آژانس هواپیمایی طاها گشت لطفا منتظر بمانید...

گالاتا

 • تاریخ : 08 بهمن 1401
 • نویسنده : تیم خبری طاهاگشت
 • بازدید : 230

گالاتا منطقه ای در نزدیک قسطنطنیه یا استانبول امروزی واقع شده است و یکی از زیباترین مناطق دیدنی استانبول محسوب می شود. این برج که در منطقه توریستی کاراکوی واقع شده به دلیل مشرف بودن بر دریا برای کنترل رفت و آمد کشتی ها از آن استفاده می شود. کاراکوی منطقه ای که گالاتا در آن واقع شده از منطقه های

 • شلوغ
 • پر رفت و آمد
 • پر از دیوارهای گرافیتی

است. از این رو بسیاری از گردشگران این منطقه را برای بازدید از زیبایی های تور  استانبول انتخاب می کنند. و در این منطقه گالاتا زیبایی دوچندانی به آن می دهد.

در باره گالاتا:

گالاتا

گالاتا در ضلع شمالی شاخ طلایی به سمت میدان تقسیم قرار دارد و تا قرن نوزدهم با دیوارهایی احاطه شده بود که توسط جنواها ساخته شده بودند که از آزاپکاپی در نزدیکی شاخ طلایی شروع می شد.

گالاتا در دوره بیزانس به نام «سیکای» معروف بود که به یونانی بدان «Peran en Sykais» نیز می‌گفتند که به معنی آن طرف انجیرزار می باشد. امروزه نام این مکان به گالاتا تغییر پیدا کرده که منشأ گالاتا یا «گالاکتوس» (شیر) در یونانی یا «کالاتا» (پلکان) در ایتالیایی است.

موقعیت جغرافیایی برج گالاتا:

گالاتا

گالاتا هم از نظر جغرافیایی و هم از نظر فرهنگی در سمت اروپایی استانبول قرار دارد. این شهر به عنوان یک مستعمره غربی، لاتین و کاتولیک درست در کنار قسطنطنیه، پایتخت امپراتوری بیزانس ارتدکس شرقی تأسیس شد. حکومت‌های آن بین ونیزی‌ها و جنوایی‌ها تغییر کردند، اما همیشه لاتین و کاتولیک باقی ماند. این وضعیت پس از فتح استانبول تغییری نکرد.

 با این حال، سلطان محمد فاتح این مکان را به یک منطقه مسکونی برای یونانیان و یهودیان تبدیل کرد. اگرچه این امر گالاتا را به مکانی غیر لاتین تبدیل کرد، اما همچنان منطقه ای غیر مسلمان در کنار پایتخت اسلام بود.

تاریخچه مختصری از برج گالاتا

برج گالاتا یکی از باشکوه ترین مناظر استانبول است که موقعیت باورنکردنی ای مشرف به

 • بی اوغلو
 • کاراکوی

دارد. نورهای رنگارنگ آن را می توان در شب از سراسر شهر دید، بنابراین یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری در بین بازدیدکنندگان شهر است.

برج گالاتا برای هر کسی که از استانبول بازدید می کند و در یکی از محبوب ترین و قدیمی ترین خیابان های شهر مانند تکسیم یا امینونو قدم می زند قابل مشاهده است. این برج یا به دلیل

 • تاریخ و قدمت
 • معماری
 • موقعیت جغرافیایی

 خاص خود یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری استانبول است. بنابراین جای تعجب نیست که در لیستی که همه گردشگران استانبول باید ببینند، در اینجا نگاهی به تاریخچه برج گالاتا داریم.

هر آنچه در باره برج گالاتا باید بدانیم:

گالاتا

اگرچه تاریخ دقیق ساخت برج گالاتا مشخص نیست، اما اسناد تاریخی حاکی از آن است که این برج در زمان امپراتور بیزانس ژوستینیانوس در حدود سال 507 پس از میلاد ساخته شده است. جنوائی ها این برج را (کریستین تورس) یا برج مسیح می نامیدند، در حالی که بیزانسی ها آن را (میگالوس پیرگوس) یا برج بزرگ در آن زمان می نامیدند.

منطقه گالاتا، مستعمرات جمهوری جنوا، به عنوان زنجیره ای از مراکز

 • اقتصادی
 • تجاری

 در مدیترانه و دریای سیاه در دوران جنوا، زمانی که برج شکل فعلی خود را به خود گرفت، خدمت می کرد. این برج در سال 1509 در اثر زلزله آسیب زیادی دید، اما توسط معمار مشهور عثمانی (حی الدین) که همچنین در زمان سلطان سلیمان باشکوه عثمانی، مجموعه سلطان بایزید دوم در ادرنه را طراحی کرد، بازسازی شد.

از این برج برای نگهداری زندانیانی استفاده می شد که در آن زمان مجبور به خدمت در کشتی سازی بودند و در پایان قرن شانزدهم، یک رصدخانه به پشت بام متصل شد، اما این برج قرار بود دوباره در زمان سلطان مراد تبدیل به زندان شود.

اطلاعاتی در رابطه با برج:

این برج برای مدت کوتاهی توسط لشکر مهتر، یک لشکر نظامی عثمانی قبل از شروع قرن هفدهم مورد استفاده قرار گرفت و سپس در سال 1717 به دلیل قرار گرفتن آن به عنوان مرتفع ترین نقطه استانبول در آن زمان، به دیده بان آتش تبدیل شد. این برج در سال 1794 در اثر آتش سوزی ویران شد، اما در زمان سلطنت سلطان سلیم سوم بازسازی شد.

این برج 219 فوتی (66.90 متری) در حال حاضر یک مقصد گردشگری محبوب در استانبول است و ازدحام جمعیت برای صعود به قله برای تماشای منظره خیره کننده از خط افق استانبول از بالکن در صف ایستاده اند. آسانسور میهمانان را تا هفت طبقه می برد، اما دو طبقه بالا فقط از طریق پله قابل دسترسی هستند.

برج گالاتا کجاست:

برج گالاتا همانطور که از نامش پیداست در منطقه گالاتا استانبول و درست بالای کاراکوی قرار دارد و به یکی از مهمترین نمادهای شهر تبدیل شده است. از بالای برج، بازدیدکنندگان می‌توانند پل استانبول را که بخش‌های آسیایی و اروپایی استانبول را از هم جدا می‌کند، و همچنین پل شاخ طلایی و شبه جزیره تاریخی را ببینند.

زمان مناسب برای بازدید از برج:

بازدید از برج گالاتا هر روز از صبح تا عصر امکان پذیر است، فقط باید توجه داشته باشید که هنوز صف طولانی گردشگرانی هستند که منتظرند تا از منظره بالای برج لذت ببرند. از این رو بهترین زمان برای بازدید از برج گالاتا، اگر بخواهید از صف های طولانی دوری کنید، صبح زود یا بعد از ظهر است.

آژانس هواپیمایی طاها گشت