آژانس هواپیمایی طاها گشت لطفا منتظر بمانید...

تکان های هواپیما: علت + راهنمای کامل کنار آمدن با آن

  • تاریخ : 24 بهمن 1398
  • نویسنده : تیم خبری طاهاگشت
  • بازدید : 3297

تکان های هواپیما

تکان های هواپیما یکی از غیرقابل پیش بینی ترین پدیده ها در طول سفر هوایی می باشد که امکان دارد در هر پرواز و با هر ایرلاینی رخ دهد.

راحت ترین قسمت سفر هوایی خرید بلیط هواپیما می باشد. در ادامه این سفر با مسائلی رو به رو هستید که با آگاهی و راه های مقابله با آن ها می توانید سفری آرام و بدون دردسر داشته باشید.

یکی از مهم ترین این مسائل تکان های هواپیما می باشد که می تواند برای افرادی که ترس از پرواز ندارند نیز آزار دهنده و ترسناک باشد. به همین دلیل تیم خبری طاهاگشت این مقاله را به تکان های هواپیما و راهنمای کامل کنار آمدن با آن اختصاص داده است.

 

تکان های هواپیما

 

چه عواملی باعث تکان های هواپیما می شود؟

علی رغم استرس و ترسی که تکان های هواپیما ایجاد می کند، این تکان ها تنها یک توده خشن آب و هوایی است که در اثر وزش باد، رعد و برق، جریان هوایی که حرکت یک جت ایجاد می کند، نزدیکی به کوه و وهستان، و یا حتی صاف بودن هوا برای هواپیمایی که در ارتفاع در حرکت است اتفاق می افتد.

به همین دلیل ممکن است در طول هر پرواز و در سفر با هر ایرلاینی این اتفاق رخ دهد. اما به طور کلی این تکان ها هیچ خطری برای مسافر و هواپیما نخواهد داشت. بدون شک هر چه مدل هواپیما نیز جدید تر باشد این تکان ها کمتر حس خواهد شد.

آیا تکان های هواپیما طبیعی است؟

همانطور که گفته شد این تکان ها برای هر هواپیما می تواند رخ دهد و کاملاً طبیعی نیز می باشد، اگر چه باعث احساس ترس بسیاری می شود. هواپیماهای مدرن به گونه ای طراحی شده اند که مقدار زیادی در مقابل تکان ها مقاومت می کنند.

خلبانان اکثر مواقع با توجه به گزارشات هواشناسی و رادار ها می دانند چه زمانی این تکان ها رخ خواهد داد. به همین خاطر در هنگام برخورد با این هوای ناپایدار در صورت وجود مسیری مشابه برای پرواز با کمک کنترل پرواز مسیر را عوض می کنند یا با هشدار دادن به مسافران و کاهش سرعت هواپیما قدرت این تکان ها را کاهش می دهند. که این امر احتمال خسارت هواپیما را بسیار کاهش می دهد و شاید حتی دیگر برای مسافران قابل درک نیز نباشد.

آیا تکان های هواپیما می تواند  مسافران را مجروح کند؟

در واقع بله ممکن است تکان های پرواز به مسافران نیز آسیب برساند، اما حوادث مرتبط با تکان های هواپیما به مراتب بسیار کمتر از آنچه فکر می کنید می باشند. براساس اطلاعات سازمان هوانوردی فدرال آمریکا، تعداد زخمی ها طی 16 ساله گذشته به طور متوسط سالانه 33 نفر بوده است که هیچ کدام اسیب جدی ندیده اند. این تعداد در سال 2017 به 17 نفر در سال نیز رسید. با توجه به این که در این کشور روزانه در حدود 2.6 میلیون مسافر جابه جا می شوند، شانس مجروح شدن در تکان های هواپیما بسیار کاهش می یابد.

برای جلوگیری از حوادث تکان های هواپیما چه کار کنیم؟

همیشه کمربند ایمنی خود را بسته نگه دارید. هر گاه از سرویس بهداشتی استفاده کردید و در صندلی خود قرار گرفتید، کمربند ایمنی را ببندید. آسیب های تکان های هواپیما اغلب به خاطر نبستن کمربند ایمنی اتفاق می افتد.

برای جلوگیری از حوادث احتمالی به نکاتی که مهمانداران اول پرواز می گویند توجه کنید، برای کودکان زیر دو سال خود از صندلی های ایمنی مخصوص کودک استفاده کنید.

تکان های هواپیما باعث سقوط هواپیما می شود؟

در پاسخی کوتاه می توان گفت بله، اما احتمال این اتفاق بسیار کم بوده و تاکنون هیچ سقوطی به خاطر این تکان ها گزارش نشده است. چرا که تمامی خلبانان برای مقابله با این تکان ها کاملاً آموزش دیده اند.

چگونه با ترس از تکان های هواپیما کنار بیاییم؟

ضربات و تکان های ناگهانی هواپیما که معمولاً در ارتفاع 35 هزار فوتی اتفاق می افتد، علت اصلی ترس از پرواز در افراد می باشد که حداقل یکی از ده نفر از آن رنج می برند. اما خوب است بدانید که هواپیما امن ترین و در عین حال راحت ترین وسیله حمل و نقل می باشد. با این وجود بسیاری از افراد به خاطر ترس از پرواز، با هواپیما سفر نمی کنند.

برای جلوگیری از این ترس چندین راه حل ساده وجود دارد که می توانید با رعایت آن ها میزان این ترس را به حداقل برسانید. این روش های همه توصیه های کاپیتان نلسون، خلبانی با تجربه برای کاهش ترس مسافرانش می باشد.

 

چگونه با ترس از هواپیما کنار بیاییم

 

به صداهای غیرعادی اهمیت ندهید

توضیح علت صداها در هنگام پرواز برای آرام کردن شخصی که تصور می کند هر صدایی به معنای سقوط هواپیما می باشد، کمک خواهد کرد. بنابراین اگر در طول پرواز صدای غیرمعمول شنیدید از یکی از خدمه کابین سوال کنید و توضیحات آن ها را بپذیرید.

صندلی را در جلوی هواپیما رزرو کنید

در قسمت جلو تکان های هواپیما خیلی کمتر احساس می شود. اگر امکان دارد در هنگام خرید بلیط هواپیما، صندلی خود را نیز انتخاب کنید. در غیر اینصورت زودتر به فرودگاه بروید و سعی کنید جز اولین نفرهایی باشید که کارت پرواز را دریافت می کنید، چرا که می توانید از مهماندار بخواهید صندلی شما را در قسمت جلو پرواز بدهد.

درون نی بدمید.

کاپیتان نیلسون برای مسافرانی که به راحتی آرامی نمی گیرند ترفند دیگری دارد. وی می گوید. یک نی به دست بگیرید و از طریق آن شروع به نفس کشیدن کنید چرا که با این کار جریان هوا ورودی ریه ها محدود شده و فشار خونی که به خاطر استرس بالا رفته است، کاهش پیدا می کند. همین کار باعث آرامش خواهد شد.

بارها و بارها اسم خود را بنویسید.

در مقابله با هر ترسی بهترین راه این است که ذهن خود را با مسائلی دیگر درگیر کنید. به گفته کاپیتان نیلسون برای فراموش کردن ترس از پرواز بر روی برگه بارها و بارها اسم خود را بنویسید. البته نوشتن با دست معمول کاری بسیار ساده می باشد، به همین خاطر این عمل را باید با دست دیگر خود انجام دهید تا کاملا ذهن شما را درگیر کند.

آژانس هواپیمایی طاها گشت