آژانس هواپیمایی طاها گشت لطفا منتظر بمانید...

راهنمای جامع خرید بلیط هواپیما: 0 تا 100

 • تاریخ : 05 تیر 1398
 • نویسنده : تیم خبری طاهاگشت
 • بازدید : 3042

راهنمای جامع خرید بلیط هواپیما: 0 تا 100

حال که تصمیم به سفر هوایی دارید یا از دوستداران هواپیما می باشید، یا طرفدار سرعت این وسیله و یا به جایی که می روید راهی بجز هواپیما ندارید. در هر حال الان وقت خرید بلیط هواپیما می باشد. در حال حاضر نیز که همه چیز اینترنتی شده، بهترین راه و پیشنهاد نیز خرید اینترنتی بلیط می باشد. شاید هنوز در هنگام خرید سوالاتی برایتان پیش آید که شما را از این کار منصرف و مجبور به خرید حضوری کند. این بار می خواهیم با معرفی انواع بلیط، ذکر نکاتی مهم در هنگام خرید و روش خرید بلیط اینترنتی به تمام سوالات شما پاسخ داده و به طور کلی راهنمای جامع خرید بلیط هواپیما از0 تا 100 را در اختیارتان بگذاریم.

 

راهنمای جامع خرید بلیط

 

انواع بلیط هوایپما

شما با خرید بلیط هواپیما یعنی صندلی را در طول یک پرواز در هواپیمایی و تاریخی معلوم با تمام مزایا اجاره کرده اید. یعنی پولی که شما برای یک بلیط می پردازید، بستگی به این دارد که شما کدام صندلی را انتخاب کنید. به طور کلی صندلی های یک هواپیما در سه کلاس اکونومی، بیزینس و فرست کلاس می باشد که به ترتیب با ارائه خدماتی با کیفیت و بسیار بهتر قیمت بیشتری نیز پیدا می کند. اگر پرواز طولانی در پیش دارید و می توانید که بیشتر هزینه کنید. بهتر است که کلاس های پروازی بالاتر را انتخاب کنید. اما اگر پرواز در مسیری کوتاه می باشد و اصلا نیز نمی خواهید که هزینه بیشتر بپردازید. بلیط خود را خیلی قبل تر از سفر تهیه کنید، چرا که معمولا پرواز های اکونومی به سرعت پر می شوند.

 

انواع بلیط هواپیما

 

خوب است بدانید که معمولا بلیط هواپیما را به انواع زیر دسته بندی می کنند. که معمولا بستگی به مقصد و انتخاب شخصی شما بلیط صادر می شود. با آشنا شدن انواع بلیط هواپیما دیگر نیازی به کمک ندارید . به راحتی می توانید بلیط مناسب را به صورت آنلاین خریداری کنید.

 • رایج ترین نوع بلیط، بلیط یک طرفه است که برای یک مبدا به مقصد صادر می شود.
 • بلیط رفت و برگشت، این بلیط مربوط به دو پرواز می باشد. یعنی برای رفتن از یک مبدا به مقصد و بازگشت از مقصد به مبدا. مثلا برای سفر به کیش، یک بلیط از تهران به کیش و یک بلیط کیش به تهران به شما داده می شود.
 • نوع بعدی بلیط رفت و برگشت با مقاصد متفاوت می باشد. مثلا تصور کنید که می خواهید از تهران به پاریس رفته، اما از شهر نیس به تهران بازگردید. در این حالت شما یک بلیط هواپیما خارجی تهران پاریس و یک بلیط هواپیما نیس به تهران دریافت می نمایید.
 • گاهی در بین یک پرواز از مبدا به مقصد هواپیما بیش از 24 ساعت توقف دارد که این مسئله در هنگام خرید بلیط نیز معلوم است. به بلیط هواپیما این نوع پرواز ها، بلیط با توقف برنامه ریزی شده گفته می شود.
 • نوعی بلیط وجود دارد که اصطلاحا به آن lay-over یا بلیط با توقف اجباری گفته می شود. این بلیط مربوط به پرواز هایی است که از یک مبدا به مقصد، هواپیما مجبور به توقفی کوتاه می شود. این اتفاق معمولا به دلیل سوخت گیری یا تغییر هواپیما می باشد. این اتفاقا در پروازهای کوتاه تا به حال رخ نداده است.
 • بلیط دیگری تحت عنوان بلیط با چند توقف وجود دارد که معمولا تنها در تورهای گردشگری و توسط آژانس ها برای مسافر صادر می شود. این نوع بلیط برای تورهایی است که مسافر در طول آن قرار باشد از چند مقصد دیدن کند.
 • بلیط رفت و برگشت دو یا سه مقصدی، این بلیط نیز معمولا تنها توسط آژانس های به فروش می رسد، و به این گونه است که برای دومقصد به جای تهیه دو بلیط جداگانه در قالب یک پکیج به شما بلیطی داده می شود.
 • دو نوع دیگر از بلیط تحت عنوان بلیط با چند کلاس پروازی و بلیط ایرپس نیز وجود دارد که شما در هنگام خرید با آن ها اصلا مواجه نخواهید شد و برای تهیه آن ها فقط باید به کانتر های فروش بلیط در آژانس مسافرتی مراجعه کنید.

در شرایط عادی شما تنها با 4 نوع بلیط اول مواجه می شوید. اما برای اطمینان همه نوع بلیط توضیح داده شد تا خریدی راحت تر داشته باشید.

 

خرید انواع بلیط هواپیما

 

چند نکته مهم در هنگام خرید بلیط هواپیما !

برخی نکات وجود دارد که در هنگام خرید شاید خیلی به آن ها توجه نشود، اما می توانند تاثیر بسیار مهمی در هرینه و یا راحتی شما در طول سفر داشته باشد.

تغییر در زمان سفر

همان طور که میدانید در اواخر هفته، روزهای  تعطیلی و روزهای خاص و به طور کلی می توان گفت در زمان هایی که تقاضا زیادی برای سفر یا مقصدی خاص وجود داشته باشد، هزینه رزرو هتل و خرید بلیط هواپیما بسیار افزایش پیدا می کند. با این وجود اگر می توانید زمان سفر خود را به اواسط هفته یا روزهای عادی موکول کنید با این کار با یک تیر دو نشان را میزنید. یعنی هم قیمت بسیار کمتری برای سفر خود می پردازید و هم شهر یا کشور مقصد بسیار خلوت تر بوده و می توانید به راحتی از شهر لذت ببرید.

میزان بار مناسب

شاید در طول سفر مجبور به حمل بار زیادی باشید یا شاید بخواهید از شهر مقصد بار و سوغات زیادی بیاورید در هر حال چه بار زیادی دارید یا نه توصیه می شود در هنگام خرید میزان بار مجاز هر ایرلاین و پرواز را بررسی کنید تا متناسب با بار شما باشد و دیگر مجبور به پرداخت هزینه بیشتر نشوید. در هر پرواز کلاس های پروازی بالاتر مجاز به حمل بار بیشتری به داخل کابین و قسمت چمدان ها می باشند. اگر میزان بار مجاز کلاس پروازی برای شما کافی باشد، می توانید به جای تغییر پرواز یا پرداخت هزینه بیشتر در فرودگاه با خرید بلیط گران تر در کلاس پروازی بالاتر بار بیشتری را با خود به هواپیما ببرید.

 

چند نکته درباره بلیط هواپیما

تا لحظه آخر صبر نکنید

هیچ وقت به امید ارزان شدن بلیط تا لحظه آخر صبر نکنید. همیشه بلیط هواپیما با نزدیک شدن به زمان پرواز افزایش قیمت پیدا می کند. حتی گاهی کلاس های پروازی پایین زود به فروش می رود و مجبور به خرید کلاس پروازی بالاتر با قیمتی بسیار بیشتر می شوید.

از جای معتبر خرید کنید

درست است که سایت های بسیاری برای خرید بلیط هواپیما وجود دارد؛  اما سعی کنید تنها از سایت آژانس های معتبر که دارای دفاتر فروش و یا سایت خود شرکت هواپیمایی خرید کنید. در سایت طاهاگشت می توانید به راحتی با قیمتی بسیار پایین تر بلیط هواپیما خارجی و داخلی را به صورت آنلاین خریداری کنید.

0 تا 100 خرید بلیط هواپیما آنلاین

شروع جستجو پرواز

حال نوبت به خرید بلیط می رسد. برای خرید وارد هر کدام از صفحات سایت که شوید سرچ باکس را مشاهده می کنید. برای شروع سرچ باکس را بر روی جستجو پرواز قرار دهید و سپس نام شهر مقصد و مبدا، تاریخ رفت و اگر بلیط بازگشت هم می خواهید تاریخ برگشت، و تعداد مسافران را انتخاب نمایید و در آخر گزینه جستجو را بزنید. حال تنها چند ثانیه باید صبر کنید تا بلیط های موجود متناسب با انتخاب شما نمایش داده شود.

در قسمت سرچ باکس سه گزینه رفت، رفت و برگشت و چند مسیری  وجود دارد که شما باید در هنگام جستجو یکی از آن ها را انتخاب کنید. اگر بلیط یک طرفه می خواهید گزینه رفت و اگر بلیط دو طرفه می خواهید باید گزینه دوم را انتخاب کنید. و اگر بلیط برای چند مسیر نیاز دارید گزینه چند مسیری را انتخاب کنید.

در این جستجو این امکان نیز وجود دارد؛ که اگر می خواهید به فرودگاه خاصی از شهر مبدا یا مقصد بروید. تنها پرواز های ورودی و خروجی آن را چک کنید. به طور مثال شما قصد سفر به پاریس را دارید و می خواهید که در قرودگاه اورلی پیاده شوید، برای این کار وقتی شما نام فرودگاه را سرچ کنید یا در هنگام تایپ نام پاریس فرودگاه مورد نظر را انتخاب کنید. تنها پرواز های موجود در آن فرودگاه به شما نشان داده می شود.

شروع جستجو پرواز

پرواز مناسب شما

در مرحله بعد تمام پرواز های موجود، از تمامی ایرلاین های ارائه دهنده، متناسب با تعداد مسافران انتخاب شده از کمترین قیمت برایتان نمایش داده می شود. توجه داشته باشید که تمام پرواز ها و قیمت هایی که به شما نشان داده می شود براساس اطلاعات و تعداد مسافرانی است که در مرحله اول وارد کرده اید. اگر به سمت راست صفحه نگاهی بیاندازید فیلتر های مختلفی مانند ایرلاین های ارائه دهنده، تعداد توقف، بازه زمانی حرکت، طول پرواز و بازه میانگین قیمت وجود دارد که به شما کمک می کنند تا بلیطی را پیدا کنید که کاملا مناسب با خواسته شما باشد. 

گاهی اوقات ممکن است در نتیجه جستجو بلیطی برای شما نمایش داده نشود. این به این دلیل است که پروازی در مسیر یا زمانی که انتخاب کرده اید وجود ندارد یا تمام شده است. در این حالت یکبار دیگر اطلاعات وارد شده را چک کنید، اگر باز نتیجه ای نداشت زمان پرواز خود را تغییر دهید.

پس از این که تمام اطلاعات و فیلتر های لازم را انجام دادید. باید به سراغ بلیط ها بروید و بلیط مناسبتان از نظر زمان و قیمت را انتخاب کنید. قبل از انتخاب توجه داشته باشید که در این مرحله اطلاعات کاملی از زمان حرکت و فرود هواپیما، ایرلاین پرواز، کلاس پروازی، مجموع قیمت بلیط های رفت و برگشت تمام اعضا نشان داده شده است.

در کنار قیمت بلیط علامت سوالی وجود دارد که با فشردن آن فاکتور ریز قیمت ها نشان داده می شود. در پایین هر بلیط نیز دو گزینه قوانین پرواز و نمایش جزئیات بیشتر پرواز وجود دارد که اطلاعات تکمیلی بلیط  در آن ها قابل مشاهده می باشد.

 

پرواز مناسب شما

 

انتخاب و ثبت اطلاعات مسافران

پس از این که از بلیط مورد نظر مطمئن شدید گزینه انتخاب پرواز را بزنید تا به مرحله سوم بروید. در مرحله سوم شما باید یک بار دیگر بلیط را چک کرده و پس از تاًیید به مرحله چهارم بروید.

مرحله چهارم خرید بلیط وارد کردن اطلاعات تمام مسافران می باشد. در این قسمت شما تنها چند دقیقه وقت دارید تا اطلاعات را وارد نمایید. توجه داشته باشید که اطلاعات تمام مسافران کامل و بدون هیچ ایرادی باید وارد شود، چرا که ممکن است بعدا به مشکل بخورید. اگر بلیط برای پرواز داخلی باشد اطلاعات جنسیت، نام و نام خانوادگی به انگلیسی، تاریخ تولد و کد ملی هر نفر و اگر پرواز خارجی باشد به غیر از موارد فوق ملیت، شماره پاسپورت و انقضای پاسپورت هر فرد باید وارد شود.

 

ثبت اطلاعات مسافر

 

پرداخت و خرید قطعی بلیط

پس از وارد کردن اطلاعات مرحله بعد را بزنید، ایمیل و شماره تماس خود را وارد کرده قوانین و مقررات را خوانده و صحت اطلاعات را تایید کرده و به مرحله بعد بروید. درگاه بانکی خود را انتخاب کنید و وارد صفحه بانک برای پرداخت شوید. در صفحه بانک تنها 10 دقیقه فرصت دارید تا تمام اطلاعات را وارد نمایید و خرید را نهایی کنید.

 

پرداخت هزینه بلیط

 

دریافت بلیط

چند ثانیه  پس از تکمیل خرید شما دوباره به صفحه سایت برگردانده می شوید. در آنجا می توانید زسید خرید خود را دریافت نمایید. اما برای دریافت بلیط بیش از 30 دقیقه باید صبر کنید تا به صورت الکترونیکی برای شما ارسال شود. بهتر است بلیط را پرینت بگیرید و همراه با مدارک دیگر به فرودگاه ببرید.

چند راه برای خرید بلیط هواپیما ارزان

 • زمان سفر خود را به اواسط هفته و اول صبح تغییر دهید. همان طور که قبلا گفتیم در اواخر هفته قیمت بلیط ها کاهش پیدا می کنند. پس برای خرید بلیط هواپیما ارزان تر اواسط هفته که مسافران کم تر می باشند را انتخاب کنید. پرواز های صبح زود هم احتمال کنسلی کمتری دارند و هم به دلیل این که مسافران کمتری پرواز صبح را انتخاب می کنند، قیمت پایین تری دارند. به غیر از این موارد فرودگاه در صبح زود بسیار خلوت تر بوده و کارهای قبل از سفرتان بسیار راحت تر انجام می شود.
 • تا جایی که می توانید بلیط را قبل از زمان پرواز بخرید. چرا که هر چه به زمان پرواز نزدیک تر می شویم قیمت بالاتر می رود. همچنین کلاس های پروازی ارزان تر پر می شوند.
 • شاید کم پیش بیاید که پروازتان توقف داشته باشد. اما خوب است بدانید پرواز های توقف دار ارزان تر از پرواز های مستقیم می باشند.

 

خرید بلیط ارزان

آژانس هواپیمایی طاها گشت