آژانس هواپیمایی طاها گشت لطفا منتظر بمانید...

حقایقی در مورد برج ایفل و نحوه ساخت آن

  • تاریخ : 19 خرداد 1401
  • نویسنده : تیم خبری طاهاگشت
  • بازدید : 1713

برج ایفل در یکی از رویایی ترین مقاصد جهان یعنی پاریس واقع شده است. تور پاریس یکی از رویایی ترین مقاصدیست که شاید بسیاری از ما رویای دیدن آن را داریم و آرزو می کنیم تا حتی اگر شده یک بار در طول زندگی بدان سفر کنیم و از نزدیک عظمت و زیبایی رویایی ترین بنا آن یعنی برج ایفل را ببینیم.

 اما به راستی چند نفر از ما در مورد مراحل ساخت این برج اطلاع داریم؟

برج ایفل

دانستن این نکته که این برج چگونه ساخته شده و در ساخت آن چه مصالحی به کار رفته و یا این که چه کسانی برای ساخت این برج سال ها به صورت شبانه روز زحمت کشیدند ما را با حقایق باورنکردنی در مورد این برج آشنا می کند.

اگر شما هم در همه چیز به دنبال چرا و چگونگی آن می گردید و دوست دارید چیزهایی فراتر از آن چه که دیگران می دانند در مورد ساخت این برج بدانید، به جای خرید بلیط هواپیما فرانسه و بازدید حضوری و... تا انتها با ما همراه باشید تا شما را با جالب ترین حقایق در رابطه با ساخت این برج آشنا سازیم.

با طاهاگشت همراه باشید تا با چگونگی مراحل ساخت این برج تا از دیر باز تا امروزه که یکی از زیبا ترین مقاصد دنیاست شما را آشنا سازیم.

چرا برج ایفل ساخته شد؟

شاید افراد زیادی نباشند که از این حقیقت با خبر باشند اما باید گفت در ابتدا برج ایفل ساخته شد تا یکی از جاذبه های اصلی نمایشگاه جهانی پاریس در سال 1889 باشد.

در آن سال، نمایشگاه جهانی کل Champ de Mars در پاریس برگزار می شد و تمرکز آن بر ساخت سازه های عظیم از جنس آهن و فولاد بود که در زمان خود صنعت بزرگی به حساب می آمد.

در ابتدا و پس ساخت این برج، طرح آن مورد قبول واقع نشد و بسیاری با ساخت آن مخالفت کردند و به طرح این برج ایرادات بسیاری وارد نمودند.

بحث و جدل بر سر برج قبل و در حین ساخت آن در دنیای هنر بیداد می کرد، اما به لطف جسارت معماری و طراحی آن، بازدیدکنندگان و پاریسی ها بلافاصله تحت جذابیت آن قرار گرفتند و بیش از 2 میلیون نفر در سال اول از آن بازدید کردند.

این برج ابتدا نام برج 300 متری را به خود اختصاص داد اما  به زودی نام سازنده آن یعنی گوستاو ایفل را به خود گرفت. این بازدید از این برج همزمان با نمایشگاه جهانی در 15 می 1889 به روی عموم باز شد.

گوستاو بونیک هاوزن که بود

گوستاو ایفل

سازنده این برج فردی آلمانی تبار به نام آلکساندر گوستاو بونیک‌هاوزن بود که از منطقه ایفل واقع در غرب آلمان به فرانسه مهاجرت کرده بود.

و از آن جا که تلفظ این اسم در فرانسه برای مردم سخت بود نام خودش را به گوستاو ایفل تغییر داد و نام این برج نیز از این نام گرفته شد.

ساخت این برج از کجا شروع شد؟

برج ایفل

کار ساخت برج ایفل با گود برداری برای ساخت پایه های بنا آغاز شد و پس از 4 ماه مراحل ساخت پایه به پایان رسید.

سپس ساخت این برج در ژانویه 1887 آغاز شد و حدود 21 ماه به طول انجامید تا امروزه به یکی از زیاترین مقاصد در تور اروپا تبدیل شود.

در ساخت این برج از 1800 قطعه استفاده شده و جالب است بدانید که هر کدام از این قطعه ها جداگانه و با دقت یک دهم میلیمتر اندازه گیری و ساخته شده است و سپس در مرحله ساخت در کنر یکدیگر قرار گرفته

همچنین در محل انجام پروژه تعداد زیادی از سازندگان به همراه حدود 300 کارگر مشغول منتاژ قطعات فلزی روی برج بودند که این خود نشان دهنده میزان عظمت و بزرگی پرژه است چرا که در ساخت این پروژه در مجموع 800 نفر همکاری داشته اند.

نحوه ساخت برج ایفل

در ابتدا قطعات این برج به وسیله پیچ و مهره و پرچ مونتاژ شدند و در دفعات بعدی این پیچ و مهره ها با پرچ های مونتاژ شده حرارتی جایگزین شدند از این رو زمانی که هوا رو به خنکی می رود این پرچ ها به حالت منقبض در می آیند.

یکی از حقایق جالب در مورد مونتاژ کردن قطعات مونتاژی این برج آن است که برای اتصال هر پرچ از این برج به یک تیم 4 نفره نیاز بود.

در حقیقت از این تیم چهار نفره یک نفر می بایست پرچ را نگاه می داشت دیگری آن را گرم می کرد نفر سوم بدان شکل می داد و نفر آخر با پتک برای محکم شدن بر روی آن می کوبید.

و سپس پس از 2 سال و دو ماه و با تلاش های بسیار زیاد مهندسان و معماران و کارگرانی که بر روی پروژه مشغول به کار بودند این پروژه بی نظیر به به اتمام رسید.

حقایق جالب در مورد برج ایفل

رنگ برج ایفل

رنگ برج ایفل

یکی از حقایق جالبی که در مورد این برج وجود دارد این است که این برج در ابتدا به رنگ قرمز بوده و بعد ها 17 بار رنگ این سازه تغییر کرده است تا در نهایت به رنگ برنز امروزی در آمده است.

در حقیقت رنگ آمیزی این برج یکی از مهم ترین عواملیست که این برج را در برابر اکسیده شدن محافظت می کند از این رو و طبق گفته گوستاو نیاز است که هر 7 الی 10 سال رنگ آمیزی مجدد بر روی این سازه انجام گیرد و این خود به تنهایی یک عامل مهم در حفظ و نگه داری این سازه به حساب می آید.

همچنین نام 72 تن از دانشمندان و مهندسین فرانسوی که در راه اندازی و ساخت برج ایفل همکاری داشته اند، بر روی این پروژه حک شده است. این برج زیبا امروزه یکی از دیدنی ترین مقاصد در اروپا و یکی از زیباترین مقاصد اینستاگرامی در دنیا است که هرساله تعداد زیادی مهاجر را از جای جای دنیا به سوی خود می کشاند.

آیا اسپانیا پشیمان است؟

در ابتدا این گوستاو طرح ساخت این برج را به اسپانیا داد اما آن ها ساخت این برج را بسیار پر هزینه دانستند و اعلام کردند که حاضر به اجرای این طرح نیستند چرا که به نظر آن ها این برج بسیار عجیب غریب می آمد

با این حال این برج در فرانسه اجرا و ساخته شد و در سال 1889 ساخت برج ایفل 7799401.31 فرانک طلای فرانسه یا حدود 1.5 میلیون دلار هزینه داشت.

همچنین حقیقت جالب دیگری که در مورد ساخت این برج قرار دارد آن است که با گرم شدن سمت رو به خورشید برج، قسمت بالایی آن به اندازه 7 اینچ (18 سانتی متر) بلندتر به نظر می رسد.

امیدواریم مطالب این مقاله از سایت طاهاگشت برای شما جذاب بوده باشد.

آژانس هواپیمایی طاها گشت