آژانس هواپیمایی طاها گشت لطفا منتظر بمانید...

جاهای دیدنی پکن در سال 2019

  • تاریخ : 07 مرداد 1398
  • نویسنده : تیم خبری طاهاگشت
  • بازدید : 2425

جاهای دیدنی پکن

پکن، پایتخت، مرکز سیاسی، اقتصادی و فرهنگی جمهوری خلق چین، واقع در شمال این کشور می باشد. این شهر قدمتی چندین هزار ساله دارد و در حال حاضر با 21.5 میلیون نفرجمعیت، پرجمعیت ترین شهر جهان و دومین شهر بزرگ این کشور می باشد. در کل جمهوری چین، کشوری بسیار محبوب ودیدنی است. اما اکثر ویژگی ها و جاذبه های خاص این کشور، در پایتخت آن، شهر پکن قرار گرفته است. این شهر با هوایی بسیار مناسب و پر از جاذبه های تاریخی و دیدنی توانسته جز چند مقصد اول جهان برای سفر و تفریح قرار بگیرد. در اینجا می خواهیم با مهم ترین جاهای دیدنی پکن به طور کامل آشنا شویم.

 

جاهای دیدنی پکن در سال 2019

 

شهر ممنوعه  /    Forbidden City

شهر ممنوعه مهم ترین جاذبه دیدنی پکن، پایتخت چین می باشد. که به خوبی نشان دهنده فرهنگ و تاریخ گذشته چین می باشد. این شهر قدیمی بزرگ ترین مجموعه چوبی جهان با معماری بسیار خاص می باشد. در سفر به شهر دیدنی پکن، اولین جایی که به سراغ آن باید بروید شهر ممنوعه می باشد. در ادامه به طور کامل با این مجموعه و باید و نباید های آن آشنا می شویم.

شهر ممنوعه چیست؟

قصری بزرگ به همراه ساختمان های متعدد دیگر اطراف آن می باشد که قلمرو سیاسی چین در زمان سلسله مینگ و چینگ در بین سال های 1402 تا 1968 بوده است. در حال حاضر این کاخ و کل مجموعه اطراف آن به یک موزه بزرگ تبدیل شده و در معرض دید عموم قرار گرفته است.

عکاسی در شهر ممنوعه مجاز است؟

بله عکاسی برای استفاده شخصی و خارج از اتاق ها و سالن ها مجاز است. البته قسمت های ممنوع برای عکاسی کاملا مشخص شده است. به طور کلی استفاده از سه پایه و فلاش چه با دوربین چه با گوشی در هر دو سالن نمایشگاه های ویژه و دائمی ممنوع است.

علت نام گذاری؟

شهر ممنوعه در واقع یک شهر نمی باشد. بلکه یک مجموعه بزرگ از کاخ ها و ساختمان ها می باشد، که تنها محل زندگی امپراتور و خاندان سلطنتی به همراه خدمه بوده است و دیگر هیچ کس اجازه ورود به این مجموعه را نداشته است. به همین دلیل به آن شهر ممنوعه گفته می شده است.

 

شهر ممنوعه

 

شهر ممنوعه کجاست؟ و چگونه باید به آنجا رفت؟

شهر ممنوعه در شمال میدان تیانآنمن در مرکز پکن واقع شده است. تنها راه ورود به این مجموعه از طریق دروازه جنوبی که مریدین نام دارد، امکان پذیر است. گردشگران می توانند به راحتی از طریق مترو یا اتوبوس به محل شهر ممنوعه بروند.

شهر ممنوعه به دستور چه کسی ساخته شد؟

در سال 1402 پس از رسیدن حکومت به امپراتور چنگزو از سلسله مینگ، که از سال 1348 تا 1644 حکومت کردند، این امپراتور تصمیم به تغییر پایتخت از نانجینگ به پکن گرفت. به همین جهت دستور ساخت شهر ممنوعه را داد. در ساخت این مجموعه حدود 230000 صنایع دستی به کار رفته و بیش از یک میلیون کارگر در ساخت آن شرکت داشتند. ساخت این مجموعه که از سال 1402 آغاز شد، در نهایت در سال 1420 به پایان رسید. در حال حاضر شهر ممنوعه بیش از 600 سال سن دارد.

چرا شهر ممنوعه تا این اندازه مهم است؟

شهر ممنوعه در حدود 72 هکتار مساحت دارد و رودخانه ای 753 متری از شرق به غرب آن کشیده شده است. این مجموعه که بزرگترین و زیباترین مجموعه جامع امپراتوری در جهان می باشد. در سال 1987 توسط یونسکو به ثبت رسید. علاوه بر این، شهر ممنوعه محل حکومت 24 امپراتور بزرگ چین بوده است.

 

شهر ممنوعه پکن

 

بهترین زمان سفر بازدید از شهر ممنوعه؟

بهترین زمان بازدید از این مجموعه از اواخر ماه مارس تا اوایل ژوئن و همچنین از اواخر ماه اوت تا اواخر نوامبر می باشد. بهتر است در زمان تعطیلات تابستان در ماه های جولای و آگوست و تعطیلات عمومی چین از بازدید از شهر ممنوعه اجتناب کنید چرا که میزان بالا جمعیت اجازه بازدید راحت به شما نخواهد داد. گاهی مسافران چین از این مجموعه دو بار بازدید می کنند و حتی به خاطر این مجموعه دوباره به چین سفر می کنند. شما نیز می توانید برای رزرو هتل پکن در نزدیکی میدان تیانآنمن و این مجموعه اقدام نمایید، تا به راحتی به شهر ممنوعه و دیگر قسمت های شهر دسترسی داشته باشید.

آیا مجموعه در آخر هفته و تعطیلات عمومی باز است؟ در زمان سال نو چینی چطور؟

بله، مجموعه شهر ممنوعه در تمامی آخر هفته ها، تعطیلات عمومی و همچنین سال نو چینی باز می باشد. ساعات کاری این مجموعه از ماه آوریل تا اکتبر از ساعت 8 صبح تا 5 بعد از ظهر، و از ماه نوامبر تا مارس از ساعت 8:30 صبح تا 4:30 بعد از ظهر می باشد. این مجموعه تنها در روز های دوشنبه تعطیل می باشد. البته دوشنبه های تعطیلات عمومی باز می باشد.

این مجموعه چند اتاق دارد؟ و کدام قصر محل زندگی امپراتور بوده است؟

گفته می شود در شهر ممنوعه 9999 اتاق وجود دارد. با این حال طبق بررسی انجام شده در سال 1972 این مجموعه تنها 8707 اتاق دارد. همان طور که در بالا گفته شد در این قصر 24 امپراتور حکومت کرده اند که 14 امپراتور از سلسله مینگ و 10 امپراتور از سلسله چینگ بوده اند. 14 امپراتور سلسله مینگ و دو امپراتور سلسله چینگ همگی در کاخ خلوص آسمانی و 8 امپراتور بعدی سلسله چینگ در تالار کشت روحانی زندگی کرده اند.

 

شهر ممنوعه چین

 

دیوار بزرگ چین  /  Great Wall

شاید باورتان نشود اما افراد زیادی می باشند که تنها به خاطر دیوار چین، پکن را به عنوان مقصد بعدی سفر انتخاب می کنند. زیباترین بخش دیوار چین در شهر پکن قرار دارد. اما قسمت های بسیاری از این دیوار در حومه شهر در مناطقی بکر و زیبا واقع شده است. می توانید برای بازدید از این دیوار بزرگ در مناطق دیگر با حدود 1- 2 ساعت رانندگی به آن جا بروید.

دیوار چین یکی دیگر از ویژگی های این کشور می باشد. این دیوار با 21166.18 کیلومتر طول، طوانی ترین دیوار قدیمی جهان می باشد. این دیوار در حدود 2300 سال قدمت دارد و قسمت اعظم آن در زمان سلسله مینگ ساخته شده است. البته طبق شواهد بدون هیچ دلیلی بیش از 1.3 این دیوار تاکنون ناپدید شده است. بخش بادلینگ معروف ترین و همچنین محبوب ترین بخش دیوار چین می باشد که بازسازی انجام شده در سال 1957 نیز از این بخش آغاز شده است. این دیوار بزرگ کاملا به هم پیوسته نیست و در جاهایی که رودخانه یا کوه بسیار بلند باشد، قطع می شود. دیوار چین در سال 1987 به ثبت میراث فرهنگی یونسکو رسیده است.

 

دیوار بزرگ چین

 

میدان تیانآنمن   /    Tiananmen Square

میدان تیانآنمن در اواسط خیابان چانگان درست در مرکز شهر پکن واقع شده است. این میدان اصلی ترین میدان شهر می باشد و شما می توانید از برج تیانانمن، بنای یادبود قهرمانان مردمی، تالار بزرگ مردم و پارک مائو زدونگ در اطراف آن دیدن کنید.

برج تیانآنمن  /   Tiananmen Tower

این برج در انتها شمالی میدان واقع شده است و در اوایل سال 1417 در زمان حکومت سلسله مینگ ساخته شده است. مهم ترین استفاده این برج در گذشته، برگزاری مراسم و اعلام امپراتور و جانشین بوده است. تا سال 1911 زمانی که آخرین پادشاه بر چین حکومت کند. به غیر از خانواده سلطنتی و اشراف زادگان هیچ کس نمی توانست وارد برج شود. اما در حال حاضر بازدید از این برج برای عموم آزاد می باشد. این برج قدیمی و دیدنی با 66 متر طول و 37 متر عرض و 32 متر ارتفاع، سالانه میزبان میلیون ها نفر بازدید کننده می باشد. در هنگام ورود به این ساختمان اجازه بردن هیچ کیف و کیسه ای را ندارید، در طبقه پایین برج محلی برای نگهداری کیف ها قرار داده شده است.

 

میدان تیانآنمن

 

بنای یادبود قهرمانان مردمی   /   Monument to the People's Heroes

بنای یادبود گرانیتی قهرمانان مردمی درست در مرکز میدان تیانآنمن قرار گرفته است. این اثر توسط یک معمار چینی به نام لیانگ سیچنگ در سال 1352 میلادی برای یادبودی از افرادی که در مبارزات چین در دو قرن 19 و 20 کشته شده اند، ساخته شد. کار این اثر در سال 1352 میلادی آغاز و در سال 1358 میلادی به اتمام رسید. روی این اثر تاریخی ارزشمند نوشته هایی از رئیس مائو حکاکی شده است.

تالار بزرگ مردمی  /   Great Hall of the People

این تالار بزرگ محل جلسات کنگره ملی مردمی چین و همچنین محل مهمی برای دیگر فعالیت های سیاسی و دیپلماتیک این کشور می باشد. ساختمان این تالار در سال 1959 میلادی در ضلع غربی میدان تیانآنمن ساخته شده است. ساختمان این تالار از سه بخش تالار مرکزی، تالار بزرگ و تالار مهمان تشکیل شده است. تالار بزرگ که تماماً با سنگ های مرمر و چراغ های کریستالی تزئین شده است در جلو، و تالار بزرگ درست در پشت تالار مرکزی با 10000 صندلی و تالار مهمان با فضایی بسیار زیاد و 5000 صندلی در پشت تالار بزرگ واقع شده است.

 

بنای یادبود قهرمانان مردمی

 

معبد بهشت   /    Temple of Heaven

معبد بهشت یکی از درخشان ترین معماری های باستانی چین و شاهکاری برجسته از ساختمان های کلاسیک امپریالیستی در طول تاریخ چین می باشد. این معبد در سال 1420 ساخته شده است و پس از آن در زمان دو سلسله مینگ و چینگ گسترش یافت. این معبد مکانی مقدس برای امپراتوری و هم اکنون برای مردم چین می باشد. این معبد در سال 1998 در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

این معبد در منطقه مرکزی شهر پکن قرار دارد و در فصله کمی از جاهای مهم شهر قرار دارد. معبد بهشت در فاصله 6 کیلومتری از شهر ممنوعه، 5 کیلومتری از میدان تیانآنمن، 21 کیلومتری از کاخ تابستانی و 75 کیلومتری از دیوار بزرگ قرار دارد.

 

معبد بهشت

 

کاخ تابستانی   /    Summer Palace

کاخ تابستانی، زیباترین قصر سلطنتی چین یکی از محبوب ترین جاذبه های پکن در حومه غربی شهر می باشد. همانطور که از نام قصر پیداست، این قصر محل گذراندن تابستان امپراتورها بوده است. این کاخ بزرگ و زیبا، مجتمعی بزرگ متشکل از باغ ها، کاخ ها، دریاچه ها و تپه های سرسبز می باشد؛ که در سال 1998 به ثبت میراث جهانی یونسکو رسیده است. کاخ تابستانی در ناحیه هیدن در حدود 15 کیلومتری مرکز پکن، 21 کیلومتری معبد بهشت، 19 کیلومتری شهر ممنوعه و 20 کیلومتری میدان تیانآنمن قرار دارد.

 

کاخ تابستانی

 

معبد لاما  /   Lama Temple

معبد لاما یا کاخ صلح و هماهنگی در سال 1694 میلادی، در زمان حکومت سلسله چینگ در بخش شمال شرق چین ساخته شده است. این معبد که یکی از بزرگترین معابد بودایی تبتی دنیا می باشد با معماری منحصر به فردش، همه رو شگفت زده کرده است. این معبد در حدود 6.6 هکتار مساحت و 661 اتاق دارد، و در گذشته محل زندگی شاهزادگان بوده است. اما در حال حاضر یک معبد مقدس در میان مردمان چین می باشد. معبد لاما در فاصله حدودا 6 کیلومتری و 30 دقیقه ای از میدان تیانآنمن قرار دارد.

 

معبد لاما

 

لشکر سفالین چین  /    Terracotta Army

کین شی هوانگ اولین امپراتور کشور چین می باشد که پس از 200 سال جنگ و درگیری، در آخر توانست با متحد کردن تمامی استان های این کشور و انتخاب پایتخت خود در شهر شیان یانگ به قدرت بالایی دست یابد. این حاکم قدرتمند که بسیار بی رحم نیز بوده است موسس سلسله کین بوده و از سال 207 تا 221 میلادی بر این کشور حکومت کرده است. امپراتور کین شی هونگ در زمان حکومت خود بنای های خاص و بزرگ  متعددی ساخته است.

مهم ترین و مشهور ترین بنایی که این امپراتور دستور ساخت آن را داده است. آرامگاهی بزرگ می باشد که توسط 6 هزار سرباز ساخته شده از سفال محافظت می شده است. این آرامگاه در شهر باستانی شی آن ساخته شده بود و پس از مرگ هوانگ به مدت 2 هزار و 200 سال مخفی مانده یا مخفی شده بود. تا سال 1974 که کشاورزان چینی در هنگام کار بر روی زمین هایشان به طور اتفاقی این معبد را پیدا کردند. از آن زمان تاکنون مجسمه های 7000 سرباز، 120 کالسکه نظامی و 520 اسب به علاوه 2000 پیکره انسان پیدا شده است.

 شهر سفالین از شهر پکن کمی دور می باشد. اما حال که شما هزینه بلیط هواپیما پکن، رزو هتل و ... را پرداخت کرده اید؛ سعی کنید برای بازدید از این آرامگاه نیز زمان بگذارید و بازدید از آن را به هیچ عنوان از دست ندهید.

 

لشکر سفالین چین

 

پارک المپیک پکن   /    Beijing Olympic Park

شهر پکن به اندازه ای جاههای دیدنی دارد که نمی توان دریک مقاله و یا حتی در یک سفر تمامی آن ها را معرفی یا مشاهده کرد. یکی دیگر از جاذبه های متفاوت و دوست داشتنی این شهر، البته از نوع مدرن آن، پارک المپیک پکن می باشد. این پارک برای بازی های المپیک سال 2008 که در این شهر برگزار شد بود، ساخته شده است. این پارک بزرگ با معماری منحصر به فرد و فوق العاده دیدنی شامل زمین های ورزشی بسیار زیاد و متعددی همچون میدان تیراندازی، مرکز تنیس، زمین هاکی و ... می باشد.

 

پارک المپیک پکن

 

خیابان وانک فوجینگ  /   Wangfujing

این خیابان شلوغ ترین بخش شهر پکن با انوع سرگرمی ها و رستوران ها می باشد که در آن اجازه عبور هیچ خودرویی وجود ندارد. در طول سفر خود حتما زمانی برای استراحت در این قسمت از شهر اختصاص دهید.

 

خیابان وانک فوجینگ

آژانس هواپیمایی طاها گشت