینید که سیگار می کشند. سیگار کشیدن سر میز شام نیز طبیعی تلقی می شود.

8.بدون چانه زنی چیزها را نخرید

کمی چانه زنی در حین خرید هیچ ضرری ندارد، مطمئن شوید که بهترین قیمت را برای هر چیزی که در ترکیه خریداری می‌کنید میپردازید. چرا که ترکها گاهی قیمت‌های غیر واقعی به توریست‌های شهر اعلام می کنند و شما باید چانه زنی برای خرید را در برنامه ریزی سفر استانبول در نظر بگیرید. البته چانه زنی بیش از حد نیز کار درستی نیست.

9.کمال آتاتورک را نادیده نگیرید

مردم ترکیه برای بنیانگذاران جمهوری ترکیه، آتاتورک، احترام زیادی قائل هستند. ضروری است که در مورد او شوخی نکنید یا حتی اگر در مکالمه مطرح شد، بی‌توجهی و بی‌احترامی نکنید.

آژانس هواپیمایی طاها گشت