آژانس هواپیمایی طاها گشت لطفا منتظر بمانید...

کلیساهای استانبول

  • تاریخ : 19 بهمن 1401
  • نویسنده : تیم خبری طاهاگشت
  • بازدید : 646

از آنجایی که استانبول یکی از بهترین شهرهایی است که به عنوان پایتخت فرهنگ و هنر در نظر گرفته می شود، کلیساهای استانبول از نقاط برجسته شهر هستند. قدمت مسیحیت در استانبول به قرن چهارم برمی گردد.

  • ایاصوفیه
  • ایا آیرین
  • هاواریون

اولین کلیساهای مسیحی استانبول هستند. کلیساهای زیادی در استانبول وجود داشت که متعلق به فرقه ها، فرقه های مذهبی و ملل مختلف (یونانی، ارمنی، لاتین، جنوایز و غیره) بودند و از جاهای دیدنی استانبول به حساب می آیند.

در اینجا، مهم‌ترین، تاریخی و زیباترین کلیساهای استانبول را گردآوری کرده‌ایم که ارزش دید و بازدید از استانبول را دارند. این فهرست همچنین شامل موزه هایی است که قبلاً کلیسا بوده اند.

کلیسا و موزه ایا ایرنه (Hagia Irene):

هیا ایرنه

Hagia Irene (ایا ایرنه) که به عنوان Saint Irene نیز شناخته می شود، یک کلیسا در ارتدکس شرقی واقع شده است. این مکان قدیمی ترین کلیسای شناخته شده در تور استانبول و تنها کلیسای بیزانسی در استانبول است که به مسجد تبدیل نشده است، زیرا تا قرن نوزدهم از آن به عنوان زرادخانه ای برای نگهداری سلاح استفاده می شد. Hagia Irene امروزه به عنوان موزه و سالن کنسرت فعالیت می کند.

کلیسای بلغاری سنت استفان:

کلیسا سنت استفان

کلیسای سنت استفان در بالات و در ساحل شاخ طلایی قرار گرفته است. این میراث اقلیت های بلغاری از دوره عثمانی است. نام ترکی این کلیسا Sveti Stefan است، اما عموماً به این کلیسا (دمیر کیلیس)، (کلیسای آهن) نیز می گویند.

یکی از دولتمردان بزرگ کناز استفان بوگوریدی، یک خانه چوبی به جامعه مسیحیان ارتدوکس بلغارستان در قسطنطنیه اهدا کرد و از این رو در 9 اکتبر 1849، این خانه چوبی به عنوان یک کلیسا افتتاح شد و از این پس برای خدمات مذهبی مورد استفاده قرار گرفت.

اما پس از آن، این کلیسای چوبی در قرن نوزدهم در اثر آتش سوزی آسیب دید، بلغارها مجوز ساخت یک کلیسا جدید را از سلطان گرفتند و اجازه یافتند کلیسای جدیدی در کنار کلیسای چوبی بسازند. کلیسای جدید توسط معمار مشهور ارمنی هوسپ آزناوور ساخته شد و توسط جوزف اول، "سنت استفان" در 8 سپتامبر 1898 افتتاح شد. کلیسای چوبی قدیمی اندکی پس از آن تخریب شد.

کلیسای چورا استانبول:

کلیسا چورا

این کلیسا یکی از زیباترین کلیسا های تور استانبول است که بنای زیبایی متشکل از 4 ستون بسیار بلند و 16 پنجره قدی زیبا می باشد که جلوه ای خاص به فضای این کلیسای رویایی داده است.

عمر بخشی از قدیمی ترین بخش های این کلیسا به قرن چهارم میلادی و سال‌های ۵۲۷ تا ۵۶۵ در دوره امپراتوری روم شرقی بازمیگردد.

از سال 2020، زمانی که دولت ترکیه تصمیم گرفت ایاصوفیه را به مسجد تبدیل کند تا همدردی را که در بین جامعه محافظه کار شروع شده بود دوباره به دست آورد، کلیسای چورا سهم خاص خود را داشت و درهای خود را به روی بازدیدکنندگانی که منتظر بودند دوباره به مسجد تبدیل شود، بست.

کلیسا چورا به دست چه کسی ساخته شد؟

کلیسای چورا که در اوایل قرن چهارم به عنوان کلیسای کوچکی در خارج از دیوارهای شهر قسطنطنیه ساخته شده توسط کنستانتین کبیر ساخته شد، این بنا یکی از قدیمی‌ترین بناهای مذهبی دوران بیزانس و مسیحیت ارتدکس شرقی است.

کلیسای جامع سنت جورج:

کلیسای جامع متروپولیتن سنت جورج که معمولاً به عنوان کلیسای جامع سنت جورج، ساوتوارک شناخته می شود، کلیسای جامع اسقف اعظم کاتولیک رومی در جنوب لندن، و مقر اسقف اعظم ساوتوارک است.

سنت جورج یک کلیسای جامع تاریخی است که قدمت آن به سال 1818 باز می گردد که در مرکز شهر فیلادلفیا، تحت نظارت روحانی پاتریارکی کلیسایی در قسطنطنیه، در کلانشهر ارتدکس یونانی نیوجرسی، از اسقف نشینی ارتدوکس یونانی آمریکا قرار دارد.

آژانس هواپیمایی طاها گشت