آژانس هواپیمایی طاها گشت لطفا منتظر بمانید...

درباره آنتالیا

  • تاریخ : 13 دی 1396
  • نویسنده : تیم خبری طاها گشت
  • بازدید : 3368

آنتالیا(Antalya)

 

آنتالیا با بیش از یک میلیون نفر هشتمین شهر پر جمعیت ترکیه است که در میان رشته کوه توروس و دریای مدیترانه قرار دارد.

این شهر بزرگترین تفرجگاه ساحلی مدیترانه ای در ترکیه است که از حدود سال 1970 به منطقه توریستی تبدیل شد و رده چهارم را در جذب توریست بین الملل درسال 2010 به خود اختصاص داد.

نام شهر از نام پادشاه پرگامون (آتولوس دوم) گرفته شده که 150 سال قبل از میلاد شهر را پیدا کرده است و در آن زمان آتالیا و سپس آدالیا نامیده شد و نهایتا آنتالیا نام گرفت.

از سال 1207 تحت سلطه ترکان سلجوقی بود. بعد از آن در سال 1391حکومت عثمانی ها آغاز شد و طی جنگ جهانی اول تا سال 1921(استقلال ترکیه) ایتالیایی ها بر این شهر حکومت می کردند.

منطقه Kaleiçi (به معنی قلعه نظامی) ناحیه باستانی آنتالیا واقع در مرکز آن است که بناهای مربوط به دوره های عثمانی، رومی ،سلجوقی ،بیزانسی(از جمله برج ساعت) در آن به چشم می خورد.

از مناطق توریستی اطراف این شهر می توان به بلک، کمر، سیده، آلانیا و لارا اشاره کرد که زمین های معروف گلف LykiaLinks ، Carya Golf Club نیز در این مناطق قرار دارد.

آنتالیا دارای تابستان ها ی گرم و خشک و زمستان های معتدل است و بهترین فصل برای سفر به آنجا بهار (اوایل ماه اپریل) می باشد.

از سواحل معروف آنتالیا می توان به ساحل لارا و کنتی آلتی اشاره کرد که بیشتر هتل ها نیز در این سواحل قرار دارند.

 

جاذبه های گردشگری

 

پاموک کاله(Pamukkale)

 

پاموک کاله در روستایی به نام دنیزلی در 227 کیلومتری آنتالیا قرار دارد.

نام این منطقه به معنای قلعه پنبه ای است. این ناحیه از تراورتن(سنگ آهک متخلخل که از طریق کربن بر جای مانده از آب جاری به وجود می آید) تشکیل شده است.

هتل ها و جاده هایی که اطراف آن ساخته شده بود باعث خرابی منطقه می شد بنابراین پس از ثبت پاموک کاله به همراه شهر هیراپولیس در لیست میراث فرهنگی یونسکو در سال 1988 ، مورد تخریب قرار گرفتند. اکنون حتی ورود با کفش به این ناحیه ممنوع است و فقط قسمتی از آن به عنوان استخر در اختیار عموم قرار میگیرد.

پاموک کاله آنتالیا  

آسپندوس(Aspendos)

 

آسپندوس در 40 کیلومتری آنتالیا و جنوب ترکیه قرار دارد که ظرفیت آن حدود 15 هزار نفر می باشد.

به عنوان بهترین نمونه تئاتر رومی-یونانی در ترکیه شناخته می شودکه دارای 21 ردیف و ارتفاع 96 متر بوده که در دوره حکومت مارسوس توسط زنون(معمار یونانی) ساخته شده است.

آخرین بازسازی بنا مربوط به سال 1930است و هم اکنون نیز برای اجرای تئاتر، کنفرانس و مناسبت های مختلف( از جمله برگزاری فستیوال اپرا و باله ماه سپتامبر) از آن استفاده می شود.

آسپندوس آنتالیا

دروازه هادرین(Hadrian’s Gate)

 

دروازه هادرین (سه دروازه) در سال 130 میلادی برای بزرگداشت پادشاه رومی به همین نام که جهت بازدید به آنتالیا آمده بود، در منطقه پامفیلیا بنا شد.

دروازه شبیه به نمونه طاق نصرت های رومی است که گفته می شود در ابتدا دارای دو طبقه بوده اما طبقه دوم از بین رفته است .

زمان ساخت دو برجی که در دو سمت دروازه قرار دارند با دروازه هادرین متفاوت می باشد. برج سمت راست مربوط به دوره سلجوقیان بین سال های 1219 تا 1238 و برج سمت چپ که سنگ حک شده ای در بالای آن قرار دارد مربوط به دوره رومیان است.

علت سالم ماندن دروازه، وجود دیواره های شهر دور بنا در گذشته و حفاظت از آن می باشد که با فروریختن آن ها سر بیرون میاورد.

دروازه هاردین آنتالیا

مسجد مناره ییوْلی(Yivli Minare Mosque)

 

مسجد در سال 1230 در دوره سلجوقیان توسط علاءدین کیقاباد(سلطان سلجوقی) از مرمر و سنگ های مختلف بیزانسی و رومی ساخته شده است .

در سال 1373 به طور کلی بنا از ابتدا ساخته شد و در سال 1974 برای بازدید عموم بازگشایی شد. مسجد شامل بخش های مختلفی از جمله مدرسه عتابی ساخته شده در سال 1239 و بخش آرامگاه می باشد.

مناره ییْولی مسجد که به عنوان سمبلی از شهر آنتالیا شناخته می شود،دارای 38 متر ارتفاع و 90 پله بوده که روی صفحه ی مربعی بنا شده است.

مسجد مناره ییولی

موزه آنتالیا(Antalya Museum)

 

یکی از بزرگترین و مهمترین موزه های ترکیه، با مساحت 30 هزار متر مربع و 13 گالری( از جمله گالری خدایان و گالری Sarcophagi) توسط معلمی به نام سلیمان فکری بیرتن در سال 1922 در مسجد علاءالدین برای حفظ آثار تاریخی در جنگ جهانی اول به وجود آمد.

در سال 1972 به ساختمان امروزی منتقل شد و اکنون به عنوان موزه باستان شناسی آنتالیا نیز شناخته می شود. از افتخارات آن می توان به کسب جایزه ویژه شورای اروپا در سال 1988 اشاره کرد. بزرگترین و مهمترین موزه های ترکیه نیز به حساب می آید.

آثار موجود در آن مربوط به دوره های آناتولی، عصر حجر، رومیان و عثمانی ها است.

موزه آنتالیا

آبشار دودن(Duden Waterfall)

 

آبشار دودن در 28 کیلومتری جاده قدیم آنتالیا قرار دارد که به دو بخش آبشار بالایی و آبشار پایینی تقسیم می شود و مستقیما به دریای مدیترانه ریخته می شود.

سرچشمه آبشار، چشمه های پینار باشی و گوزلر بوده که تامین کننده آب رود دودن را تامین می کنند. طول آبشار 15 متر و عرض آن 20 متر است.

آبشار دودن آنتالیا

آکواریوم آنتالیا(Antalya Aquarium)

 

در سال 2012 آکواریومی به مساحت 3 هکتار و طونل 131 متری( یکی از طولانی ترین طونل آکواریومی جهان) در کنیالتی، مرکز شهر آنتالیا باز گشایی شد.

مخزن اصلی آکواریوم توسط مجسمه ساز ایتالیایی بندتی ساخته شده است.

امکان غواصی در مخازنی از دلفین و کوسه برای عموم همراه با راهنما وجود دارد همچنین زمین های بازی متنوع برای کودکان با امکاناتی نظیر سینمای کوچک و سواری های تفریحی تعبیه است.

از دیگر قسمت های این آکواریوم میتوان به سالن برفی با مساحت 1500 متر،کافه، فروشگاه و رستوران های متنوعیاز جمله مک دونالد اشاره کرد.

آکواریوم آنتالیا آکواریوم آنتالیا ترکیه

تور کشتی (Tour Ship)

ر

یکی از تفریحات پرطرفدار آنتالیا در بین گردشگران، تورهای 6 ساعته گشت دریایی توسط کشتی های کروز می باشد. حرکت آن ها از غرب آنتالیا آغاز و پس از 45 دقیقه وقت شنا در کنار آبشار زیبای دودن در کِمِر پایان می یابد.

تور برای کودکان زیر 6 سال به صورت رایگان است.

تور کشتی در آنتالیا

پارک ملی المپوس (Olympos National Park)

 

نام پارک گرفته شده از کوه های المپوس آنتالیا است که از سال 1972 به عنوان پارک ملی شناخته می شود و شامل تفرجگاه هایی برای گردشگران می باشد که از آن ها می توان به توپچام و بیوک چاتلی جاک اشاره کرد.شهرک های باستانی Idyros و Phaselis نیز در این پارک قرار دارند.

تله کابین در 35 کیلومتری منطقه کمر در کوه Tahtali با ارتفاع 2365 متر و ظرفیت 80 نفر در هر کابین، قرار دارد که به عنوان یکی از تله کابین های طولانی اروپا شناخته می شود.

پارک در بین مردم بومی Beydağları خوانده می شود و از فعالیت های انجام شده در آن می توان به پاراگلایدر و کوهنوردی اشاره کرد.

پارک ملی المپوس آنتالیا

رافتینگ(Antalya Rafting)

رافتینگ به معنای قایقرانی در رودخانه خروشان است که محل آن رود Koprulu Canyon به طول 14 کیلومتر در منطقه بِلِک می باشد.

معمولا بهترین زمان برای این فعالیت فصل بهار (از اوایل ماه آپریل) است.

تماشای مناظر طبیعی کوهستان و بناهای دیدنی مثل کلیسای تاریخی و برج پادگان در طول مسیر بسیار جالب است و امکان استراحت در تفرجگاه هایی برای گردشگران در طول مسیر رودخانه نیز وجود دارد.

با توجه به میزان ماجراجویی، رافتینگ به 3 درجه گوناگون تقسیم می شود که انتخاب آن به عهده خود افراد است.

رافتینگ آنتالیا

 

ساحل ترکیه (Turkish Riviera)

 

ساحل ترکیه که به ساحل فیروزه ای نیز معروف می باشد، استان موغله ترکیه و آنتالیا را فرا گرفته است.

آب و هوای مطلوب، دریای گرم و منظره کوه باعث شده است که توریستان بسیاری به این محل جذب شوند.

کشتی هایی برای سفر دریایی تعبیه شده اند که در طول دریای اژه و مدیترانه به مدت یک هفته حرکت می کنند و گردشگران از خلیج های کوچک و جنگل های باشکوه و رودها می گذرند که تجربه ای بسیار جالب می باشد.

ساحل آنتالیا سواحل ترکیه

آژانس هواپیمایی طاها گشت