آژانس هواپیمایی طاها گشت لطفا منتظر بمانید...

6 مدل برتر ایرباس

  • تاریخ : 02 تیر 1398
  • نویسنده : تیم خبری طاهاگشت
  • بازدید : 4464

6 مدل برتر ایرباس

امروزه افراد زیادی برای مقاصد سفری خود چه تفریحی و چه تجاری از سیستم حمل و نقل هوایی استفاده می کنند. شرکت های هواپیمایی متعددی نیز درون کشور وجود دارند که پرواز هایی به مقاصد داخلی و خارجی را در اختیار مسافران قرار می دهند. تمامی این شرکت ها اغلب هواپیماهای خود را از دو شرکت هواپیمایی ایرباس و بوئینگ تهیه می کنند. در این مقاله سعی داریم تا شما را با 6 هواپیمای برتر شرکت ایرباس اشنا کنیم.

شرکت ایرباس که شرکت هواپیمایی اروپایی است از دیرباز کار خود را در زمینه ی تولید هواپیما شروع کرده و توانسته تا هواپیماهای خود را در عرصه ی جهانی به مردم بشناساند. این شرکت که به عنوان دومین شرکت هواپیمایی بعد از بوئینگ شناخته می شود یکی از محورهای اصلی تولید هواپیماهای غیرنظامی در جهان است؛ که توانسته بزرگ ترین هواپیمای مسافربری جهان را نیز به نام خود ثبت کند. دفتر اصلی این شرکت هواپیماسازی در فرانسه قرار دارد اما در سرتاسر اروپا دفاتر فعال و کارخانجات خود را دارد.

این شرکت هواپیمایی همواره سعی داشته تا با بکارگیری جدیدترین تکنولوژی ها هواپیماهایی ایمن تر و پر قدرت تر بسازد که همین باعث شده تا نه تنها این گروه به عنوان یکی از پیشگامان در این عرصه در بیاید بلکه استانداردهای رعایت شده در این هواپیماها به استانداردهای جهانی تبدیل شوند.

حال می خواهیم با هم با 6 مدل برتر این غول هواپیماسازی بیشتر آشنا شویم.

 

6مدل برتر ایرباس

 

A380:

برترین مدل هواپیمای شرکت ایرباس که در سال 2007 وارد بازار جهانی شد، و به محض ورود توانست عنوان بزرگ ترین هواپیمای جهان را که متعلق به مدل جامبوجت شرکت بوئینگ بود را از آن خود کند مدل ایرباس A380 می باشد . هم چنین این هواپیما به عنوان لوکس ترین هواپیمای مسافربری جهان نیز شناخته می شود. این هواپیمای عظیم و غول پیکر از 4 موتور بهره می برد و با عرضی زیاد در دو طبقه ساخته شده است. این هواپیما که در حال حاضر با قیمتی در حدود 450 میلیون دلار قابل خریداری است اولین بار برای شرکت هواپیمایی سنگاپور که برترین شرکت هواپیمایی سال 2019 شناخته شده است به پرواز درآمد.

این هواپیمای عظیم الجثه با طول 50 متر در طبقه اول و 45 متر در طبقه دوم، و فاصله دو نوک بال 80 متر و ارتفاع 34 متر و به طول کلی 72 متر،  وزنی در حدود 277 تن در حالت عادی و حداکثر 560 تن را دارا می باشد. از جمله کشورهایی که اقدام به خرید این غول آسمانی کرده اند می توان به کشورهای فرانسه، کره جنوبی، انگلستان، چین، امارات، آلمان، مالزی، استرالیا، قطر، سنگاپور، تایلند و پرتقال اشاره کرد.

 

ایرباس a380

 

A350:

این هواپیمای شرکت ایرباس که در سال 2013 همراه با مدل دیگری از این شرکت در دست ساخت بود به عنوان یکی از هواپیماهای پهن پیکر این شرکت شناخته می شود. هدف از ساخت این هواپیما تنها جابه جایی تعداد زیادی مسافر در مسافت های دوربرد بوده است. این هواپیمای عظیم که بیشترین طول در بین هواپیماهای این شرکت را دارا است با طولی معادل 75 متر اولین بار توسط شرکت هواپیمایی کشور قطر خریداری و به پرواز درآمد.

ایران نیز در سال 94 توانست تا یک فروند از این هواپیما را در فرودگاه مهرآباد داشته باشد. هم اکنون شرکت ایران ایر یا هما 16 فروند از این مدل را به این شرکت اروپایی سفارش داده است. از جمله ی ویژگی های مهم این هواپیما که موجب شده تا به یکی از مدرن ترین هواپیماهای جهان تبدیل شود؛  این است که این هواپیما از سیستم هوشمند پیشرفته ای در قسمت کابین خلبان بهره می برد به گونه ای که منتقدان این هواپیما را یک کامپیوتر پیشرفته می دانند که در آسمان به پرواز درآمده است. این هواپیما برخلاف دیگر سازه ها از سه دستگاه پشتیبانی استفاده می کند که موجب شده تا این هواپیما حتی در مواقع ضروری نیز دچار مشکل نشود. علاوه بر کابین خلبان در قسمت مسافربری نیز از تکنولوژی های پیشرفته استفاده شده است. هم چنین بدنه ی این هواپیما برخلاف سایر هواپیماها از آلومینیوم سبک ساخته نشده بلکه از فیبر کربن غنی شده ساخته شده که استقامت این سازه را بالا می برد.

 

ایرباس a350

 

A318:

این هواپیما برخلاف دو مدل قبلی که به آن ها اشاره شد یکی از کوچک ترین هواپیماهای این شرکت هواپیماسازی اروپایی است. این هواپیما که زیرمجموعه مدل 320 است در سال 2007 وارد ایران شد و به پرواز درآمد. به این هواپیما به دلیل جثه ی کوچکی که دارد مینی ایرباس و بیبی باس نیز گفته می شود. این هواپیما با طول تقریبی 5.5 متر و ارتفاع 6.5متر دارای تک راهرو است. اما مزیت این فروند هواپیما در این است که فضای بیشتری نسبت به مدل های دیگر این شرکت در اختیار مسافران قرار می دهد. این هواپیمای کوچک برای مسافت هایی با برد متوسط طراحی شده است. این هواپیما تنها دو کلاس پروازی بیزینس کلاس و اکونومی دارد که 8 صندلی متعلق به کلاس تجاری و 99 صندلی متعلق به کلاس اکونومی است. اولین پرواز رسمی این هواپیما در شهر هامبورگ صورت گرفت.

 

ایرباس a318

 

A319:

این هواپیما که همچون مدل 318 از زیر مجموعه ی هواپیماهای 320 است در واقع گام آغازین ایرباس برای تولید نسل جدید هواپیماهای مدرن خود بوده است. این هواپیما اولین بار در سال 1994 به صورت رسمی به پرواز درآمد. این هواپیما که همواره در حال استفاده در عرصه ی جهانی است می تواند وزنی در حدود 75 تن را حمل کند که در دو مدل به صورت های ترکیب 48 صندلی تجاری برای پرواز بر فراز اقیانوس اطلس و یا 156 مسافر به صورت فشرده استفاده می شود. این مدل را میتوان مدل کوچک تری با تک راهرو از مدل 320 دانست که موفقیت بیشتری را نسبت به مدل قبلی خود بدست آورد و تاکنون 500 فروند از این مدل در سرتاسر جهان به فروش رفته است.

اگر شما نیز از اهل سفر هوایی باشید پس بارها در هنگام خرید بلیط هواپیما نام این مدل ایرباس را شنیده اید. ایرباس 319 از آن مدل هایی است که برای مسیر های تقریبا کوتاه  مورد استفاده قرار می گیرد.

 

ایرباس 319

 

A321:

این هواپیما که نسبت به مدل های قبلی خود کابین کشیده تری دارد از موتورهای قوی تر و تایرهای بزگ تری نیز بهره برده که موجب شده قدرت ترمز بهتری نیز پیدا کند. این هواپیما که از مدل های قبلی خود بزرگ تر است برای مسافت های کوتاه برد ساخته شده است. این هواپیما در دو مدل یکی با سوخت اضافی و دیگری فاقد آن تولید شده است. که مدل با سوخت اضافی بزرگ تر و سنگین تر است و لذا بار کمتری میتواند حمل کند. این هواپیما در دو مدل تک کلاس و دو کلاس به پرواز در می آید.

 

ایرباس a321

 

A330:

این مدل هواپیما از جمله مدل های پهن پیکر این گروه هواپیماسازی است که قادر به جابجایی مسافران زیاد در مسافت هایی با برد زیاد و بین المللی است. شما نیز بار ها سوار بر هواپیماهای  این شرکت شده اید. و تقریباً با اکثر مدل های فوق آشنایی دارید. 

 

ایرباس a330

 

آژانس هواپیمایی طاها گشت