آژانس هواپیمایی طاها گشت لطفا منتظر بمانید...

درباره سیشل

  • تاریخ : 20 دی 1396
  • نویسنده : تیم خبری طاها گشت
  • بازدید : 3250

سیشل(Seychelles)

پایتخت : ویکتوریا در جزیره ماهه

بزرگترین و مهمترین جزایر: ماهه، پراسلین، لادیگو، آلدابرا

اختلاف ساعت: 30+دقیقه

دین: کاتولیک کلیسای رم، پروتستان، هندو، اسلام

زبان رسمی: انگلیسی و فرانسوی

زبان تکلم: فرانسه بومی و کریول سیشل

واحدپول: روپیه سیشل(SCR)

مساحت:459 کیلومتر مربع

جمعیت: 92,000 نفر

پیش شماره: 248+

 

موقعیت جغرافیایی:

مجمع الجزایر سیشل، در نزدیکی آفریقا، شمال ماداگاسکار و غرب اقیانوس هند واقع شده است و همسایگانی چون: کومور، رئونیون، مائوت و موریس دارد.

کمترین جمعیت در بین کشورهای آفریقایی که تنها یک سوم جزیره مسکونی است، عضو اتحادیه آفریقا و کشورهای مشترک المنافع میباشد، دارای 115 جزیره؛ 45 جزیره گرانیتی سخت که قدیمی ترین و سخت ترین سنگ گرانیت جهان را دارد (جزایر درونی) مابقی جزایر مرجانی(جزایر قرمز یا بیرونی با عمق کم ) هستند.

جزایر با شن و ماسه هایی مرجانی در گروه غرب شامل: آلفونس، پلیکان، وارها ، سنت فرانسوا، پویوری، دسروچز، سنت جوزف، کارکاسی، پتی، بنیامین، فراری، چینی ها، ایل پل، دسی بل، کوکوس ، ماری لوئیس و در جنوب غربی سنت پیر، سیشت مرجانی در شمال، جزایری بنام های دنیس ، پرنده و در جنوب نیز پلت و کوتیوی را دارد.

سیشل در سال 1756 مستعمره فرانسه شد و از سال 1770 جزیره به شکل مسکونی درآمد، اما در زمان جنگ بریتانیا و فرانسه، نفوذ فرانسه بر سیشل کاهش یافت و دربین سالهای 1810 تا 1814 بریتانیا ، جزیره را به استعمارخود درآورد و تا انتخابات کشور این روند ادامه داشت. سیشل در انتخابات 1966 و 1970 از استعمار درآمد و در نهایت در سال 1976 به استقلال کامل رسید.

 

آب و هوا:

آب و هوایی دریایی و معتدل دارد و دما درتمام سال بسیارکم تغییرمیکند و به ندرت دمای هوا از 31 درجه سانتیگراد بیشتر میشود و به همین علت، آب و هوا را طبق سیستم کوین جنگلی و گرمسیری طبقه بندی کردند. از ماه می تا نوامبر نسیمی ملایم میوزد که لذت بخش ترین ماه سال بحساب میاید.

 

زیست محیطی:

سیشل، از سال 1993 رکورد بالاترین حفاظت طبیعی را دارد .کشور دارای 50% از مساحت حفاظت طبیعی کل زمین را داراست.

جزایر گرانیتی سیشل حدود 75 گونه گیاه بومی ، نادر و خاص شامل: کوکودیا(مهره عشق)، نارگیل، درخت چتر دریایی که گیاهی عجیب و خاص است و برای حفاظت آن تلاش بسیاری داشتند، انواع منحصربفردی از ارکیده در جزایر و رایت یاسمن که تنها در جزیره ARIDE پیدا میشود.

علاوه بر گیاهان، گونه هایی نایاب از جانوران ازجمله: بیش از 26 گونه خرچنگ آب شیرین در جزایر گرانیتی ، لاک پشتهای غول پیکر (با بیشترین تعداد در جزیره آلدابرا)دارد.

 

مردم و آشپزی:

دراین کشور نژادهای متعددی از مردم زندگی میکنند که بیشتر مهاجرین از کشورهای آفریقا، هند، چین و فرانسه بودند.

این تنوع نژادی در ترکیب غذاهای فرانسوی، چینی، هندی و آفریقایی در سیشل موثر بوده است.

خوراکهای اصلی در سیشل، شامل : سخت پوستان ، غذاهایی با سبک هندی، ماهی و غذاهای دریایی(بخارپز، پیچیده در برگهای موز، سوخاری، دودی و کبابی) که اکثرا با برنج سرو میشود.

محصولات اساسی غذایی شامل: نارگیل، انبه، درخت نان، ماهی، کاری مرغ، غذاهایی با گلهای طبیعی و شیرنارگیل میباشد.

آموزش و پرورش:

تا اواسط قرن نوزدهم میلادی ، تحصیلات رسمی در کشور بسیار کم بود و درسال 1851 کلیساهای کاتولیک و کلیسای آنگلیکان(پروتستان) برای تعلیمات دینی دختران و پسران افتتاح شد و برادران دینی و راهبه ها به خارج ازکشور فرستاده می شدند و در سال 1981 سیستم آموزش و پرورش رایگانی، بنابر نیازهمه کودکان تاسیس شد.

 

موسیقی:

موسیقی سیشل بازتابی است از فرهنگهای متفاوتی که در سالهای متوالی در این کشور سکونت داشتند، از ریتم های آفریقایی تا برخی از سبکهای برزیلی، موسیقی هندی و جزایر اطراف سیشل را شامل میشود.

موسیقی های محلی ازجمله: کونتردنس انگلیسی، پولکا و مازورکا فرانسوی، پاپ و سگا موریسی، و نوعی موسیقی کوبه ای بنام کونتومبلی (ترکیبی از ریتمهای بومی و بنگا) کنیایی و موتای سوکوز هندی میباشند.

گردشگری:

درسال 1971 فرودگاه بین المللی سیشل افتتاح شد و از آن پس، گردشگری رونق یافت و دولت شروع به سرمایه گذاری خارجی( بروز رسانی هتلها و سایر خدمات) کرد.

بیشتر اقتصاد جزیره از صنعت گردشگری ، کشاورزی و انواع صادرات (گیاهان معطر، چای) تامین میگردد.

مردم سیشل، سبک معماری و هنری خاصی را در ساخت و ساز انواع شیروانی ها و بالکن هایی بزرگ (برای لذت بردن از مناظر و آب و هوای اقیانوسی بیرون ازخانه) استفاده کردند، که همین سبک و روند طراحی خاصشان از جاذبه های گردشگری میباشد.

سیشل، تفریحات آبی زیادی ازجمله: گشتهایی با قایق های بادبانی، غواصی، شنا، موج سواری، پرش با چترنجات، ماهیگیری و اسکی روی آب را دارد.

بهترین زمان برای سفربه سیشل، بستگی به سبک تفریحات و علاقه فرد دارد، بطور مثال: آوریل: فصل زادو ولد و تماشای پرندگان، می تا سپتامبر: فصل آشیانه سازی پرستوی سیاه، مارس تا می، سپتامبر تا نوامبر: غواصی و مسابقات ماهیگیری در اکتبر تا آوریل و پیاده روی یک تفریح همیشگی بحساب میاید.

آژانس هواپیمایی طاها گشت