آژانس هواپیمایی طاها گشت لطفا منتظر بمانید...

بلک فرایدی یا جمعه سیاه

  • تاریخ : 02 آذر 1398
  • نویسنده : تیم خبری طاهاگشت
  • بازدید : 3877

معرفی بلک فرایدی یا جمعه سیاه

 

بزرگترین بازار جهانی کالا و خدمات، و همچنین رقابتی ترین روز فروش در سراسر جهان، جمعه آخر ماه نوامبر می باشد که با عنوان جمعه سیاه یا بلک فرایدی شناخته می شود.

البته نام جمعه سیاه به دو روز متفاوت تعلق دارد؛ یکی جمعه سیاه فاجعه بورس که در تاریخ 24 سپتامبر سال 1869 اتفاق افتاد و در پی آن قیمت طلا در بازار جهانی بسیار افت پیدا کرد. و دیگری متعلق به روز بعد از تعطیلات عید شکرگذاری می باشد که سالانه در این روز تمامی فروشگاه ها اجناس خود را با قیمتی بسیار کم به فروش می گذارند.

اما معنای امروزی و شناخته شده آن همان جمعه پس از شکرگذاری می باشد، که هم اکنون در بسیاری از کشور های جهان حتی کشورهایی که روز شکرگذاری ندارند، همانند کشور خودمان ایران، برگزار می شود.

در حال حاضر در برخی مناطق جمعه سیاه دیگر یک رویداد یک روزه نیست و گاهی تا یک هفته نیز طول می کشد.

جمعه سیاه یا بلک فرایدی

چرا جمعه سیاه؟

در دفاتر حسابداری قدیم و نرم افزار های حسابداری مدرن ضرر به رنگ قرمز و سود به رنگ مشکی نمایش داده می شود. به همین دلیل بسیاری از افراد بر این باورند که روز بعد از شکرگذاری به این دلیل جمعه سیاه نامیده می شود که این روز برای فروشگاه ها بسیار سوآور بوده و دفاتر آن ها تماماً به رنگ مشکی به ثبت می رسد.

اما براساس شواهد موجود دلیل نامگذاری این روز به بلک فرایدی یا جمعه سیاه دلیل دیگری دارد که صحت آن بسیار بیشتر از رنگ قرمز یا مشکی دفاتر حسابداری می باشد.

داستان اصلی جمعه سیاه بسیار تاریک تر می باشد. این نام اولین بار در سال 1869، هنگامی که دو سرمایه گذار بزرگ، جی گولد و جیم فیسک، باعث بالا رفتن قیمت طلا و سقوط بازار جهانی شدند، در پی این اتفاق بازار سهام 20 درصد افت کرد و تقریباً تجارت خارجی متوقف شد. و 50% از ارزش گندم و ذرت کشاورزان نیز کاسته شد.

 

چرا جمعه سیاه؟

 

پس از آن در دهه 50 پلیس فیلادلفیا از عنوان جمعه سیاه برای اشاره به روز جمعه، بین روز عید شکرگذاری (پنجشنبه آخر ماه نوامبر) و بازی ارتش نیرو دریایی استفاده کرد. چرا که در این روز جمعیت بسیاری زیادی از گردشگران و خریداران به شهر رفته و باعث ایجاد ترافیکی سنگین شدند.

بعد از آن، روز خرید پس از عید شکرگذاری، به جمعه سیاه تغیر نام یافت. تا مدت ها بازرگانان این منطقه سعی کردند نام آن را به جمعه بزرگ تغییر دهند، اما نام جایگزین هرگز مورد استفاده قرار نگرفت.

شهرت جهانی این روز نیز پس از سال 2003 که تمامی وب سایت ها شروع به معرفی این روز کردند، باز می گردد. در حال حاضر جمعه سیاه یک روز خرید بزرگ در سراسر جهان می باشد که به تمامی اقلام از جمله پوشاک، وسایل االکترونیکی، بلیط هواپیما، خدمات و غیره تعلق می گیرد.

 

حراج استثنایی طاهاگشت در جمعه سیاه

 

آغاز بلک فرایدی!

قدمت روز بلک فرایدی بسیار قدیمی تر از آنچه شما فکر می کنید می باشد.

روز بعد از عید شکرگزاری که در آخرین پنجشنبه ماه نوامبر می باشد، روز خرید شکرگزاری بوده است که در جوامع امروزی با نام جمعه سیاه شناخته می شود.

تاریخ اولین عید شکرگزاری و روز خرید پس آن به سال ها قبل از کشف قاره امریکا باز می گردد. و می توان گفت روز جمعه سیاه امروزی از همین عید شکل گرفته است.

از اواخر قرن نوزدهم که رئیس جمهور آمریکا، لینکلن روز آخرین پنجشنبه ماه نوامبر را روز شکرگزاری قرار داد، روز خرید پس از شکرگزاری نیز در آخرین جمعه ماه نوامبر برگزار شد.

 

تاریخچه بلک فرایدی

 

در ایران هم بلک فرایدی وجود دارد؟

 

تقریباً از سال 2006 به بعد این روز جهانی شد. در ایران نیز اکثر فروشگاه های اینترنتی، تمامی برند ها و برخی از فرودشگاه های کوچک تخفیفات بسیار خوبی را در نظر می گیرند.

برای رزرو هتل در سراسر جهان می توانید از حراج جمعه سیاه طاهاگشت استفاده کنید.

 

خرید در رور بلک فرایدی

 

مزیت و معایب بلک فرایدی

  • افزایش فروش

اولین و مهم ترین مزیت جمعه سیاه افزایش فروش و معرفی برند های کوچک می باشد. چرا که در این روز مردم واقعاً به قصد خرید شروع به گشتن در بین سایت ها اینترنتی و فروشگاه های شهر می کنند.

  • فروش اجناس قدیمی

جمعه سیاه فرصت بسیار مناسبی است تا تمام اجناس قدیمی قبل از شروع فصل زمستان و سال نو میلادی به فروش برسد. البته این مورد فقط مربوط به فروشندگان مد و پوشاک می باشد.

  • کسب مشتری

جمعه سیاه باعث شناخته شدن برند ها و در نتیجه افزایش مشتری های ثابت در مابقی سال می شود.

  • فشار بر خرده فروشان

با توجه به شهرت و درصد تخفیف بیشتر مارک های تجاری، فشار بسیار زیادی به خرده فروشان برای تخفیف به وجود می آید

آژانس هواپیمایی طاها گشت