آژانس هواپیمایی طاها گشت
آژانس هواپیمایی طاها گشت
آژانس هواپیمایی طاها گشت

درباره استانبول

 • 13 دی, 1396
 • نویسنده : تیم خبری طاها گشت
 • 1167 بازدید

استانبول (Istanbul )

این شهر بزرگ ترین شهر ترکیه شناخته شده است که با بیش از 14 میلیون نفر جز پرجمعیت ترین شهرهای جهان به شمار می رود که به عنوان یکی از مهم ترین مقصد های گردشگری شناخته شده است. همچنین استانبول را میتوان تنها شهر بزرگ دنیا دانست که در دو قاره قرار دارد.

استانبول( قسطنطنیه) در گذشته پایتخت روم شرقی بوده است و کنستانتین(پادشاه رومی) قصد داشت تا نام این شهر را روم جدید بگذارد اما موفق نشد. از دیگر نام های قدیمی استانبول در زبان فارسی میتوان به تخت روم یا قیصر زمین اشاره کرد.

بعد از رومیان از سال 1453 عثمانی ها بر شهر تسلط پیدا کردند و تا سال 1922 در استانبول حکومت می کردند.

با تشکیل جمهوری ترکیه در سال 1923، پایتخت ترکیه از استانبول به آنکارا انتقال یافت اما همچنان استانبول پایتخت فرهنگی،تاریخی و اقتصادی ترکیه شناخته می شود.

شهر استانبول در میان دریای سیاه و دریای مرمره واقع شده است و از لحاظ آب و هوا دارای تابستان های گرم و مرطوب و زمستان های بارانی و برفی مخصوصا در ماه های دسامبر و مارس است.

بهترین زمان برای سفر به استانبول بهار و اوایل پاییز میباشد.

 

جاذبه های گردشگری

 

کاخ توپکاپی (Topkapi Palace)

کاخ توپکاپی از سال 1465 تا 1856 علاوه بر محل زندگی سلاطین عثمانی به عنوان مقر حکومتی نیز بوده است و از سال 1942 تبدیل به موزه شده است.

تا قرن 18 به کاخ سرای جدید عامره نیز می گفتند. بعد از آن نام کاخ از دروازه ای رو به دریا(در مقابل توپکاپی) که در آتش سوزی از بین رفته، گرفته شده است.

کاخ شامل چهار حیاط اصلی است که حیاط اول از دیگر حیاط ها بزرگتر می باشد. حیاط دوم دارای پرنده گان و طاووس ها ی زیبایی بوده که به حیاط سوم راه داشته است. به حیاط سوم قلب کاخ میگفتند و حیاط چهارم خصوصی تر از سایر حیاط ها که مخصوص شاه و خوانواده اش بوده است.

دروازه اول معروف به دروازه پادشاهی، برای ورود سلطان تعبیه شده بود. دروازه دوم با دو برج در دو سمت آن به عنوان دروازه تهنیت شناخته می شد( هر شخص با سلام و درود به سلطان از آن عبور می کرد) . دروازه سوم یا سعادت، به حیاط سوم راه داشت و افراد فقط با اجازه سلطان ازآن عبور میکردند.

از قسمت های مختلف کاخ می توان به حرم سرا،راه طلایی،اتاق خصوصی احمد شاه و هال شاهنشاهی اشاره کرد که در همه ی قسمت های آن ها معماری عثمانی به خوبی دیده می شود. فقط بازدید از قسمت های اصلی برای عموم امکان پذیرمی باشد.

مردم شهر کاخ را به عنوان شهر کوچکی دارای همه امکانات از جمله بیمارستان،مسجد ، مدرسه و ... توصیف می کنند.

 

مسجد سلطان احمد (Sultan Ahmad Mosque)

در سال 1609 ساخت نخستین مسجد با عظمت عثمانی بعد از 40 سال حکومت آن ها به دستور احمد شاه و با الهام از مسجد ایاصوفیه شروع شد و تا سال 1616 ادامه پیدا کرد.

این مسجد را به خاطر تزیینات داخلی به عنوان مسجد آبی هم میشناسند که معماری مسجد ترکیبی از معماری سنتی اسلامی و مساجد بزرگ دوره کلاسیک است .

مسجد با بیش از 200 پنجره، محرابی شبیه به مسجد سلیمانه( مرمری با کنده کاری ظریف) و 6 مناره، در تمامی استانبول منحصر بفرد است.

 

ایاصوفیه استانبول(Hagia Sophia)

ایا صوفیه به معنای حکمت مقدس، بین سال های 537 تا 1453 به عنوان کلیسا بیزانسی بوده است که پس از فتح ترکیه توسط حکومت عثمانی ها نقاشی های کلیسا به دستور سلطان سلیمان پوشیده شد و در سال 1453 به طور کامل تبدیل به مسجد گشت.

از سال 1935 تا به امروز ایاصوفیه توسط آتاتورک در قالب موزه به حیات خود ادامه می دهد و آخرین بازسازی صورت گرفته در سال 1993 توسط سازمان یونسکو بوده است.

مناره جنوبی مسجد از آجر قرمز و سه مناره ی دیگر( با قطرهای متفاوت) از سنگ آهک و سنگ ماسه ساخته شده اند. طراح آن ها معمار معروف ترکیه، سنان بوده است.

گنبد ایاصوفیه به عنوان جلوه ی اصلی آن دارای 40 پنجره در پایه است،نوری که توسط پنجره ها وارد بنا میشود فضای عرفانی مسجد را چندین برابر می کند.گنبد با ارتفاع 56 متر و قطر 31 متر بر روی چهار ستون قرار دارد و به خاطر وزن زیادش باعث تضعیف دیواره های مسجد شده است.

لازم به ذکر است که اولین نمونه گنبد های تاسچه ای در ایاصوفیه اجرا شدهاست.

در محل کنونی ایاصوفیه دو کلیسای دیگر قرار داشت که طی شورش ها در آتش سوزی نابود شدند و فقط سنگ های مرمری از کلیسای دوم به جا مانده است که در موزه ایاصوفیه قرار دارند.

مشخصه های اسلامی و مسیحی به طور همزمان در بنا دیده می شود و لازم به ذکر است که مسجد آبی استانبول و مسجد سلطان احمد هر دو با الهام از ایاصوفیه ساخته شده اند و بسیار به هم شباهت دارند.

مسجد سلیمانیه(Suleymaniye Mosque)

مسجد سلیمانیه در قرن 16 به وسیله معمار معروف ترکیه،سنان برای سلطان سلیمان ساخته شده است که پلان معماری آن طبق باسیلیکای بیزانسی میباشد.

سلیمانیه به عنوان بزرگترین مسجد استانبول شناخته می شود که ارتفاع گنبد اصلی آن 53 متر میباشد و بین سال های 1550 تا 1558 ساخت آن تکمیل شده است.

در سال 1660 مسجد در آتش سوزی صدماتی دید که در دوره ی مهمت شاه چهارم بازسازی آن صورت گرفت. همچنین در طی جنگ جهانی اول حیاط آن به عنوان محل نگهداری سلاح استفاده می شده است.

در پشت باغ مسجد، مقبره سلیمان اول به همراه دختر و همسرش،خرم سلطان قرار دارد که بازدید عموم امکان پذیر می باشد.

بازار استانبول(Grand Bazaar)

یکی از قدیمی ترین بازار های مسقف جهان که در سال 2014 رتبه نخست را از لحاظ بیشترین تعداد توریست به خود اختصاص داده است. تا قرن 19 به عنوان یکی از بی رقیب ترین بازارها از لحاظ کالا های با کیفیت و متنوع شناخته می شد.

دستور ساخت بازار توسط سلطان محمد فاتح در سال 1455 صادر شد و پایان ساخت آن در سال 1460بود که در سال 1844 نیز مرمت آن صورت گرفت.

نام بازار در ابتدا بزازستان به معنای بازار لباس فروش ها بود و هم اکنون کاپالی چارشی (بازار بزرگ) نامیده می شود.

ساختمان بازار با الهام از بناهای قرن 15 بنا شده و متشکل از ۶۰ راه‌ رو وحدود 3000 مغازه می باشد که روزانه تا400هزار توریست از آن بازدید می کنند.

کلیسای چورا(Chora Church)

کلیسا واقع شده در غرب استانبول است که شامل 3 قسمت ورودی،عبادتگاه و بدنه اصلی می شود و به عنوان نمونه خوبی از معماری بیزانس است.

چورا (به معنی خارج از شهر) امروزه توسط دیوارهای قسطنطنیه احاطه شده است ولی درقرن 5 خارج از شهر و در قالب کلیسا بنا گردید. سپس در قرن 16 توسط عثمانی ها تبدیل به مسجد شد و هم اکنون به عنوان موزه از آن بازدید می شود.

داخل آن نمونه های بسیار زیبایی از نقاشی فرسکو و موزاییک های بیزانس دیده میشود.

در قرن 12 بخشی از کلیسا به خاطر زلزله متلاشی شد و سپس ایزاک کومونوس(پسر سوم آلکسیس یکم،پادشاه بیزانس) به بازسازی آن پرداخت.

کلیسا سیسترن(Basilica Cistern)

ساختمان بنا مربوط به قرن 6 و دوره حکومت بیزانس می شود و تا قبل از آنکه تبدیل به آب انبار شود،کلیسا بوده است.

آب انبار دارای 336 ستون در 12 ردیف است که برای ورود باید 52 پله را طی کنید تا به آن برسید.

در بازسازی سال 1988 راهی چوبی بین ستون ها برای بازدید کننده ها اضافه شد.

دو سردیس مدوسا( موجود اساطیری یونانی) در قسمت شمالی سیسترن به صورت وارونه قرار داده شده است تا بر اساس افسانه ها نیروی منفی نگاه مستقیم را خنثی کند.

در قسمتی از سیسترن ستونی قرار دارد که شبیه اشک های جاری میباشد و مبنای آن هزاران کارگری است که در حال ساخت سیسترن در همان جا جان سپردند.

برج گالاتا(Galata Tower)

این بنای سنگی که به آن برج مسیح هم گفته می شود در سال 1348 در دوره جمهوری جنوا در قسطنطنیه ساخته شده است.

برج گالاتا مربوط به قرون وسطی می شود و به سبک رومانسک ساخته شده است که مدتی به عنوان زندان و مدتی هم به عنوان برج دیدبانی استفاده میشده است و در سال 1509 به خاطر زلزله صدماتی به آن وارد شد.

هنگامی که این برج ساخته شد در آن زمان با ارتفاع 67 متر بلند ترین سا زه ی شهر بود و هم اکنون در طبقه بالای آن رستوران و کافه ای وجود دارد که میتوانید در آنجا بهترین چشم انداز از استانبول را تجربه کنید.

گنبد مخروطی برج در گذشته از جنس چوب بوده است که در طوفان سال 1875 متحمل صدمات بسیاری شد به طوری که در آخرین بازسازی آن طی سال 1960 از بتون استفاده کردند.

آکواریوم استانبول(Turkuazoo)

یکی از پر بازدید ترین مکان های استانبول در مرکز خرید فروم واقع شده است و با مساحت حدود 8 هزار متر مربع جزو بزرگترین آکواریوم های دنیا محسوب می شود.

آکواریوم در اکتبر 2009 ساخته شد و طی یک سال اول بیش از 1 میلیون بازدید کننده داشت که تونل 80 متری آن شامل بیش از 10 هزار گونه ماهی و جانوران آبزی می شود.

کاخ دلمه باغچه(Dolmabahce Palace)

دلمه باغچه یکی از بهترین کاخ ها در قرن 19، اقامتگاه آخرین پادشاهان عثمانی و نخستین کاخ به سبک اروپایی شهر بوده است.

در بین سال های 1843 تا 1856توسط کارابت بالین ساخته شده است و لازم به ذکر است که آتاتورک(رهبر انقلاب ترکیه) از آن جا به عنوان کاخ تابستانی استفاده میکرد و سپس در سال 1938 در همان جا جان سپرد.

در معماری کاخ تلفیق معماری غربی و شرقی به خوبی دیده می شود که شامل 285 اتاق و 43 هال می شود و در 500 متری میدان تاکسیم قرار دارد.

چلچراغ موجود در کاخ به عنوان هدیه ای از طرف ملکه ویکتوریا از بزرگترین چلچراغ های دنیا محسوب می شود.

اسم کاخ به علت قرار گیری آن در میان باغی سرسبز است که از سه دروازه به نام های گنج، بوسفر و سلطان تشکیل است. از قسمت های مختلف داخلی کاخ میتوان به هال مخصوص سفیر، اتاق آتاتورک وحمام سلطان اشاره کرد.

میدان تاکسیم (Taksim Square)

میدان در قسمت اروپایی استانبول واقع شده است و هر ساله توریست های بسیاری به واسطه هتل ها، مغازه ها ،رستوران ها و فست فودهای بین المللی مثل مک دونالد، برگر کینگ و پیتزا هات جذب آن می شوند. هم چنین مکان مورد علاقه عموم برای برگزاری مناسبت های گوناگون مثل جشن سال نو و سایر جشن ها است.

تکسیم به معنای تقسیم بوده و علت نامگذاری آن لوله های آب شهری است که از مرکز میدان به دیگر قسمت های شهر منشعب می شود.

مترو مرکزی استانبول واقع در این میدان، دارای قدیمی ترین ریل قطار زیر زمینی بعد از لندن میباشد که در سال 1863 افتتاح و امروزه نیزمورد استفاده قرار می گیرد.

خیابان استقلال در زمان عثمانی ها به خیابان بزرگ معروف بود و مسافران استامبول در قرن 19 از آن به عنوان پاریس شرق یاد می کردند. طول این خیابان 3 کیلومتر است که در تمام ساعات شبانه روز جمعیت زیادی جهت استفاده از کافه ها و مراکز خرید درآن دیده می شود.

میدان را به عنوان قلب استانبول می شناسند و مجسمه یادبود جمهوریت که در واقع یاد بود استقلال ترکیه پس از جنگ است،از سال 1928 توسط پیترو کانونیکا در ابتدای خیابان استقلال واقع شده است.

جزایر پرنس(Princes islands)

چهار جزیره از 9 جزیره پرنس که در 20 کیلومتری جنوب استانبول و دریای مرمره واقع شده است، روزانه پذیرای بازدیدکنندگان بسیاری می باشد.

تورهای کشتی این جزایر، از سمت اروپایی استانبول و اسکله کاباتاش به سمت جزایر واقع در ناحیه آسیایی حرکت می کنند.

در جزایربه جز برای مواقع ضروری مثل آتش نشانی و پلیس استفاده از وسیله نقلیه ممنوع است و برای جا به جایی فقط از کالسکه و دوچرخه استفاده می شود که گردشگران می توانند بوسیله آن ها در کل جزیره به گشت و گذار بپردازند.

بویوک آدا بزگترین جزیره از این مجموعه با سکوتی دلپذیر، ویلا های زیبا و ساختمان های تاریخی ( از جمله کلیسای آیایورگی مربوط به قرن 6) مقصد خوبی جهت تعطیلات گردشگران می باشد.

نظرات کاربران

  no_records
  No Records Blog Comment

  درج نظر برای این مقاله

  /1000 0/1000 متن نظر شما باید بین ۱۰ تا ۱۰۰۰ کاراکتر باشد