آژانس هواپیمایی طاها گشت لطفا منتظر بمانید...

معرفی فرودگاه‌های استانبول

  • تاریخ : 19 آذر 1401
  • نویسنده : تیم خبری طاهاگشت
  • بازدید : 481

استانبول دارای دو فرودگاه است. اولین و مهم‌ترین فرودگاه جدید استانبول است، که بعد از بسته شدن فرودگاه اتاتورک در سال 2018 افتتاح شد و تمامی پروازهای تور استانبول در این فرودگاه وارد می‌شود.

این فرودگاه بزرگترین فرودگاه اروپا با 6 باند و ظرفیت 200 میلیون مسافر در سال در سال 2027 خواهد بود.

دومین فرودگاه بین المللی صابیها گوکچن است، که در بخش آسیایی واقع شده و به عنوان فرودگاه دوم و اقتصادی استانبول معرفی می‌شود.

در اینصورت هنگام خرید بلیط هواپیما استانبول شما دو گزینه خواهید داشت:

  • فرودگاه جدید استانبول
  • فرودگاه صبیحا گوکچن

فرودگاه های استانبول

استانبول چند فرودگاه دارد؟

در کل سه فرودگاه در استانبول وجود دارد:

  1. فرودگاه بین‌المللی آتاتورک (ISL)
  2. فرودگاه بین‌المللی صبیحا گوکچن (SAW)
  3. و فرودگاه بین‌المللی استانبول (IST)

با این حال، بیشتر گردشگران خارجی ممکن است فقط فرودگاه بین المللی استانبول (IST) و فرودگاه بین المللی صابیحا گوکچن (SAW) را به عنوان فرودگاه‌های اصلی استانبول بشناسند. زیرا فرودگاه آتاتورک دیگر هیچ پرواز مسافربری تجاری ندارد.

در زیر در مورد هر سه فرودگاه استانبول و آنچه باید در مورد آنها بدانید صحبت خواهیم کرد!

فرودگاه بین المللی صبیها گوکچن (SAW)

فرودگاه بین المللی صبیحا گوکچن (SAW) در سال 2001 به دلیل ازدحام مسافران در فرودگاه بین المللی آتاتورک افتتاح شد.

برخلاف فرودگاه بین المللی آتاتورک، فرودگاه صبیحا در سمت آسیایی استانبول در پندیک، در حدود 32 کیلومتری (20 مایلی) جنوب شرقی مرکز شهر واقع شده است که گزینه بسیار مناسبی برای خرید بلیط هواپیما ترکیه است.

این فرودگاه که به نام صبیحا گوکچن، اولین خلبان زن جنگنده در جهان نامگذاری شده است، یکی از دو فرودگاه بین المللی استانبول است.

فرودگاه صبیحا گوکچن در ابتدا برای پذیرش 3 میلیون مسافر بین المللی و نیم میلیون مسافر داخلی در سال طراحی شده بود. با این حال طولی نکشید که این اعداد از آن فراتر رفت و دولت به ارتقای ترمینال بین‌المللی برای نگهداری 25 میلیون مسافر اقدام کرد.

از سال 2019 به بعد، مسافران سالانه فرودگاه صبیحا گوکچن از 35 میلیون نفر فراتر رفته‌اند.

چگونه به فرودگاه صبیحا برسیم؟

رسیدن به صبیحا کاملاً ساده است. اگرچه هنوز مترو به آن متصل نیست، Havabus های سطح شهر وجود دارد که شما را به محله‌های محبوب استانبول، مانند تقسیم و کادیکوی می‌برد.

با این حال، شایان ذکر است که صبیحا بسیار دور از مرکز تاریخی است که در سمت اروپایی واقع شده است. با اتوبوس و مترو می‌توانید به آنجا برسید 2 ساعت طول می‌کشد و در صورت وجود ترافیک، بیشتر طول می‌کشد.

فرودگاه بین المللی استانبول (IST)

محبوب‌ترین و در عین حال مهم‌ترین فرودگاه استانبول فرودگاه بین المللی استانبول (IST) است. این فرودگاه در سال 2019 تکمیل شد و از آن زمان تاکنون تمام عملکردهای فرودگاه قدیمی آتاتورک را انجام داده است.

این شهر در بخش اروپایی استانبول در منطقه‌ای به نام Arnavutköy، در فاصله تقریباً 40 کیلومتری (25 مایل) از مرکز تاریخی واقع شده است.

فرودگاه استانبول یکی از چشمگیرترین و بزرگترین فرودگاه‌های تمام دوران است. نه تنها به طور مداوم به عنوان یکی از بهترین فرودگاه‌های جهان رتبه بندی شده است، بلکه این فرودگاه در سال 2021 با 37 میلیون مسافر شلوغ‌ترین فرودگاه اروپا معرفی شد.

به گفته مسئولین این فرودگاه، این فرودگاه قصد دارد تا سال 2025 بزرگترین فرودگاه جهان با قابلیت خدمات رسانی به 200 میلیون مسافر در سال باشد.

کل مساحت فرودگاه جدید استانبول 76.5 میلیون متر مربع، کمی بزرگتر از شهر لستر در انگلستان است.

به طور کلی پنج ترمینال در این فرودگاه وجود دارد که با حروف انگلیسی A، B، D، F، و G نامگذاری شده است. از بین این 5 ترمینال، ترمینال‌های A، B، D و F فقط پروازهای بین المللی را ارائه می‌دهند در حالی که ترمینال G فقط پروازهای داخلی را انجام می‌دهد.

از ویژگی‌های خاص این فرودگاه که بسیار مورد توجه می‌باشد، برج مراقبت پرواز آن است، برج مراقبت آن به شکل لاله است که گل ملی ترکیه است!

مقر اصلی عملیات ایرلاین اول این کشور ترکیش ایرلاینز نیز در فرودگاه جدید است.

امکانات فرودگاه جدید استانبول

فرودگاه بین المللی استانبول به دلیل بسیاری از ویژگی‌های برجسته‌اش شناخته شده است که اولین آن سقف‌های بلند و امکانات رفاهی مدرن است.

قدم زدن در فرودگاه این حس را القا می‌کند که در حال قدم زدن در یک هتل پنج ستاره هستید. فرودگاه همچنین دارای کپسول‌های خواب فراوانی است که بازدیدکنندگان می‌توانند آن‌ها را اجاره کنند و خوابی آرام داشته باشند. در سرتاسر فرودگاه، تعداد زیادی قسمت نشیمن و دوشاخه برای وسایل الکترونیکی خود خواهید یافت.

اگرچه وای فای در فرودگاه وجود دارد، اما نیاز به تأیید تلفنی با ارسال یک پیام متنی برای شما دارد. ما هرگز نتوانستیم این پیامک را با یک شماره بین المللی دریافت کنیم.

همچنین کیوسک‌های وای فای در سراسر فرودگاه وجود دارد که می‌توانید پاسپورت خود را اسکن کرده و یک ساعت وای فای رایگان دریافت کنید.

این فرودگاه آینده‌نگر است، بنابراین می‌توانید تمام امکانات مجلل مانند سالن‌های استراحت، فروشگاه‌های معاف از مالیات و غیره را پیدا کنید!

چگونه به فرودگاه جدید استانبول برویم؟

دسترسی به فرودگاه استانبول بسیار آسان است. در پایان سال 2022، فرودگاه استانبول از طریق خط مترو M11 قابل دسترسی خواهد بود. اما قبل از آن، فرودگاه توسط اتوبوس‌های شاتل HavaIST و اتوبوس‌های IETT به هم متصل می‌شود. هر دوی این اتوبوس‌ها شما را مستقیماً به بسیاری از نقاط شهر از جمله مرکز تاریخی می‌برند.

راه های دسترسی به فرودگاه جز دانستنی های مهم پیش از سفر به استانبول می باشد که لازم است هر مسافری بداند.

فرودگاه بین المللی آتاتورک (ISL)

فرودگاه آتاتورک استانبول

فرودگاه بین المللی آتاتورک (ISL) قدیمی‌ترین فرودگاه استانبول است. این فرودگاه یکی از شلوغ‌ترین فرودگاه‌های جهان بود که در اوج خود به بیش از 60 میلیون مسافر خدمات رسانی می‌کرد.

از آوریل 2019، تمام پروازهای تجاری مسافربری به فرودگاه بین المللی جدید استانبول (IST) تغییر مسیر داده است. و اخیراً در فوریه 2022، تمام پروازهای باری و عملیات نیز به فرودگاه جدید تغییر مسیر داده است.

فرودگاه بین‌المللی آتاتورک در سال 1933 زمانی که ترکیش ایرلاینز امروزی تنها با دو فروند هواپیمای کرتیس کینگ‌برد شروع به کار کرد، رسما فعال شد.

این هواپیما به دو مقصد آتن در یونان و آنکارا، پایتخت ترکیه پرواز کرد. توقف استفاده از آن در سال 2019 نشان دهنده 86 سال سابقه یکی از مهم‌ترین فرودگاه‌های جهان است.

در حال حاضر بلیط هواپیما ترکیش به مقاصد بسیار متنوعی پروازهای مستقیم و غیرمستقیم انجام می‌دهد.

با از بین رفتن کامل فرودگاه، تخریب در می 2022 آغاز شده است. برنامه تبدیل این منطقه به پارک است.

سه فرودگاه در استانبول وجود دارد، اما تنها دو فرودگاه در حال حاضر فعال هستند. اگرچه میراث فرودگاه آتاتورک هرگز فراموش نخواهد شد، دیدن چنین مکان تاریخی غم انگیز است.

در عین حال، بازدیدکنندگان می‌توانند از روش مدرنپ‌تری برای پرواز از طریق فرودگاه بین المللی جدید استانبول و فرودگاه بین المللی صابیحا گوکچن لذت ببرند.

آژانس هواپیمایی طاها گشت