آژانس هواپیمایی طاها گشت لطفا منتظر بمانید...

جاهای دیدنی آنکارا در سال 2019

  • تاریخ : 27 خرداد 1398
  • نویسنده : تیم خبری طاهاگشت
  • بازدید : 1983

جاهای دیدنی آنکارا در سال 2019

تا حرف از سفر به ترکیه می شود نام استانبول و آنتالیا مطرح می شود. اما ترکیه به اندازه ای جذاب و دیدنی است که به جرئت می توان گفت هر شهر آن چیز جدیدی برای ارائه دارد. اب و هوای عالی، مناظر تاریخی، فضاهای گردشگری بکر، حمام های ترکی و سنتی، مراکز خرید مدرن، غذاهای متفاوت و ... همگی از مواردی می باشند که ترکیهرا بسیار محبوب کرده است. این کشور به تعداد بسیاری شهر کوچک و بزرگ تقسیم شده است، اما در میان تمام این شهر های دیدنی پس از شهر توریستی استانبول آنکارا پایتخت این کشور بهترین و بزرگ ترین شهر ترکیه می باشد. این شهر شاید بیشتر مقصد سفر های کاری باشد، و از امکانات گردشگری استانبول به خوبی برخوردار نباشد، اما خود به اندازه ای زیبا و خاص است که توجه هر بیننده ای را به خود جلب کرده است.

اگر برای چندمین بار است که به ترکیه سفر می کنید، آنکارا نیز می تواند انتخاب جذابی برای مقصد بعدی شما باشد. مطمئن باشد که با دیدن جاهای دیدنی انکارا و عاشق این شهر شده و دوباره به آن بازخواهید گشت.

آنکارا پایتخت و دومین شهر بزرگ ترکیه، پس از استانبول مطرح ترین شهر این کشور می باشد. این شهر بزرگ مرکز فعالیت اقتصادی و تجاری کشور بوده و خانه اکثر شرکت ها و ادارات این کشور می باشد. به همین دلیل است که اکثر مسافران این شهر به قصد تجارت و یا ملاقات کاری وارد این شهر می شوند. اما در ادامه که با مهم ترین جاذبه ها و مکان های دیدنی این شهر بیشتر آشنا شویم متوجه خواهید شد که این شهر نیز به اندازه دیگر شهر های دیدنی ترکیه جذاب و دیدنی می باشد.

 

جاهای دیدنی آنکارا در سال 2019

 

آنیت کابیر آنکارا

آنیت کابیر کلمه ای ترکیه ای و به معنای محل دفن یا قبر می باشد. آنیت کابیرآتاتورک در آنکارا نیز محل دفن کمال پاشا آتاتورک ترکیه، بزرگ مرد این کشور می باشد. مصطفی کمال پاشا آتاتورک فردی با استعداد در زمینه امور نظامی بوده، که در اوایل قرن بیستم موفق به سرنگونی امپراطوری عثمانی و تاسیس جمهوری ترکیه شد. کمال پاشا در سال 1934 توسط مجلس استانبول لقب آتاتورک را به معنای پدرترک می باشد را گرفت. و تا به امروز که حدود 80 سال از مرگ وی می گذرد، آتاتورک هنوز هم بسیار محبوب و مورد احترام مردم این کشور می باشد.

به دلیل محبوبیت این مرد بزرگ در میان مردمان ترکیه، مقبره ای خاص و بزرگ نیز برای او ساخته شده است. آنیت کابیر، محل دفن بزرگ مرد ترکیه، به دلیل معماری خاص و فضایی بزرگ محل برگذاری بسیاری از جشن های ملی این کشور می باشد. البته به غیر از زمان های جشن های ملی که فضایی بسیار خاص بر آنیت کابیر حکم فرما می شود، زمان های عادی نیز مکانی بسیار دیدنی و خاص می باشد.دیدن از آنیت کابیر جذابیتی خاص دارد.

 

آنیت کابیر آتاتورک

 

قلعه آنکارا

یکی از جاذبه های مهم و تاریخی در شهرآنکارا ترکیه، قلعه باستانی آنکارا می باشد.این قلعه که مربوط زمان قرون وسطی در ترکیه می باشد. در حال حاضر نماد پایتخت کشور توریستی ترکیه شناخته می شود. شاید بازدید از مکان های تاریخی برایتان جذاب نباشد. اما سعی کنید بازدید از این قلعه را از دست ندهید چرا که با معماری و نمایی جذاب نشان از ذوق و هنر مردمان ترکیه در گذشته دارد.

این قلعه یکی از استحکامات این کشور بوده و بارها در طول تاریخ مورد حمله و تخریب قرار گرفته تا به شکل امروزی درآمده است. قلعه آنکارا با حدود 1600 سال قدمت و ارزش تاریخی که دارد بسیار مورد توجه گردشگران و باستان شناسان از سراسر جهان قرار گرفته است.

یکی از ویژگی هایی که این قلعه را از دیگر جاذبه های آنکارا متمایز می کند. معماری استوار و زیبا آن پس از این همه سال با کمترین ترمیم ها می باشد. همان طور که می دانید اکثر مسافران و افرادی که اقدام به خرید بلیط هواپیما آنکارا می کنند قصد سفر کاری دارند. اگر شما نیز به جهت فعالیت های اقتصادی وارد این شهر شدید، سعی کنید در صورت ممکن از این قلعه دیدن نمایید.

 

قلعه آنکارا

 

پارک جنگلی آتاتورک

در سال 1925 میلادی به دستور مصطفی کمال پاشا، پارک جنگلی خصوصی راه اندازی شد. که پس از 12 سال در سال 1937 آن را به دولت ترکیه اهدا کرد. البته قبل از آن در سال 1933 دستور ساخت بغ وحشی به مساحت 32 هزار هکتار را نیز داد که هم اکنون یکی از بزرگترین باغ وحش های جهان می باشد.

در این پارک جنگلی که هم اکنون مورد استفاده عموم می باشد، خانه ای شبیه به خانه اصلی آتاتورک ساخته شده است. فضای سبز، کافه و رستوران های متعدد و امکانات تفریحی دیگر همگی باعث محبوب شدن این پارک جنگلی در بین مردمان محلی و گردشگران شده است.

در پارک جنگلی آتاتورک بخش های متعددی وجود دارد که هر کدام مخاطبان ویژه خود را دارد. به طوری که هر کس در این پارک به گونه ای سرگرم می شود و از آن لذت می برد. از بخش های متنوع و جذاب پارک آتاتورک می توان به باغ وحش، گلخانه ها، زمین های کوچک کشاورزی، کارخانه های تولید لبنیات، مسیر های پیاده روی و دوچرخه، رستوران ها و کافه های محلی و مدرن اشاره کرد.

 

پارک جنگلی آتاتورک

 

دریاچه گلباشی یا موگان

در فاصله 20 کیلومتری جنوب شهر آنکارا، شهر کوچکی به نام گلباشی وجود دارد که به دلیل زیبایی خاص و مناظر بکری که دارد، به منطقه ای توریستی و پرطرفدار برای پیک نیک تبدیل شده است. در این شهر دریاچه ای زیبا و خاص به نام دریاچه موگان وجود دارد که جذابیت و محبوبیت این شهر را دوچندان کرده است.

دریاچه موگان که به علت قرار گیری در مرکز شهر گلباشی، به دریاچه گلباشی نیز شهرت یافته است، در سال 1990 میلادی تحت حمایت سازمان زیست محیطی ترکیه قرار گرفت تا حد امکان از آسیب رسیدن به آن جلوگیری شود. دریاچه موگان با عمقی بیش از 5 متر در مساحتی حدود 5.61 کیلومتر مربع، هم اکنون جز جاذبه های  مهم آنکارا قرار دارد. دولت ترکیه در سال 2001 میلادی در کنار این دریاچه اقدام به ساخت پارک تفریحی به نام موگان کرد. این پارک هم اکنون با 601879 متر مربع مساحت در بخش غربی این دریاچه با منطقه ای محافظت شده برای پرندگان در حال انقراض، و با فراهم کردن امکانات تفریحی همانند رستوران، ماهی گیری، ورزش های آبی و ... بسیار مورد علاقه قرار گرفته است.

 

دریاچه گلباشی

 

آکواریوم آکوا وگا آنکارا

این آکواریوم که یکی از بزرگترین آکواریوم هایی است که تا به حال مشاهده کرده اید، در مرکز خرید ناتا وگا آنکارا قرار گرفته است. این آکواریوم بزرگ با 4.5 میلیون لیتر و حدود 12 هزار گونه جانوری آبزی، تصویر بسیار زیبایی از دنیا بی انتها زیر آب را به نمایش گذاشته است. در کل این مجموعه حدود 24 اکواریوم بزرگ وجود دارد که جانوران در آن براساس نوع و اندازه قرار گرفته اند.

از جانورانی که در این اکواریوم مشاهده خواهید کرد می توان به کوسه ها، ماهی های ناپلئون، دلقک ماهی و هزاران نوع ماهی و آبزی دیگر اشاره کرد. یکی از جذابیت این اکواریوم این است که محیط زندگی این جانوران را به طور کامل شبیه به محل زندگیشان طراحی و درست کرده است.

برای رفتن به آکواریوم آکوا وگا می توانید از تاکسی های شهری استفاده کنید. و اگر می خواهید کمیتر هزینه کنید، به راحتی می توانید با اتوبوس های شهری به آکواریوم بروید. برای رسیدن به این آکواریوم باید در ایستگاه باس استاپ ازاتوبوس پیاده شده و با کمی پیاده روی به مرکز خرید بروید.

 

آکواریوم آکوا گوا

 

 هزینه بلیط آکواریوم

این آکواریوم یکی از بهترین جاذبه های آنکارا به ویژه برای کودکان می باشد. آکواریوم آکوا وگا در تمام روز های هفته از ساعت 10 صبح تا 22 باز می باشد. البته در روزهای آخر هفته و تعطیلات رسمی ساعات کاری از ساعت 11 صبح تا ساعت 21 می باشد. هزینه بلیط این آکواریوم برای کودکان زیر دوسال رایگان، برای کودکان کمتر از 18 سال ده لیر و برای افراد بالای 18 سال 15 لیر ترکیه است.

مسجد حاجی بایرام آنکارا

این مسجد تاریخی واقع در محله اولوس آنکارا در سال 1714 به خواست نوه حاجی بایرام ولی ( بنیان گذار فرقه بایرامی ) به دست معمار مشهور ترکیه، سینان ساخته شد. تمامی دیوار های این مسجد زیبا با آجرها و مصالح و قطعات سبز رنگ ساخته و تزئین شده است. این مسجد که به سبک بناهای قرن 17 و 18 ساخته شده، درست در کنار مقبره حاجی بایرام قرار دارد، هم اکنون این مسجد محلی برای برگزاری برخی مراسم های رسمی و غیر رسمی مردم آنکارا و مکان دیدنی مهمی برای گردشگران این شهر می باشد. این بنا تاریخ درست پس از معبد مشهور آگوستوس قرار گرفته و به راحتی از تمام نقاط شهر با اتوبوس و مترو می توان به آن دسترسی پیدا کرد.

 

مسجد حاجی بایرام

 

مسجد کجاتپه

در شهر آنکارا شاهد مساجد تاریخی و جدید بسیاری می باشید . اما یکی دیگر از مساجد مهم این شهر و شاید بتوان گفت مهم ترین آن ها مسجد کجاتپه در منطقه کیزیلای آنکارا می باشد. در هشتم ماه دسامبر سال 1944 میلادی، احمد احمدی آکسکی، معاون رئیس جمهور امور مذهبی ترکیه به همراه هفتاد و دو عضو بنیانگذار جامعه ای به نام -جامعه برای ساخت یک مسجد در شهر آنکارا- را تاسیس کردند. در سال 1947 این گروه خواستار برگزاری پروژه ای توسط معماران برجسته شهر شدند. اما  هیچ یک از طرح های ارائه شده پذیرفته نشد تا سال 1956 که زمینی برای این طرح توسط نخست وزیر آن زمان ترکیه به این کار اختصاص داده شد و دوباره درخواست ساخت پروژه به جریان افتاد. و در نهایت بین حدود 36 طرح، طرح این مسجد انتخاب و در سال 1967 شروع به ساخت شد. هم اکنون این مسجد بزرگ که از سراسر آنکارا نیز قابل مشاهده می باشد با معماری خاص خود بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

این مسجد در زمینی به مساحت 4500 متر مربع به سبک معماری زمان عثمانی ساخته شده است. و دارای 4 مناره بلند به ارتفاع 88 متر و 4 نیم گنبد در اطراف گنبد اصلی می باشد. مناره های مسجد کجاتپه در طول شب نیز از تمام شهر دیده می شود.

 

مسجد کجاتپه آنکارا

 

برج آتاکوله

یکی از مکان های تفریحی و دیدنی پایتخت زیبا ترکیه برج آتاکوله در مرکز این شهر می باشد. این برج که در حدود 125 متر ارتفاع دارد، در سال 1987 میلادی شروع به ساخت کرد و پس از دو سال به بهره برداری رسید. هم اکنون این برج یکی از نماد های شهر آنکارا محسوب می شود که تقریبا از همه جای این شهر قابل مشاهده می باشد. در  بالای برج آتاکوله رستوران گردان بزرگی وجود دارد که از آن بالا تمام آنکارا قابل مشاهده و زیرپای شما خواهد بود. در بالای این برج تفریح های هیجان انگیز دیگری همچونپرش با چتر و ... نیز وجود دارد.

اگر به دنبال سفری متفاوت و آرام می گردید، آنکارا می تواند مقصد و انتخاب مناسبی باشد. در این بخش از سایت به راحتی می توانید بلیط هواپیما آنکارا خود را با مناسب ترین قیمت و در هر زمان که بخواهید خریداری کنید.

 

برج آتاکوله

 

محله تاریخی هامامونو

یکی از بخش های جذاب و بسیار محبوب آنکاراف محله تاریخی هامامونو در این شهر می باشد. در این محله قدیمی تمام خانه ها و ساختمان ها به سبک معماریزمان عثمانی و با چوب ساخته شده است. این محله درست در پایین قلعه آنکارا قرار دارد. در این محله تاریخی رستوران، کافه، فروشگاه سوغات و صنایع دستی زیادی وجود دارد. بازدید از این محله قدیمی در شب نیز بسیار جذاب می باشد و می تواند تجربه و خاطره ای فراموش نشدنی از آنکارا را برای شما به همراه داشته باشد.

تقریبا هزینه های سفر به این شهر همانند استانبول و شاید کمی ارزان تر باشد. اما برای اطمینان می توانید برای رزرو هتل  خود هم اکنون از این قسمت اقدام به خرید نمایید. و بلافاصله واچر خود را دریافت نمایید.

 

محله تاریخی هامامونو آنکارا

 

معبد یا عبادتگاه آگوستوس

این عبادتگاه که در کنار مسجد حاجی بایرام در منطقه اوموس واقع شده است، یکی از مهم ترین جاذبه های آنکارا می باشد که به هیچ عنوان بازدید از آن را نباید از دست داد. این عبادتگاه قدیمی برای یادبود آگوستوس، بنیانگذار امپراتوری روم، توسط شاه غلاطیه ساخته شد. این عبادتگاه تاکنون بار ها مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته است. اما امروزه با  وجود مراقبت های بسیاری که صورت می گیرد تنها خرابه و قسمتی از آن باقی مانده است. سالم ترین سنگ نوشته این معبد شرح حال زندگی اگوستوس به دست خود او بوده است که هم اکنون در دیوار های این معبد وجود دارد.

 

عبادتگاه آگوستوس در آنکارا

 

موزه تمدن آناتولی آنکارا

موزه تمدن آناتولی، موزه ای بسیار خاص و جذاب می باشد که  آثاری از گذشته زندگی آناتولی را به نمایش عموم گذاشته است. در واقع این موزه خانه چندین بنا تاریخی و موزه هایی  راجع به دوره های گوناگون تاریخ این شهر می باشد. این موزه که اصلی ترین و  بزرگ ترین موزه ترکیه می باشد در سال 2002 بهترین موزه اروپایی شد.

این موزه در بخش جنوبی قلعه آنکارا قرار گرفته و از دو ساختمان کاملا مجزا که هر کدام آثار دوره ای خاص از عثمانی را نشان می دهد تشکیل شده است.  ساعات کاری این موزه هر روزه از ساعت 8:30 تا 4 بعد از ظهر می باشد که هر نفر باید مبلغی حدود 15 لیر را برای ورودی بپردازند.

 

موزه تمدن آناتولی آنکارا

آژانس هواپیمایی طاها گشت