آژانس هواپیمایی طاها گشت لطفا منتظر بمانید...

درباره مالزی

  • تاریخ : 20 دی 1396
  • نویسنده : تیم خبری طاها گشت
  • بازدید : 2264

مالزی

پایتخت = کوالالامپور

پایتخت اداری = پوتراجایا

زبان رسمی = زبان مالایی

مساحت = ۳۲۹٫۷۵۸ کیلومتر مربع

جمعیت = ۳۰٬۴۴۸٬۶۰۰ نفر

واحد پول = رینگیت

شهرهای مهم = جوهور/ کداه/ پاهنگ/ نگری سمبیلان/ کلانتان/ پراک/ سلانگور/ پرلیس / ترنگانا

مذهب = اسلام /بودائیسم/مسیحیت/هندوئیسم

پیش شماره = 60+

اختلاف ساعت = 6ماه اول سال 3.5+ و در 6ماه دوم 4.5+

 

یکی از کشورهای زیبای جنوب شرق آسیا با ترکیبی از نژادها و فرهنگ های مالایی، هندی و چینی است. با وجود آنکه فرهنگ مالایی فرهنگ غالب مالزی است اما سایر فرهنگ ها نیز دارای آزادی کامل هستند.

به دلیل تلاقی فرهنگ های شرق و غرب ، تنوع غذایی و طعم های بی نظیر زیادی در این منطقه به چشم می خورد.

کشور مالزی از دو بخش مجزای غربی و شرقی تشکیل شده است که توسط دریای چین جنوبی از هم جدا شده است.

شبه جزیره مالزی یا مالزی غربی از شمال دارای مرز خشکی با تایلند بوده و مالزی شرقی یا برونئوی مالزی که با مالزی هم مرز است.

قسمت شرقی از نظر جغرافیایی بسیار ناهموار بوده و دارای رشته کوه های بسیاری است که کوه کیانابالو به ارتفاع حدود 4000 متر( بلندترین قله جنوب شرق آسیا) در این منطقه واقع شده است.

آب و هوای مالزی

مالزی به دلیل قرارگیری در نزدیکی خط استوا از آب و هوای نسبتا گرم، مرطوب و بارانی است.

بیشترین میزان بارندگی در ماه های آپریل و نوامبر می باشد به طوری که این کشورذ را در رتبه ششم از نظر بارندگی قرار داده است.

     

تاریخچه مالزی

این کشور دارای 5 دوره تاریخی می باشد: قرون آغازین، دوران ترقی ملاکا، دوران استعمار مالایا، دوران استقلال و ایجاد مالزی و دوران پس از استقلال.

 

قرون آغازین زندگی آغازین به حدود چهل هزار سال پیش از میلاد مسیح درغارهای نیاه باز می گردد. ساکنان ابتدایی از چین و تبت به سمت جنوب شرقی آسیا و شبه جزیره مالایا مهاجرت کردند.

دوران ترقی ملاکا شاهزاده سوماترایی در قرن 15 ملاکا را بنیانگذاری کرد. در قرن 16 به تصرف پرتغالی ها درآمد و در قرن 17 با غلبه هلندی ها بر پرتغالی ها آن را تحت سلطه خود درآوردند.

دوران استعماری مالایا اشغال سنگاپور توسط انگلیسی ها آغازگر این دوره در قرن 19 بود. هلندی ها بعد از توافق با انگلی سی ها، ملاکا را به آن ها واگذار کردند.

 

دوران استقلال

نیروهای ژلپنی با اشغال کشور در زمان جنگ جهانی دوم آغازگر این دوره بودند که مجددا بعد از شکست نیروهای ژاپنی به اشغال نیروهای انگلیسی درآمد.

اتحاد سنگاپور، مالزی، صباح و ساراواک به ایجاد اتحادیه مالزی انجامید.

دوران پس از استقلال سنگاپور در سال 1965 با جدایی از مالزی استقلاق خود را اعلام کرد. مناظر فیزیکی کشور نیز در این دوران بواسطه پروژه های متعدد و کلان تغییر چشمگیری پیدا کرد.

آژانس هواپیمایی طاها گشت