آژانس هواپیمایی طاها گشت لطفا منتظر بمانید...

10 شهر گمشده در جهان که پیدا شده اند

  • تاریخ : 10 مهر 1401
  • نویسنده : تیم خبری طاهاگشت
  • بازدید : 1219

از زمان های گذشته تا امروز شهر ها نقش مهمی در هویت انسان ها داشتند. در گذشته برخلاف شهرهای دنیای مدرن، بسیاری از شهرهای دوران باستان بسیار کوچک بودند.

امروزه اگرچه می توان از بسیاری از شهرهای زمان باستان دیدن کرد اما تعداد زیادی از آنها نیز در اثر

  • بلایای طبیعی
  • جنگ ها
  • گذشت زمان

 از بین رفته اند.

وجود بسیاری از این شهرها اکنون فقط از طریق اسناد مکتوب که معمولاً هم نوشته هایی کمیاب هستند قابل اثبات است. همانطور که باستان شناسان بیشتری وقت خود را به حفاری و جستجوی زمین برای یافتن شواهد بیشتری از گذشته اختصاص می دهند، می توان انتظار داشت که تعداد بیشتری از این شهرها در آینده کشف شوند.

از این رو با طاهاگشت همراه باشید تا شما را با شهرهای گمشده که توسط باستان شناسان کشف شدند آشنا کنیم در حین مطالعه، به خاطر داشته باشید که هر یک از این شهرهای کشف شده چیزهای منحصر به فردی برای یادگیری در مورد انسان های باستانی دارند، به همین بازدید از این شهرها خالی از لطف نخواهد بود.

1.تروی، ترکیه

تروی

زمانی که شهر تروا در سال 1868 توسط فردی به نام هاینریش شلیمان کشف شد، داستان جنگ بزرگ تروا نوشته هومر ثابت شد و بسیاری به این باور رسیدند که شاید این بر اساس واقعیت باشد.

 این شهر که به عنوان هیسارلیک نیز شناخته می شود، در سواحل شمال غربی ترکیه امروزی کشف شد که امروزه در تور ترکیه قابل دسترسی است و فردی که این شهر را کشف کرد حتی ادعا کرده که گنجینه های متعلق به شاه پریام را نیز پیدا کرده است.

2.آتن، مصر

اخیراً یک شهر 3000 ساله در مصر کشف شده است و به قدر مورد توجه قرار گرفته است که باستان شناسان حتی از آن به عنوان بزرگترین کشف مصر از زمان کشف مقبره فرعون توت عنخ آمون یاد کرده اند.

این شهر از نام خدای خورشید مصری ( آتن ) نامگذاری شده است و تاریخ پیدایش آن به حدود سالهای 1386 و 1353 قبل از میلاد، زمانی که آمنهوتپ سوم فرعون مصر بود می رسد.

3.سیوداد پردیدا، کلمبیا

سیوداد

آمریکای جنوبی خانه بسیاری از شهرهای گمشده است و بسیاری از شهرهای باستانی و قدیمی در آن پیدا شده اند. شهر گمشده سیوداد پردیدا در کلمبیا نیز یکی از همین شهرهاست.این شهر قدیمی‌تر از ماچی پیچو است و در سال ۸۰۰ پس از میلاد تأسیس شده است.

این شهر در سال 1972 توسط گروهی از غارتگران که به دنبال گنج محلی بودند کشف شد و این شهر را که در در شاخ و برگ های متراکم گم شده بود را یافتند.

 به گفته کارشناسان، اینجا خانه مردم باستانی تایرونا بوده که با ورود اسپانیایی ها تمامی ساکنین آن فرار کردند. موقعیت دور آن در اعماق جنگل به این معنی است که گردشگران تنها با یک سفر پنج روزه می توانند به شهر گمشده برسند.

4.تانیس، مصر

تانیس

تانیس یکی از مهم ترین شهرهای مصر باستان و پایتخت مصر بود که اتفاقات مهمی را نیز در دوران اوج خود رقم زد. برخی از قدیمی‌ترین سازه‌های حفاری مربوط به دوره‌ای است که از 1069 تا 945 قبل از میلاد به طول انجامید. این شهر برای اولین بار در سال 1825 حفاری شد و همچنین با فیلم محبوب ایندیانا جونز به نام مهاجمان کشتی گمشده معروف شد.

5.پمپئی، ایتالیا

تخریب شهر رومی پمپئی را می توان یکی از غم انگیزترین داستان های تمام دوران ها دانست که در 8 واقعیت در مورد ایتالیا بدان اشاره شد. داستان از سال 79 پس از میلاد اتفاق افتاد و زمانی که کوه وزوویوس فوران کرد و شهر را در خاکستر آتشفشانی و گازهای سمی مدفون کرد.

اگر چه که این شهر یک شهر بزرگ بود اما متاسفانه پمپئی برای قرن‌ها گم شد و پیدا کردن آن سال های زیادی به طول انجامید تا اینکه در سال 1748 برخی از کارگران هنگام حفر یک بنا با شهری با ساختمان‌ها و خیابان‌ها روبرو شدند.

پس از منتشر شدن اخبار این شهر گم شده بسیاری از باستان شناسان برای پیگیری و صحت مساله به این شهر آمدند و طولی نکشید که نتیجه گیری شد که شهر تازه کشف شده، شهر گمشده پمپئی است.

 حفاری‌های باستان شناسان موارد زیادی از جمله

  • بقایای افراد گرفتار شده در زیر آتشفشان
  • ساختمان‌های زیبا
  • آمفی‌تئاتر قدیمی

را یافتند که باعث استقبال باور نکردنی از تور ایتالیا از بسیاری از کشور های جهان شد.

6.کارال، پرو

کارال

پیدایش این شهر به 5000 سال قبل برمی گردد و خاستگاه فرهنگ آند است که بیشتر آن تحت تأثیر امپراتوری اینکاها قرار گرفته است. این شهر در سال 1948 کشف شد و در سال 2009 به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

7.موهنجو دارو، پاکستان

موهنجو

موهنجو دارو شهر بسیار مهمی در تمدن پاکستان است که تقریباً 2500 سال پیش ساخته شده و بزرگترین سکونتگاه تمدن سند در نظر گرفته می شود زیرا تخمین زده می شود که میزبان جمعیتی بالغ بر 40000 نفر می باشد.

این شهر در سال 1922 توسط آر. این شهر باستانی علاوه بر اینکه یکی از مهم ترین تمدن های باستانی در جهان است، از نظر معماری نیز یکی از چشمگیرترین تمدن هاست.

8.تونیس-هراکلیون، مصر

یافتن شهرهای گمشده در خشکی دشوار است، اما قطعا می توان گفت یافتن شهرهای زیر آب بسیار دشوارتر است.

با کشف تونیس-هراکلیون، بر همگان مشخص شد که محدودیتی برای پیدا کردن شهرهای گمشده حتی در زیر آب نیز وجود ندارد.

برای بیش از هزار سال، این شهر بندری در آب غوطه ور بود و به فراموشی سپرده شد تا اینکه در سال 1999 مورد کاوش قرار گرفت. ویرانه های حاصل از اکتشاف این شهر زیر آب شامل چندین مجسمه از جمله مجسمه خدای سراپیس است.

9.آنی، ترکیه

آنی ترکیه

شاید آنی جوان ترین شهر در فهرست شهرهای گمشده و کشف شده در سراسر جهان باشد. این شهر ارمنی قرون وسطایی پایتخت یک پادشاهی ارمنی بود که رونق آن در قرن 10 و 11 به اوج خود رسید.

این شهر از زمان های دور در دوران اوج خود جمعیتی بالغ بر 100000 نفر داشت. پس از حمله مغول ها و زلزله، این شهر به طور غیرقابل باوری ویران شد و از بین رفت تا اینکه در سال 1955 توسط مارک جولوانی در تور ترکیه مجددا پیدا شد.برای بازدید از بقایای این شهر تاریخی می توانید بلیط استانبول را از این لینک خریداری کنید.

10.هلیک، یونان

طبیعت نقش بزرگی در ناپدید شدن ناگهانی هلیکه، شهری پرجنب‌وجوش یونان باستان که در شمال منطقه پلوپونز قرار داشت، ایفا کرد.

این شهر پس از غرق شدن در یک شب زمستانی در سال 373 قبل از میلاد توسط آب ناشی از سونامی که همچنین گفته می شود در اثر زلزله ایجاد شده بود، از بین رفت. تمام ساکنان این شهر نیز مانند پمپئی در اثر بلای طبیعی از بین رفتند. برای مدت طولانی گم شده بود تا اینکه در سال 2001 دوباره کشف شد.

آژانس هواپیمایی طاها گشت