آژانس هواپیمایی طاها گشت لطفا منتظر بمانید...

معرفی هواپیمای ایرباس A330

  • تاریخ : 09 مرداد 1398
  • نویسنده : تیم خبری طاهاگشت
  • بازدید : 2775

معرفی هواپیمای ایرباس A330

در این مقاله می خواهیم درباره هواپیمای ایرباس A330 یکی دیگر از مدل های موفق شرکت ایرباس صحبت کنیم. قبل از آن توضیح مختصری درباره تاریخچه ی صنعت هواپیماسازی و شرکت ایرباس خواهیم داد.

آغاز سفر هوایی، ساخت هواپیما و ... همگی از آرزوی پرواز برادران رایت شکل گرفت. هدف این دو برادر در ابتدا ساخت بال هایی برای انسان بود که در نهایت این دو برادر بدون این که اطلاع دقیقی از تحولی که در حال ایجاد آن بودند، موفق به ساخت اولین هواپیما تک سرنشین جهان شدند. پس از اختراع این دو برادر مسیر پیشرفت انسان به کلی تغییر کرد.

در ادامه اختراع برادران رایت؛ امروزه صنعت هواپیماسازی به یکی از صنایع مهم جهان تبدیل شده است. در راس این صنعت دو شرکت بوئینگ و ایرباس قرار دارند، که از هر نظر با یکدیگر در حال رقابت می باشند و نمی توان گفت کدام بهتر از دیگری است. چرا که هر کدام در بخشی پیشرفت کرده و موفق می باشند.

استفاده از به روزترین تکنولوژی ها همراه با ارئه ی خدمات متنوع موجب شده است تا این سیستم حمل و نقل به یکی از موفق ترین سیستم های جهانی تبدیل شود و فرصت های شغلی متعددی را در حیطه ی صنعت هواپیماسازی ایجاد کند. در قسمت طراحی و ساخت هواپیماها، فرودگاه ها، بخش کارکنان و... همه و همه از جمله فرصت های شغلی ای است که این صنعت همراه با خود برای بشریت آورده است. همچنین به طور غیر مستقیم با جابه جایی بیشتر مسافران فرصت های شغلی بسیار بیشتری در کشور ها به وجود آورده است.    

 

صنعیت هواپیماسازی

شرکت ایرباس 

دومین شرکت برتر هواپیماسازی جهان از نظر فروش و ارائه مدل های بیشتر شرکت عظیم ایرباس می باشد، که در قاره ی اروپا به فعالیت خود می پردازد. شروع فعالیت رسمی این شرکت را می توان به سال 1956 نسبت داد، زمانی که پس از جنگ جهانی دوم کشورهای اروپایی اکثر کارخانه ها و صنایع خود را در طول جنگ از دست داده بودند و نیاز به شروع و راه اندازی خطوط هوایی در این کشورها حس می شد. همچنین حضور شرکت های هواپیماسازی بزرگ آمریکایی این حس را بیشتر در این کشورها تقویت می کرد. ساخت اولین هواپیمای این شرکت توسط سه شرکت هواپیمایی آلمانی، فرانسوی و انگلیسی آغاز شد. این شرکت عظیم هواپیماسازی کار خود را با خانواده A300 شروع کرد، که اولین هواپیمای پهن پیکر جهان بود و با استقبال خوبی نیز روبرو شد. البته ساخت این هواپیما در سال 2007 متوقف شد. البته این هواپیما هنوز هم در ناوگان هوایی برخی از شرکت های هواپیمایی به چشم می خورد. پس از خرید بلیط هواپیما که هواپیمایتان مشخص شود، شاید شما هم مسافر این هواپیما شوید.

 

شرکت هواپیماسازی ایرباس

 

ایرباس A330

 پس از این پروژه کار تولید قطعات مختلف این هواپیما به هر کدام از این سه شرکت واگذار شد اما به دلیل خروج انگلستان از این پروژه آلمان توانست سهام خود را به 50 درصد برساند و درنهایت این شرکت فعالیت رسمی خود تحت عنوان شرکت ایرباس را در سال 1970 انجام داد که 2 سال بعد اولین هواپیمای این شرکت به بازار جهانی راه پیدا کرد. درست است که شرکت هواپیمایی ایرباس امروزه به عنوان دومین شرکت هواپیماسازی جهان شناخته می شود؛ اما خوب است بدانید که چرا روند رشد این شرکت بسیار کند بود. چرا که رونمایی از اولین هواپیمای این شرکت همزمان با رونمایی از هواپیمای فراصوت کنکورد رخ داد که موجب شد افراد کمتری به ایرباس توجه کنند. به همین دلیل این شرکت نسبت به پیشرفت این خانواده تلاش کرد و مدل های بهتر خود یعنی خانواده A320 را به بازار جهانی عرضه کرد. که استقبال بی نظیری را شاهد بود و توانست تا قبل از اولین پرواز خود سفارش قطعی 400 فروند را دریافت دارد. این هواپیما از دو موتور جت بهره می برد که از طراحی آن در سایزهای کوچک تر نیز استفاده شده است که با نام های دیگری شناخته می شود.

 

ایرباس a300

 

ایرباس A330-200

یکی از هواپیماهای پهن پیکر برتر این شرکت هواپیماسازی هواپیمای A 330 است که در سال 1987 ساخت آن اغاز شد و برای اولین بار در سال 1992 در آسمان دیده شد. این هواپیمای پهن پیکر به منظور جابه جایی تعداد زیادی مسافر ساخته شد لذا بیشتر برای مسافت های طولانی و پروازهای بین المللی مورد استفاده قرار می گیرد. این هواپیما امروزه در دو مدل 200 و 300 وجود دارد، که مدل 200 برای پروازهایی با برد کوتاه و بلند و برای حمل 200 نفر ساخته شده است. این هواپیما که کوچک تر از هواپیمای 300 است برای مسافت هتای طولانی مورد استفاده قرار می گیرد زیرا فضای بی سر و صدای کابین این هواپیما راحتی مناسبی را برای مسافران به ارمغان می آورد.

 

ایرباس a300-200

ایرباس A330-300

مدل 300 این هواپیما بدنه ی کشیده تری نسبت به مدل 200 خود دارد و لذا ظرفیت مسافران آن نیز به مراتب بیشتر می شود و به 300 نفر در دو کلاس پروازی اکونومی و تجاری می رسد. این هواپیماهای لوکس علاوه بر این که فضای راحتی را برای مسافران خود فراهم می کنند فضای راحتی نیز برای خدمه ی پروازی خود دارند. هم چنین اگر خلبانی بتواند هر دو مدل 200 و 300 این ایرباس را براند می تواند مدل آ 340 که دارای 4 موتور است را نیز به پرواز درآورد. به طور کلی این هواپیما می تواند تا حداکثر سرعت 911 کیلومتر بر ساعت پرواز کند.

 

ایرباس a300-300

ایرباس 300-MRTT

مدل دیگر این هواپیما مدل 300 ام ار تی تی است که به عنوان سوخت رسان هوایی و یا نفربر در جنگ ها استفاده می شود. در واقع این مدل از ایرباس یک مدل نظامی محسوب می شود. این هوایپما که قطعات آن توسط این شرکت ساخته شده اما در جای دیگری مونتاژ می شود، و به عنوان یکی از بهترین مدل های سوخت رسان در جهان شناخته می شود چرا که ظرفیت سوخت رسانی و هم چنین کاربردهای دیگر این هواپیما از جمله حمل بار و مسافر و برخورداری از سرعت بالا نسبت به سایر مدل ها برتری دارد.

 

ایرباس a300-mrtt

آژانس هواپیمایی طاها گشت