آژانس هواپیمایی طاها گشت لطفا منتظر بمانید...

درباره اسپانیا

  • تاریخ : 20 دی 1396
  • نویسنده : تیم خبری طاها گشت
  • بازدید : 1988

اسپانیا(Spain)

 

پایتخت: مادرید

زبان رسمی: اسپانیایی

نوع حکومت: پادشاهی

واحدپول: یورو (BRL)

مهم ترین شهرها: بارسلون، والنسیا، سیبا، ساراگوسا، مالاگا، موریسیا

مساحت: 030 504, کیلومترمربع

جمعیت: 03946, میلیون نفر

پیش شماره تلفن: 34+

دین: مسیحیت

اختلاف ساعت: 2:30-

موقعیت جغرافیایی، اقتصاد، آب وهوا:


 

کشور اسپانیا از نظر جغرافیایی در جنوب غربی اروپا واقع شده است که نصف النهار گرینویچ از نزدیکی شهر والنسیا واقع در این کشور عبور می کند. این کشور با مساحت حدود 000/030/504 کیلومترمربع پنجاه و یکمین کشور وسیع جهان می باشد و در میان کشورهای اروپای غربی دومین کشور پهناور محسوب می گردد. مساحت اسپانیا در مقایسه با ایران حدود یک سوم مساحت ایران است. همسایگان این کشور از شمال خلیج بیسکای (Biscay)، کشور فرانسه و آندورا می باشند، از شرق به دریای مدیترانه، جزیره بالئار و مالورکا متصل می گردد و از جنوب و غرب به ترتیب به اقیانوس اطلس و پرتغال محدود می شود.

نوار ساحلی اسپانیا حدود 4964 کیلومتر است که 82% از شبه جزیره ایبری متعلق به خاک این کشور می باشد که به همراه سرزمین اصلی و 2 جزیره معروف بالئار و کاناری کلیت این کشور را شکل می دهند.

اسپانیا از طریق تنگه معروف جبل الطارق از آفریقا جدا می شود و کوه پیرنه مرزبین کشور فرانسه و اسپانیا می باشد. این کشور تقریبا از تمامی جهات به آب دسترسی دارد و تنها از قسمت غربی و شمال غربی به پرتغال، فرانسه و آندورا محدود می شود. از لحاظ جغرافیایی اسپانیا به 3 منطقه کلی مجزا از هم تقسیم شده است.

. وسیع ترین بخش این کشور بخش مرکزی و فلات بزرگ اسپانیا است. اصلی ترین زمین های پست اسپانیا، شامل دره ابرو در شمال شرقی، جلگه ساحلی اطراف والنسیا در شرق و دره رود گوادل (کاستک) کیویر در جنوب می باشد.

.بخش های نسبتا مرتفع شرقی (که بلندترین قله اش، موناماکی است با ۳۱۸ متر ارتفاع)

.بخش جلگه ای پست مناطق ساحلی

مردم، شهرت و آشپزی :


 

کشور اسپانیا با جمعیت حدود 40 میلیون نفر در میان کشورهای اتحادیه اروپائی رتبه 5 و در جهان رتبه 56 را به لحاظ جمعیتی دارا می باشد. طبق قانون اساسی اسپانیا، این کشور دارای هیچ دین رسمی نمی باشد و آزادی اندیشه و مذهب تا جایی که در نظم اجتماعی اختلالی ایجاد نکند وجود دارد. اما به طور کلی حدود 96% افراد این کشور کاتولیک می باشند. از ویژگی های بارز اسپانیا عدم وجود نژاد پرستی است، به طوری که برخورد خوب و مناسبی با افراد خارجی دارند.

اسپانیا دارای غذاهای لذیذ و متنوعی است که از معروف ترین غذاهای این کشور می توان به " پاتاس براوس" اشاره نمود که تکه های سیب زمینی پخته شده از عمده ترین مواد تشکیل دهنده آن می باشد. سیب زمینی به کار برده شده در این غذا به صورت ترد و برشته است اما داخل آن نرم می باشد. سس به کار رفته در این غذا در نقاط مختلف اسپانیا متفاوت است اما به صورت یک قاعده کلی از سس آیولی که ترکیبی از سیر، روغن زیتون و تخم مرغ می باشد استفاده می شود.

"پائیا" از دیگر غذاهای معروف اسپانیایی است که ماده اصلی تشکیل دهنده این غذا برنج است که با سبزیجات معطر و غذاهای دریایی ترکیب می شود و طبخ آن در ماهی تابه ای با عمق کم انجام می گردد.

از دیگر غذاهای اسپانیایی می توان "سوکارات" را نام برد که همچون پائیا، برنج ماده اصلی تشکیل دهنده آن است و در ته ماهی تابه قرار می گیرد .

چوریزو (chorizo) نوعی سوسیس شیرین است که با ادویه در دو نوع دودی و غیر دودی موجود می باشد و نمک سود شده است و به صورت خشک شده در پیش غذاهای اسپانیایی یا تاپاس همچون سوپ ها استفاده می شود.

راتاتوی که یکی از غذاهای معروف فرانسوی می باشد در اسپانیا نیز به اسم پیستو (pisto) جزء غذاهای لذیذ به حساب می آید که از سبزیجات مغذی همچون گوجه، پیاز، بادمجان و کدو سبز تهیه می شود. این غذا در اسپانیا بیشتر به عنوان شام سرو می گردد که بسیار خوشمزه است.

 

اقتصاد اسپانیا :


 

کشور اسپانیا در سال 1986 جزء اتحادیه اروپا شد که کشوری توسعه یافته و پیشرفته به شمار می آید و از لحاظ قدرت اقتصادی جایگاه نهم را در جهان و پنجم را در اروپا داراست. طبق آمار سال 2006 درآمد ناخالص این کشور حدود 084/1 تریلیون دلار بوده است و نرخ بیکاری آن به حدود 6/7% رسیده بود. این در حالی بود که این نرخ در سال 1990 مرز 20% را رد کرده بود. متاسفانه از نقاط ضعف اسپانیا، تورم و اقتصاد زیر زمینی است که منجر به برخی مشکلات ساختاری در این کشور شده است.

 

آژانس هواپیمایی طاها گشت