آژانس هواپیمایی طاها گشت لطفا منتظر بمانید...

روز مادر در کشورهای مختلف چطور تعیین شده است؟

 • تاریخ : 26 دی 1400
 • نویسنده : تیم خبری طاهاگشت
 • بازدید : 663

روز مادر جشنی برای گرامیداشت  ارزش مادر، پیوندهای مادری و تأثیر مادران در جامعه است.

همه ما میدانیم که مادر مهربان ترین و دلسوزترین فرد در زندگی هرکسیت و نقش آنان و تاثیر مستقیمشان بر تمامی جوانب موجود در جامعه انکار ناپذیر است.

همه جهان بر این مورد اتفاق نظر دارند که بخش مهمی از تربییت کودکان بر عهده مادران است و کودکان در اکثر خانواده ها وقت بیشتر خود را با مادران میگذرانند اگرچه که نمیتوان نقش موثر پدران در تربیت کودکان را نادیده گرفت اما با این حال بیشترین وقت کودکان با مادرانشان سپری میشود و مادران هستند که در اولین سال های زندگی کودکانشان آنها را برای مواجهه با چالش های زندگی آماده میکنند و راه های مواجهه با مشکلات را به آنان می آموزند و بخش عمده آموزش آنان را بر عهده میگیرند

روز مادر در سرتاسر جهان در زمان های مختلف سال در تاریخ های مختلفی برگزار می شود.

بسیاری از کشورها و فرهنگ ها سنت های خاص خود را برای تجلیل از افراد مهم مانند مادران دارند.

از آنجا که نقش مادران در هرکجای جهان تحسین میشود بسیاری از کشور ها روز خاصی را برای ادای احترام به این فرشتگان دوست داشتنی برگزیدند و هرکدام با توجه به سننی که دارند مادران و زنان را در آن روز مورد تکریم و احترام قرار میدهند.

طاهاگشت قصد دارد شما را با برخی از این فرنگ و سنت ها در ارتباط با این روز آشنا سازد.

چرا روز مادر را جشن می گیریم؟

 روز مادر مناسبتی است که در نقاط مختلف در روز های مختلفی در جهان برای ابراز احترام و عشق به مادران جشن گرفته می شود. این روز رویدادی برای ارج نهادن به مشارکت مادران، قدردانی از تلاش های آنان و قدر دانی از پیوندهای مادری و نقش مادران در جامعه ماست.

روز مادر در کشور های مختلف جهان

از آنجا که روز مادر روز مقدسی برای بساری از فرهنگ های مختلف است، کشور های مختلف هرکدام با توجه به فرهنگ و باور های خود روز خاصی را به عنوان روز مادر جشن میگیرند به طور مثال ایران کشوری است که این روز را به دلیل تولد حضرت زهرا در روز 20 جمادی الثانی که در سال جاری صادف با 3 بهمن است جشن میگیرد.

اما بشنویم از کشور های دیگر و تاریخچه آنان

سنت بزرگداشت این روز را می‌توان به یونان باستان نسبت داد که جشن های مختلفی را برای گرامیداشت رئا، مادر خدایان یونان برگذار می‌کردند که بعد ها بسیاری از ادیان و فرهنگ ها نیز آن را به تعطیلات رسمی خود اضافه کردند و جشن گرفتند

مسیحیان و حضرت مریم

یکی دیگر از مذهب ها و فرهنگ هایی که جایگاه مادر را به واسطه تولد پیامبرشان  به خوبی شناخته است مسیحیان هستند و از آنجا که حضرت مریم در تولد بخشیدن به حضرت مسیح نقش داشته از این رو ارمنی ها در ابتدا چهارمین یکشنبه روز روزه، روز مادر را جشن میگیرفتند و حضرت مریم را تکریم مینمودند

در بریتانیا مردم سه هفته قبل از عید پاک را  که چهارمین یک‌شنبه از ایام روزه‌داری و زمان بازدید از کلیسا است را به عنوان روز مادر جشن میگرفتند این جشن به عنوان یک سنت در بریتانیا آغاز شده و از آنجا که تاریخ روزه و عید پاک هر سال تغییر می کند، بر اساس تقویم قمری، تاریخ روز مادر نیز تغییر می کند.

در آمریکا اما این سنت متفاوت است و برعکس بریتانیا که روز مادر برایشان یک جشن مذهبیست در آمریکا در پی کمپین بانویی از ویرجینیای غربی در دومین یکشنبه ماه می برگذار میشود.

روز مادر در کشور های عربی

بسیاری از کشورهای عربی روز مادر را در 21 مارس جشن می گیرند.

مردم در کشورهای عربی  روز مادر را با گل، کارت و هدایایی مانند این جشن میگیرند تا عشق، مراقبت و فداکاری مادران را جشن بگیرند.

باشد که صلح در این منطقه حاکم شود و مادران آن سرزمین در تمام طول سال در محاصره شادی و عشق باشند!

بولیوی و روز مادر

بولیوی روز مادر را در روزی دیگر و برخلاف آنچه در دیگر کشور ها برگذار میکنند جشن میگیرند

این روز برای ادای احترام به زنان قهرمانی است که به دفاع و آزادسازی بولیوی از اسپانیا کمک کردند. مانند کشورهای غربی، خانواده های بولیویایی با پختن غذا و هدیه دادن به مادران، قدردانی خود را از آنان نشان می دهند.

مکزیک و روز مادر

روز مادر در مکزیک که El Dia de la Madre نامیده میشود در طول دوران قدرت سیاسی مکزیک که زنان در پی گرفتن حق های خود بودند، در ماه می 1922 توسط روزنامه نگار مکزیکی رافائل آلدوسین ایجاد شد و 10 می را به عنوان روزی که مکزیک مادران را گرامی می دارد، تأسیس کرد. از آن زمان تا به حال، 10 می به عنوان روز مادر در فرهنگ ها و خانواده های سالوادور و گواتمالا گسترش یافته است.

بهانه ای برای قدر دانی و هدیه دادن به فرشتگان

این که چه روزی در چه کشوری به عنوان روز مادر برشمرده میشود اهمیت خاصی ندارد چیزی که در نهایت مهم است و حائز اهمیت میباشد در نظر گرفتن یک روز و بهانه ایست که در آن بتوانیم در هرکجای دنیا که هستیم عشق خود را به مادرانمان ابراز کنیم و بهانه ای برای هدیه دادن به کسانی باشد که مهم ترین نقش را در زندگی ما داشته اند.

بسیاری از مردم در ایران و دیگر کشور ها این روز را بهانه ای برای هدیه دادن به مادرانی میدانند که بهترین روز های زندگی خود را در کنار ما و برای رشد ما تلاش کردند یکی از بهترین هدیه هایی که در این روز پیشنهاد میشود خرید بلیط هواپیما و سفر و گشت و گذار در مقصدیست که آنان دوست دارند یکی از بهترین نکانی که در مورد این هدیه میتوان گفت آن است که با هر بودجه ای که دارید قابل تهیه است و طیف گسترده ای از جمله سفر های سیاحتی و یا زیارتی به مقاصد مختلف را در بر میگیرد

از این رو قدرت انتخاب برای شما بسیار زیاد است فقط کافیست بدانید چه جایی مورد علاقه مادرتان است و تنها با خرید یک بلیط خنده را به لبانشان بنشانید

بهترین کشور ها از نظر اهمیت به مادران کدام کشور ها هستند

نروژ در صدر فهرست بهترین کشورها برای مادران قرار دارد

جدول زیر ده کشور برتر جهان را بر اساس جدیدترین گزارش Save the Children فهرست کرده است. عوامل مهمی که این کشور ها را در صدر لیست قرار میدهد شرایط بهداشتی، تحصیلی و اقتصادی این کشوران است. این لیست از نظر کیفیت زندگی مادران، کشور ها را در 179 لیست رتبه بندی می کند. کشورهای صنعتی و اروپایی به طور پیوسته در میان کشورهایی هستند که بالاترین رتبه را دارند. این داده ها آخرین بار در سال 2014 جمع آوری و گزارش شده است که آخرین تاریخ ثبت آن است.

 • نروژ
 • فنلاند
 • ایسلند
 • دانمارک
 • سوئد
 • هلند
 • اسپانیا
 • آلمان
 • استرالیا
 • بلژیک

کشورهایی که در این فهرست قرار میگیرند چند عامل مشترک دارند. همه کشورهای موجود در این فهرست، حمایت های قابل توجهی را برای مادران باردار، از جمله مرخصی زایمان و مراقبت های دوران بارداری بهداشت و سلامت زنان و... را به راحتی در دسترس مادران قرار میدهند و بر اساس این خدمات در طبقه بندی قرار میگیرند.

آژانس هواپیمایی طاها گشت