آژانس هواپیمایی طاها گشت لطفا منتظر بمانید...

جاهای دیدنی اصفهان در سال 2019

  • تاریخ : 17 مرداد 1398
  • نویسنده : تیم خبری طاهاگشت
  • بازدید : 2211

جاهای دیدنی اصفهان

بیایید این بار تعطیلات به جای شهر های شمالی کشور، به مرکز کشور برویم. برای این سفر می توانید شهر اصفهان، واقع در دامنه شرقی رشته کوه های زاگرس را انتخاب کنید. شهر اصفهان سومین شهر بزرگ و توریستی ایران می باشد که قدمتی بسیار دارد و همیشه در تاریخ این کشور نقش بسزایی داشته است. این شهر به غیر از تاریخ غنی مردمانی هنرمند و مهمان نواز، جاذبه هایی تاریخی و مهم دارد که همین باعث شده است به شهری محبوب در میان ایرانیان و گردشگران خارجی تبدیل شود.

اصفهان که به دلیل داشتن جاذبه های طبیعی و تاریخی متعدد، از دوره های تاریخی مختلف به نصف جهان مشهور است، دارای آب و هوای معتدل و مناسب می باشد؛ که همین مسئله باعث شده است در تمامی فصول سال مقصدی مناسب برای سفر باشد. شهر اصفهان آب وهوایی خشک دارد و مانند بقیه فلات ایران بارندگی اندکی دارد. میانگین دمایی این شهر در زمستان از 2- تا 8 درجه سانتی گراد می باشد. اما گاهی با ورود موج هوای سرد به داخل کشور، دمای این شهر به 10- نیز می رسد. همانطور که تصور می شود این شهر تابستان هایی بسیار گرم با میانگین دمایی 21 تا 43 درجه سانتی گراد دارد.

در ادامه به اتفاق یکدیگر با جاهای دیدنی اصفهان به طور کامل آشنا می شویم تا بتوانید برنامه مناسبی برای این سفر خود داشته باشید.

 

جاهای دیدنی اصفهان

 

میدان نقش جهان  /   Naqsh-e Jahan Square

میدان نقش جهان، یکی از بزرگترین میادین جهان و قلب شهر اصفهان می باشد. در محل این میدان پیش از انتخاب اصفهان به عنوان پایتخت ایران، در زمان حکومت صفویه، باغی سرسبز و بزرگ به نام نقش جهان بوده است. این باغ محل ساختمان های حکومتی و کاخ های پادشاهان بوده است. ضلع غربی این میدان درست در محل کنونی عمارت عالی قاپو، بخش میانی باغ بوده که درب کوشک نام داشته است. به همین دلیل پس از تبدیل این باغ به میدانی عمومی برای اعدام و برگزاری جشن به نام کوشک شناخته می شده است.

در اطراف این میدان بناهای تاریخی مهمی همچون عمارت عالی قاپو، مسجد امام، مسجد شیخ لطف الله و سردر قیصریه به همراه دویست حجره قدیمی وجود دارد که همین مسئله باعث می شود. در طول مدت سفر خود در اصفهان بار ها به این میدان بروید. این میدان یکی از قدیمی ترین آثار ثبت شده در فهرست جهانی یونسکو و آثار ملی ایران می باشد.

 

میدان نقش جهان اصفهان

 

بازار بزرگ اصفهان /  Isfahan grand bazar

خرید سوغات مهم ترین بخش هر سفر به ویژه در فرهنگ ما ایرانیان می باشد. در سفر به اصفهان نیز بهترین مکان برای خرید سوغات و صنایع دستی مردمان هنرمند این شهر، بازار سنتی و بزرگ اصفهان می باشد. این بازار با بیش از 400 سال قدمت، میلیون ها حجره و مغازه کوچک و بزرگ را در خود جای داده است. این بازار بزرگ از گذشته تاکنون محلی مهم برای فعالیت های اقتصادی اصفهان بوده است. در این بازار هر چیزی که بخواهید را می توانید پیدا کنید. اما بخش اعظم آن مربوط به صنایع دستی و آثار هنری مردمان این شهر می باشد.

سفر به اصفهان و بازدید از جاذبه های خاص آن را نباید از دست داد و هر کس در طول زندگی اش حداقل یکبار باید آن را تجربه کند. این شهر در مرکز کشور قرار گرفته و دسترسی به آن از راه های گوناگون امکان پذیر است. اما بهترین و راحت ترین راه ممکن از طریق هواپیما می باشد. برای خرید بلیط هواپیما اصفهان با قیمتی مناسب بهتر است، در قالب تور و همراه با هتل اقدام کنید، چرا که در قالب تور هزینه هتل و پرواز در کمترین حالت می باشد.

 

بازار بزرگ اصفهان

 

مسجد جامع اصفهان  /   Jameh Mosque of Isfahan

مسجد جامع یا مسجد عتیق اصفهان که در میان مردم به مسجد جمعه نیز مشهور است؛ مسجدی کوچک می باشد که در قرن دوم هجری قمری در این شهر ساخته شده است. بنای اصلی این مجموعه در ابتدا از خشت تشکیل شده بود اما پس از بازسازی از اجر برای حفظ سازه استفاده شد. این مسجد در میدان قیام، خیابان علامه مجلسی اصفهان قرار گرفته و یکی از مهم ترین اثار تاریخی اصفهان شناخته می شود. البته این مسجد در طول تاریخ دچار آتش سوزی و حوادث گوناگونی شده است و تنها قسمتی از ان که درحال حاضر وجود دارد، باقی مانده است.

 

مسجد جامع اصفهان

 

چهل ستون  /   Chehel Sotoun

کاخ چهل ستون یکی از برجسته ترین آثار تاریخی ایران واقع در اصفهان می باشد. این عمارت در زمان حکومت شاه عباس دوم صفوی ساخته شده است که تا سال 1327 که دو کتیبه در دیوار های سازه پیدا شد، هیچ کس نمی دانست تاریخ دقیق ساخت این بنا مربوط به چه دوره تاریخی بوده است. این عمارت دارای 18 تالار بزرگ و زیبا می باشد که تالار آینه آن برجسته ترین آن ها می باشد. در سراسر ساختمان نیز مجسمه ها و کنده کاری های بسیار زیبایی وجود دارد که زیبایی این بنا تاریخی را دو برابر کرده است. معماری خاص این عمارت نشان دهنده هنر ایرانیان آن زمان ها می باشد. نکته بسیار جالب درباره این سازه این می باشد که ایوان بزرگ این سازه برخلاف تصور افراد، تنها 20 ستون دارد. اما به دلیل حوض بسیار بزرگ جلو عمارت، تصاویر این 20 ستون داخل آب افتاده و دوبرابر می شوند. به همین خاطر به آن عمارت چهل ستون گفته می شود.

 

چهل ستون اصفهان

 

سی و سه پل  /   Si-o-se-pol

اکثر جاذبه های این شهر مربوط به دوران پایتخت بودن اصفهان در زمان حکومت صفویه بوده است. نام اصلی این پل سی و سه پل می باشد؛ اما با نام های دیگری همچون جلفا و الله وردیخان که در گذشته داشته است نیز شناخته می شود. الله وردیخان سردار دوران صفوی می باشد که به دستور شاه عباس اول مسئول ساخت این پل شد. که راهی برای رسیدن به جلفا باشد. این پل با معماری و خاص منحصر به فرد خود به گونه ای ساخته شده است که باید در آب و رطوبت قرار داشته باشد، به همین خاطر خشکی رودخانه بسیار برای این پل تاریخی خطرناک می باشد. طبق نظرسنجی صورت گرفته از مسافران اصفهان، سی و سه پل محبوب ترین جاذبه این شهر می باشد و هتل های بسیاری نیز در اطراف آن ساخته شده اند. از این هتل های لوکس و خوب می توانید به رزرو هتل اصفهان عباسی، پارت، کوثر و ... اقدام نمایید.

 

سی و سه پل

 

پل خواچو  /   Khaju Bridge

این پل نیز همانند سی و سه پل بر روی زاینده رود واقع شده است و سازه ای مربوط به دوران حکومت صفوی می باشد. با این تفاوت که این پل در زمان شاه عباس دوم و به جای پل قدیمی که از بین رفته بود، ساخته شده است. معماری منحصر به فرد این پل همیشه مورد تحسین بازدید کنندگان قرار گرفته است؛ و گاهی به عنوان زیباترین بنای تاریخی این شهر شناخته می شود. البته این پل کارایی یک سد کوچک را نیز دارد چرا که دارای 16 دریچه با کشوهایی می باشد که باز و بسته می شوند و آب را تا ارتفاع 6 متر پشت خود نگه می دارد. در بنای این پل دو ساختمان با اتاق هایی تزئین شده وجود دارد که جایگاهی برای پادشاهان و بزرگان شهر برای استراحت و تماشای مسابقات آبی بوده است.

 

پل حواجو

 

عمارت عالی قاپو  /  Ālī Qāpū

باز هم آثاری تاریخی و منحصر به فرد مربوط به دوران حکومت صفوی. ساخت این عمارت فوق العاده در بین 70 تا 100 سال و طی 5 مرحله به طول انجامید. این عمارت در 6 طبقه با 48 متر ارتفاع ساخته شده است، که توسط سه راه پله جداگانه به یکدیگر متصل شده اند. نام عالی قاپو در زبان ترکی به معنای سردار بلند یا درگاه بلند می باشد که به خاطر سردر بزرگ مجموعه به آن اطلاق شده است. این عمارت بزرگ و قدیمی در غرب میدان مشهور امام اصفهان و درست رو به روی مسجد شیخ لطف الله شهر قرار گرفته است. که می توان همه را در یک روز مشاهده کرد.

 

عمارت عالی قاپو

 

کاخ هشت بهشت  /   Hasht Behesht

کاخ هشت بهشت یا هشت در بهشت، عمارتی قدیمی است که در زمان حکومت صفوی ساخته شده است. این سازه قدیمی دو طبقه دارد و یکی از نمونه های برجسته هنر معماری ایران می باشد. دیدنی های اصفهان به اندازه ای خاص و منحصر به فرد می باشند که نمی توان هیچ کدام را بهتر از دیگری دانست. این کاخ نیز یکی از این جاذبه های فوق العاده می باشد. البته این عمارت در دوره حکومت صفویان زیباترین عمارت شناخته شده بوده است. دسترسی به این مجموعه بسیار راحت بوده و به مراکز تفریحی و دیدنی شهر نیز بسیار نزدیک می باشد. برای بازدید از این مجموعه می توانید در روزهای کاری از ساعت 9 تا 18:30 داخل عمارت شوید.

 

کاخ هشت بهشت

 

منارجنبان   /    Monar Jonban

منارجنبان بنایی می باشد که بر روی مقبره یک عارف قدیمی در سال 714 قمری ساخته شده است و امروزه به عنوان یکی دیگر از جاذبه های دیدنی این شهر شناخته می شود. البته منارجنبان در فاصله 6 کیلومتری از غرب مرکز اصفهان واقع شده است. برای بالا رفتن از این ساختمان باید بر روی ایوان بنا بروید و از طریق پله های مارپیچ به پشت بام برسید. در گذشته تمام افراد اجازه تکان دادن مناره را داشتند، اما در حال حاضر تنها کارکنان مجموعه که از میزان قدرت لازم برای تکان دادن مناره مطلع هستند، می توانند هر نیم ساعت یکبار به همراه گروهی بازدید کننده به پشت بام رفته و مناره را تکان دهند. هنوز معماری این بنا برای دانشمندان پدیده ای شگفت انگیز می باشد.

 

منارجنبان

 

مسجد شیخ لطف الله   /    Sheikh Lotfollah Mosque

مسجد شیخ لطف الله یکی از قدیمی ترین مسجد های ایران می باشد؛ که در زمان حکومت صفوی در شهر اصفهان ساخته شده است. طبق شواهد ساخت این مسجد به دستور شاه عباس اول بوده که حدود 17 سال طول کشیده است. کتیبه های دست نوشته این مسجد کار دست دو خطاط مشهور علیرضا عباسی و باقر بنا می باشد. این مسجد در شرق میدان معروف نقش جهان و روبه روی عمارت عالی قاپو قرار دارد. در هر کجای از شهر اصفهان که رزرو هتل انجام داده باشید؛ می توانید با استفاده از اتوبوس و مترو به ترتیب در ایستگاه های امام و امام حسین پیاده شده و خود را میدان نقش جهان و مسجد شیخ لطف الله برسانید.

 

مسجد شیخ لطف الله

 

 آتشکده اصفهان  /   Fire temple of Isfahan

این آتشکده یکی از جاذبه های اصفهان می باشد که بسیار قدیمی تر از بناهای دوره صفوی است. طبق بررسی مورخان این آتشکده مربوط به دوران حکومت ساسانیان می باشد. که همین مسئله نشان دهنده قدمت و اهمیت اصفهان در طول تاریخ می باشد. این آتشکده در شهر قرار ندارد و با اصفهان 8 کیلومتر فاصله دارد، اما ارزش زمان گذاشتن و دیدن را دارد. در گذشته نام این آتشکده دژ مهربین بوده و محل مقدسی برای زرتشتیان بوده است. برای بازدید از این آتشکده کهنه باید به سمت شهر نجف آباد حرکت کنید.

 

آتشکده اصفهان

 

مدرسه چهارباغ   /   Chaharbagh School

این مدرسه نیز یکی از شاهکارهای معماری دوره ی صفوی می باشد. که به دستور شاه سلطان صفوی در چهارباغ این شهر ساخته شده است. معماری خاص، جوی آب میان مجموعه، درختان کهنسال چنار و کاشی کاری های ساختمان همگی زیبایی این مجموعه را دو چندان کرده و جلوه ای ویژه به آن بخشیده اند. نام اصلی این مدرسه، مدرسه سلطانی یا مدرسه مادر شاه می باشد که پس از انقلاب به مدرسه امام صادق (ع) تغییر یافت. دوره اوج فعالیت این مدرسه در زمان صفوی بوده است.

 

مدرسه چهارباغ

 

آکواریوم اصفهان /  Isfahan Aquarium

در آخر می خواهیم یکی از جاذبه های مدرن و جدید اصفهان را معرفی کنیم. که در کنار تمامی جاذبه های تاریخی این شهر بسیار جذاب و دیدنی است . این آکواریوم بزرگ اولین تونل آکواریوم ایران می باشد؛ که حس قدم زدن در زیر آب های آزاد را به همراه دارد.

این آکواریوم در پارک ناژوان اصفهان که یکی از قدیم ترین باغ های اصفهان بوده و بعد ها به پارک تبدیل شده است در عمق 7 متری زمین به مساحت 4000 مترمربع قرار دارد. ساعات کاری این آکواریوم در تمامی روز های هفته از ساعت 9 صبح تا 8:30 شب می باشد و بهترین زمان بازدید از آن ظهر می باشد که غواصان مجموعه وارد آب می شوند.

رای ورود به این مجموعه می توانید بلیط اکواریوم را به صورت اینترنتی تهیه کنید تا در صف برای خرید بلیط معطل نشوید. البته در روزهای تعطیل مجموعه خیلی شلوغ می باشد.

 

آکواریوم اصفهان

آژانس هواپیمایی طاها گشت