آژانس هواپیمایی طاها گشت لطفا منتظر بمانید...

کلیسا و موزه ایا ایرنه:

  • تاریخ : 26 بهمن 1401
  • نویسنده : تیم خبری طاهاگشت
  • بازدید : 269

Hagia Irene یا Hagia Eirene که در یونانی به معنی صلح مقدس است و با نام St.Irene نیز شناخته می شود، این مکان کلیسای ارتدکس یونانی شرقی است که در حیاط بیرونی کاخ توپکاپی در استانبول واقع شده است

امروزه بسیاری از افرادی که به تور استانبول سفر می کنند برای تماشای زیبایی های این کلیسا به محله سلطان احمد می روند. این کاخ یکی از معدود کلیساهای استانبول است که به مسجد تبدیل نشده است، زیرا تا قرن نوزدهم از آن به عنوان زرادخانه ای برای نگهداری سلاح استفاده می شد.

تاریخچه کلیسا و موزه ایا ایرنه:

ایا ایرنه

این کلیسا همراه با 2 زیارتگاه دیگر ایاصوفیه و ایادینامیس جز  کلیساهای استانبول اند که در راه خدا وقف شده اند. این کلیسا همچنین کاخی بسیار قدیمی است که قدمت آن حتی به قبل از ساخت ایا صوفیه باز می گردد.

امپراتور روم کنستانتین اول، در قرن چهارم ساخت ایا ایرنه را آغاز کرد که ساخت آن در سال 337 پس از میلاد هنگام به پایان رسیدن سلطنت وی به پایان رسید و پس از آن کلیسا ایا صوفیه در سال 360 در زمان کنستانتین دوم تکمیل شد اما تا قبل از آن کلیسا ایا صوفیه به عنوان کلیسای پاتریارک خدمت می کرد.

اما در این بین اتفاقات ناگواری نیز برای این کلیسا رخ داد که یکی از آن ها به آتش کشیده شدن ایا ایرنه در سال 532 در جریان شورش نیکا بود که امپراتور وقت ژوستینین اول، کلیسا را در سال 548 بازسازی کرد. اما پس از آن بار دیگر این کاخ  توسط زلزله 740 قسطنطنیه در 20 اکتبر 740، حدود شش ماه قبل از مرگ لئو سوم، آسیب دید.

قسمت های مختلف موزه ایا ایرنه:

ایا ایرنه

Hagia Irene از سه بخش تشکیل شده است که عبارتند از:

  • نائوس
  • نارتکس
  • دهلیز

 که در بین این 3 قسمت دهلیز تنها نمونه باقی مانده از دوران بیزانس می باشد. پس از شورش نیکا در زمان حکومت امپراتور ژوستینیانوس در سال 532، ایا ایرنه و ایاصوفیه هر دو در آتش سوختند و معماران مجبور به  بازسازی مجدد آن شدند و پس از آن نیز خسارت های ناشی از زلزله دوباره در سال 740 بازسازی شد.

بنای فوقانی ایا ایرنه در طی مرمت های دوره بیزانس به طور کامل بازسازی شده و ظاهر امروزی خود را به صورت کلیسایی گنبدی شکل با پلان باسیلیک به خود گرفته است.

ایا ایرنه پس از فتح استانبول:

ایا ایرنه

پس از فتح استانبول در سال 1453، کلیسای ایا ایرنه مانند ایاصوفیه به مسجد تبدیل نشد، بلکه به عنوان انبار ارتش و انبار نگه داری از اسلحه مورد استفاده قرار گرفت.

Hagia Irene امروزه به موزه تبدیل شده و همچنین مکانی برای فعالیت‌های فرهنگی و نمایشگاه‌ها است. معماری آکوستیک با کیفیت بالا، Hagia Irene را به مکانی عالی برای رویدادهای موسیقی کلاسیک تبدیل کرده است.

Hagia Irene سال ها برای بازدیدکنندگان باز نبود اما در سال 2018 درهای خود را به روی بازدیدکنندگان باز کرد

ساعات بازدید و پذیرش:

ساعات کار:

همه روزه به جز سه شنبه ها از ساعت 09:00 الی 16:30

تعطیلات: سه شنبه ها

قیمت بلیط:

بلیط ترکیبی (کاخ توپکاپی + ایا ایرنه): 200 لیر

بلیط ترکیبی (کاخ توپکاپی + ایا ایرنه + حرم): 285 لیر

آدرس کاخ ایا ایرنه:

کاخ ایا ایرنه

موزه Hagia Irene در محله سلطان احمد در منطقه فاتح استانبول در داخل کاخ توپکاپی واقع شده است.

استفاده از حمل و نقل عمومی برای رسیدن به ایا ایرنه:

بهترین راه برای رسیدن به منطقه سلطان احمد از طریق قطار Bagcilar-Kabatas (خط T1) است. همچنین اگر در هتل های سلطان احمد اقامت داشته باشید، به راحتی می توانید به موزه بروید.

اطلاعات تماس

آدرس: استانبول، فاتح، سلطان احمد

تلفن: +90 212 512 04 80 ; 00 212 236 90 +90

آژانس هواپیمایی طاها گشت