آژانس هواپیمایی طاها گشت لطفا منتظر بمانید...

ترس از هواپیما: 0 تا 100 مقابله با آن

  • تاریخ : 03 شهریور 1398
  • نویسنده : تیم خبری طاهاگشت
  • بازدید : 3327

ترس از پرواز

بسیاری از افراد می باشند که عاشق سفر و دیدن مکان های جدید هستند، اما یک قسمت از سفر وجود دارد که چندان راحت و سرگرم کننده نیست. این قسمت که پرواز می باشد. برای افرادی که فوبیا پرواز دارند کار را سخت کرده و حتی گاهی باعث کنسل شدن سفر می شود.

ترس از بودن در هواپیما یا هر وسیله نقلیه هوایی مانند هلیکوپتر و ... ترسی می باشد، که حدود 35-40 درصد افراد به آن مبتلا می باشند و یا حتی یک بار آن را تجربه کرده اند.

یکی از اصلی ترین دلایل ایجاد این ترس، کلاستروفوبیا یا همان ترس از ارتفاع می باشد. البته این ترس دلایل گوناگون بسیاری دارد. مهم نیست که چرا از پرواز می ترسید اقدامات و روش های مختلفی وجود دارد که می تواند در کاهش یا از بین بردن کامل این ترس به شما کمک کند. در ادامه به طور کامل درباره ترس از هواپیما و 0 تا 100 مقابله با آن به اتفاق یکدیگر صحبت خواهیم کرد.

 

ترس از پرواز

 

علت های اصلی به وجود آمدن ترس از پرواز در افراد

دانستن اطلاعات کافی از دلایل ایجاد ترس از پرواز در افراد، می تواند بهترین مسیر بهبود این ترس را نشان دهد و به شما کمک بزرگی در حل این مشکل کند. همچنین می تواند از ایجاد این ترس جلوگیری کند. در این قسمت از سایت طاهاگشت با علت های به وجود آمدن این ترس آشنا می شویم.

تجربه یک پرواز بد

ممکن است در آخرین پرواز تجربه یک پرواز بد را داشته باشید که باعث ایجاد این ترس در شما شده باشد. این تجربه بد می تواند تلاطم های بسیار زیاد در طول پرواز، فرود اضطراری، پرواز در هوای نامساعد جوی و ... باشد.

اگر ترس شما از پرواز بیشتر مربوط به این موارد باشد، می تواند با کمی تمرکز و یا داشتن چندین تجربه پرواز دیگر آن را از بین ببرد.

 

تجربه پرواز بد

 

مشاهده چندین حادثه بد و دلخراش پروازی

همیشه تجربه یک پرواز بدنیست که باعث ایجاد فوبیا پرواز می شود. شاید خودتان واقعاً پرواز بدی را تجربه نکرده باشید، اما با شنیدن چنین اتفاقاتی دچار شک شده و حالا ترس از پرواز پیدا کرده باشید.

تصادف و سانحه هوایی از آنجایی که معمولا دچار مرگ افراد زیادی می شود و همچنین تصادفی بسیار نادر می باشد به سرعت در رسانه های خبری با جزئیات پخش خواهد شد. که همین امر باعث ایجاد یک شوک ناگهانی در افراد شده و ترس از پرواز را به وجود می آورد.

این به این دلیل می باشد که برخی افراد در پاسخ به یک موقعیت حساس، کنترل خود را از دست داده و همین باعث آغاز یک ترس دائمی از پرواز می شود.

تعداد کم پرواز

به احتمال زیاد شما نیز این تجربه را داشته اید که، انجام ندادن یک کار برای مدتی تکرار مجددش را برایتان ترسناک و سخت کرده باشد. تعداد کم سفر با هواپیما نیز یکی از این موارد می باشد که گاهی در افراد باعث به وجود آمدن ترس از پرواز می شود. البته معمولا این ترس موقتی می باشد.

البته گاهی سفر های خاص مانند سفر کاری، تغییر شغل، تغییر محل زندگی، ازدواج و ... باعث ایجاد هیجاناتی در افراد می شود، که همین هیجان ها ترس کوچکی از پرواز به ویژه در هنگام تیک آف و فرود به وجود می آورد. در این مورد ترس های پرواز باید آگاه باشید که نباید آن را جدی بگیرید ، چرا که می توانید این ترس را به یک فوبیا کامل از پرواز تبدیل کنید.

 

راه های کنترل ترس پرواز

 

ترس از پرواز را اشتباه نگیرید

شروع یک سفر دلهره و اضطرابی به همراه دارد که معمولا افراد آن را به اشتباه ترس یا فوبیا پرواز تلقی می کنند. ترس از پرواز معمولا علائمی همچون تپش قلب، عرق کردن، تنگی نفس، لرزش، احساس سرما یا گرگرفتگی، حالت تهوع، سرگیجه، درد در ناحیه قفسه سینه و شانه را به همراه دارد.

 

ترس از پرواز را اشتباه نگیرید

 

آمار جهانی ترس از پرواز

با کمی دقت و توجه به افراد اطراف خود متوجه می شوید که از هر 10 نفر در حدود 4-5 نفر از پرواز ترس دارند؛ که این آمار در سراسر جهان بسیار گوناگون می باشد. طبق بررسی ها این ترس بیشتر در بین خانم ها شایع می باشد.

اولین بار که ترس از پرواز در بین انسان ها مشاهده شد، در سال 1918 بوده است که افسران ارتش از خود نشان دادند. اما به طور کلی براساس تحقیقات گسترده این ترس از کودکی و بیشتر در اوایل نوجوانی آغاز می شود، که در صورت جلوگیری نکردن از آن به یک فوبیا بزرگ تبدیل خواهد شد.

 البته حوادث هوایی نیز جز عوامل مهم ایجاد این فوبیا در افراد می باشد. براساس آمار مرکز سلامت پرواز در حدود 6.5 درصد مردم آمریکا فوبیا شدید از پرواز دارند.

 

آمار جهانی ترس از پرواز

 

روش جلوگیری از فوبیا پرواز

هواپیما خود را بشناسید

اگر شما فوبیای پرواز دارید، بهتر است که قبل از خرید بلیط هواپیما به ایرلاین و هواپیما پرواز دقت کنید. این مورد می تواند تا حدودی ترس شما را کاهش دهد. چرا که ایرلاین های خوب همانند ایرلاین ماهان، لوفتهانزا و ... از هواپیماهای جدید، سالم و خلبانان حرفه ای تر استفاده می کنند.

صندلی مناسب در بهترین جای هواپیما انتخاب کنید

اکثر خطوط هوایی و سایت های رزرو آنلاین بلیط هواپیما به شما این امکان را می دهد، هنگام رزرو پرواز صندلی خود را انتخاب و یا حدود جای خود را مشخص کنید. درخواست صندلی در راهرو هواپیما به ویژه اگر مبتلا به فوبیا پرواز می باشید، یکی از راه حل های کاهش این ترس می باشد.

در راهرو این امکان برای شما وجود دارد که راحت تر از بقیه از جای خود بلند شوید و فضای کوچکی بدون مزاحمت برای دیگران وجود دارد، که به شما امکان حرکت راحت داده می شود. همچنین نداشتن پنجره این قسمت امکان نگاه کردن به پایین و تشدید ترس از ارتفاع را به همراه ندارد. برای اطلاعات بیشتر می توانید راهنمای انتخاب صندلی هواپیما قبل از رزرو را مطالعه کنید.

 

صندلی مناسب انتخاب کنید

 

مثبت فکر کنید

هر چه به زمان سفر نزدیک می شوید، با فکر کردن به پرواز اضطراب و ترس شما نیز بیشتر می شود. اما در عوض این کار باید روی موارد مثبت، آرامبخش و دوست داشتنی سفر تمرکز کنید، مانند همه کارهای جالبی که برنامه انجام آن را دارید. به هیچ عنوان نباید بگذارید که این ترس به شما غلبه کند. خوب است بدانید که همه ترس ها تنها از ذهن افراد شکل می گیرد.

عجله نکنید

برای هر کاری زمان کافی اختصاص دهید. برای خود مسابقه دو در فرودگاه نگذارید، همین کار باعث ایجاد استرس می شود. با آرامش به فرودگاه بروید سر فرصت جز اولین مسافران سوار هوایما شوید. به ویژه در پرواز های خارجی که کارهای بیشتری درفرودگاه برای انجام دارید. به زمان پرواز بر روی بلیط هواپیما خارجی دقت کنید و سه تا چهار ساعت قبل در فرودگاه حاضر شوید.

نفس عمیق بکشید

با افزایش اضطراب ممکن است نفس کشیدن کمی برایتان سخت شود، که همین مسئله می تواند باعث تشدید ترس شود. بهترین راه حل این می باشد که به آرامی و عمیق نفس بکشید و این کار را در حدود 5 تا 10 مرتبه تکرار کنید. با این روش به سرعت بدنتان ارام گرفته و همه چیز به حالت عادی بازمی گردد.

 

نفس عمیق بکشید

 

نوشیدنی خنک بنوشید

یکی از راه های آرام کردن یک فرد چه در عصبانیت و چه در حال وحشت و ترس، که در اینجا هدف ما ترس می باشد. نوشیدن یک نوشیدنی خنک به ویژه آب می باشد.

همانطور که در بالا گفته شد تمامی این ترس در ضمیر ناخوداگاه یک فرد شکل می گیرد و گسترش پیدا می کند. و تنها راه رفع آن نیز به دست خود فرد می باشد. که می تواند با کمک موارد ساده بالا و یا کمک گرفتن از یک متخصص آن را به کلی از بین ببرید. در موارد حاد ترس و فوبیا پرواز می توانید با مصرف داروهای ضداسترس تا میزان قابل توجهی این مسئله را حل کنید.

آژانس هواپیمایی طاها گشت